در بحث تجارت و صادرات سنگ ساختمانی به آذربایجان، شرایط جغرافیایی و مرزهای مختلف زمینی و دریایی، سبب شده تا این کشور به یکی از مقاصد تجاری مهم برای اینکار تبدیل شود. از آنجایی که در ایران معادن مختلف سنگ وجود دارد، صادرات سنگ ساختمانی به آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه، در دسته رایج‌ترین تجارت‌ها قرار می‌گیرد.
برای صادرات سنگ باید مولفه‌های تجاری مختلفی در نظر گرفته شود. علت این مسئله هم بیشتر در رابطه با قوانين خاص تجاری است که باید رعایت شوند تا مشکلی در فرایند صادرات سنگ ساختمانی به آذربایجان به وجود نیاید. همچنین رقبای بسیاری که در این عرصه فعالیت می‌کنند، خود جزء فاکتورهای تجارت سنگ خواهند بود.

انواع سنگ‌های صادراتی به آذربایجان

از آنجایی که ایران از جمله کشورهایی است که در صنعت سنگ به خوبی رشد کرده و توانسته جزء صادرکنندگان موفق باشد، طیفی از سنگ‌های ساختمانی را به صورت خام یا برش خورده صادر می‌کند. سنگ‌ها در انواع مرمریت، تراورتن، گرانیت، کریستال، مرمر و مواردی از این قبیل، در دسته سنگ‌های پرتقاضا برای تجارت قرار می‌گیرند.
کشور آذر بایجان به سبب نزدیکی به ایران و قرارگیری در همسایگی شمالی ایران، جزء کشورهایی است که این نمونه از سنگ‌های ساختمانی را از ایران وارد می‌کند. هر یک از سنگ‌های ذکر شده به دلیل ظاهر و مزایایی که دارند، در دسته پرطرفدارترین‌ها شناخته شده‌اند.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت به عنوان یک سنگ دگرگونی، از جمله پرکاربردترین‌ها در نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها است. در ایران حجم بالایی از معادن سنگی مربوط به همین سنگ است که نه تنها در داخل، بلکه در کشورهای دیگر هم رونق بالایی پیدا کرده است. البته مرغوب بودن سنگ‌های استخراجی از معادن ایران هم بی‌تاثیر در تقاضا برای تجارت آن نبوده است. به همین دلیل سنگ مرمریت جزء سنگ‌هایی است که به کشورهای مختلفی چون آذربایجان صادر می‌شود.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل محبوبیت در ساخت نمای ساختمان‌ها، بیشترین کاربرد را برای نمای بیرونی دارد و می‌توان گفت که اصلی‌ترین هدفی که برای خرید و استفاده از این سنگ مطرح است، در رابطه با نما سازی ساختمان‌ها است. سنگ تراورتن در طیف رنگ‌های کرمی و شیری، برای نمای ساختمان و کفپوش پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین سبب، این سنگ در دسته سنگ‌های صادراتی به آذربایجان قرار گرفته است.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت با انواع کاربرد در کف، پله‌ها و دیوار، نمونه‌ای از سنگ‌های صادراتی است که عموما در رنگ‌های سیاه و سفید بیشترین کاربرد را دارد. در بسیاری از معادن مختلفی که در ایران وجود دارد، سنگ گرانیت استخراج می‌شود.

سنگ‌های پرطرفدار ایرانی در آذربایجان

با توجه به رشد روز افزون تقاضا برای تجارت سنگ، شاهد افزایش مقاصد تجاری هستیم. کشور آذربایجان با در نظر گرفتن کیفیت و تنوع بالای رنگی در سنگ‌های استخراجی از معادن سنگ ایران، از جمله این مقاصد تجاری است که تا کنون درصد بالایی از سنگ‌های ایرانی را به بازار خود وارد کرده است.
از نمونه سنگ‌های پرطرفدار ایرانی در آذربایجان، می‌توان به سنگ تراورتن اشاره کرد که علاوه بر کیفیت بالا، دارای رنگ‌های زیبا و خاص است که می‌تواند به زیبایی هر چه بیشتر نما ساختمان‌ها بی‌افزاید. به خصوص که این سنگ در کارخانه‌های تبریز با بهترین کیفیت تولید و عرضه می‌شود.

مراحل پیش روی صادرات سنگ ساختمانی به آذربایجان

برای اینکه در عرصه صادرات سنگ به آذربایجان موفق باشید، لازم است که مراحلی را در نظر بگیرید که به شما در روند تجارت کمک خواهند کرد. برای اینکار ابتدا باید ظرفیت تولید و پتانسیل‌های صادراتی را مشخص کنید. این مسئله که چه میزان سنگ را صادر کنید، به شما و نحوه تجارتتان بستگی دارد.
مورد دیگر در رابطه با تعیین نیازهای بازار مقصد است. باید بازار سنگ آذربایجان را به عنوان مقصد تجاری خود در نظر بگیرید و بسته به طرفداران و تقاضاهایی که برای یک سنگ مطرح است، سنگ صادراتی خود را در قالب سنگ‌های پرطرفدار ایرانی در آذربایجان انتخاب کنید.
در این مسیر حتما باید با شرکت‌های بین‌المللی فعال در آذربایجان قرارداد ببندید. اینکار سبب امنیت و موفقیت تجارت شما در عرصه صادرات سنگ ساختمانی به آذربایجان خواهد شد.
مجوزهایی وجود دارد که در مسیر صادرات سنگ باید دریافت کنید تا مقدمات ابتدایی برای این سبک تجارت فراهم شود. این مجوزها و مدارک به صورت قانونی تجارت شما را مورد تایید قرار می‌دهند. در نتیجه از جمله موارد ضروری و بسیار مهم در فرآیند تجارت سنگ خواهند بود.
یکی از مراحل تجارت شما در مورد هزینه‌های مطرح برای کسب مجوزها، هزینه‌های مربوط به گمرک و اجرای قراردادها است. تمامی هزینه‌های مختلفی که در مسیر تجارت مطرح است، باید پرداخت شوند تا شما بتوانید سنگ‌ها را به کشور مقصد یعنی آذربایجان صادر کنید.
در نهایت پس از پیمودن تمامی مراحل، کالاها باید به شرکت مقصد ارائه شوند. در این صورت  شما موفق به صادر کردن سنگ‌های پرطرفدار ایرانی در آذربایجان خواهید بود.

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ به آذربایجان

مدارک به عنوان اسناد رسمی تجارت شما، شامل مواردی هستند که قانونی بودن تجارت و روندهای صادراتی را مورد بحث قرار می‌دهند. در نتیجه برای صادرات انواع سنگ‌های پرطرفدار ایرانی در آذربایجان، لازم است مدارکی را که در ادامه آورده شده، ارائه دهید.

  • اظهارنامه گمرکی
  • سیاهه کالاها
  • مجوز ورود از سازمان مربوطه
  • بارنامه
  • اسناد مختلف مربوط به وضعیت قانونی شرکت صادرکننده در ایران
  • قرارداد ارسال کالا با شرکت مقصد در آذربایجان
  • اسناد معتبر برای پرداخت هزینه‌ها و اظهارنامه‌های گمرکی

بهترین راه برای صادر کردن سنگ به آذربایجان

با توجه به اینکه کشور آذربایجان دارای مرز مشترک زمینی با ایران است و جزء همسایگان شمالی کشور ما محسوب می‌شود، تاجران می‌توانند از مسیر زمینی برای تجارت استفاده کنند. چرا که انتخاب این راه برای صادرات انواع سنگ ساختمانی به آذربایجان،  برای تجار هزینه کمتری خواهد داشت. کشور آذربایجان با اردبیل بیشترین مرز زمینی را دارد و می‌تواند راه تجاری مناسبی باشد. همچنین مرز دریایی بین ایران و آذربایجان هم از دیگر مسیرهای تجاری این دو کشور است.

البته حتما توجه داشته باشید که با شرکت باربری مطمئنی قرارداد ببندید و کالای صادراتی خود را بیمه کنید تا از هرگونه خطر و زیان احتمالی در حین تجارت جلوگیری کرده باشید. در واقع اینکار امنیت تجارت شما را تضمین خواهد کرد.

پراهمیت‌ترین‌ شهرهای آذربایجان جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی

در رابطه با بحث صادرات، توجه به شهر می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در رونق تجارت شما داشته باشد. از جمله مهم‌ترین شهرهایی که برای صادرات سنگ به آذربایجان و هر کشور دیگری مطرح است، پایتخت کشور خواهد بود. چرا که به سبب جمعیت بالا، بیشترین فرایند‌های ساختمان سازی مربوط به پایتخت است. بنابراین می‌توان گفت که شهر باکو به عنوان پایتخت آذربایجان، در صدر لیست پراهمیت‌ترین‌ شهرهای آذربایجان جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی قرار می‌گیرد.

از آنجایی که کشور آذربایجان در میان کشورهای ثروتمند در همسایگی ایران قرار دارد، شهرهای مهم و بسیاری برای عرضه سنگ در خود دارد. جدا از باکو که پایتخت آذربایجان است، شهرهای گنجه، لنکران، قره باغ، شکی، آبشرون، قبا، نخجوان و شیروان کلبجر – لاچین، به جهت جمعیت بالا، گزینه‌های تجاری مناسبی هستند و شما می‌توانید کالاهای خود را در بازار این شهرها به عرضه برسانید.