بر اساس جنس

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

سنگ‌های ساختمانی که از طبیعت استخراج می‌شوند به دسته بندی‌های مختلفی از نظر جنس تقسیم می‌شوند که هر کدام از این جنس سنگ‌های دارای ویژگی‌های منحصربفرد خود است. ما در این متن قصد داریم همه این جنس سنگ‌ها را بصورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم با توجه به خصوصیات و جنس هر کدام از این سنگ‌ها مناسب برای کار کردن در کدام قسمت ساختمان هستند.

سنگ تراورتن مناسب برای نمای ساختمان

یکی از پرفروش‌ترین و پر مصرف‌ترین سنگ‌های موجود در بازار سنگ تراورتن است. این سنگ نوعی سنگ آهکی است که در اثر انباشته شدن رسوبات چشمه‌های آب گرم به مرور زمان تشکیل شده است. از ویژگی‌های این سنگ می‌توان به تخلخل و سبک بودن این سنگ اشاره کرد و همچنین مقاومت سنگ تراورتن در برابر سرما و گرما باعث شده که برای سنگ نما بسیار محبوب شود.

سنگ مرمریت مناسب برای نماهای داخلی و کفپوش

مواد اصلی تشکیل دهنده سنگ مرمریت هم مانند سنگ تراورتن آهک است ولی نحوه بوجود آمدن این سنگ متفاوت است در واقع فرایند بوجود آمدن سنگ‌های مرمریت بر اثر انباشته شدن و فشار و حرارت زیاد است. به دلیل نوع تشکیل این سنگ بدون حفره و خلل و فرج می‌باشد. سنگ‌های مرمریت در برابر تغییرات جوی زیاد مقاومت بالایی ندارند و به همین خاطر بیشتر در فضای داخلی ساختمان‌ها کاربرد دارند. این سنگ ها مقاومت فشاری بیشتری نسبت به تراورتن‌ها دارند و به همین خاطر در کفپوش ساختمان‌ها زیاد استفاده می‌شوند.

سنگ مرمر یک سنگ لوکس

خیلی از افراد سنگ مرمر را با سنگ مرمریت اشتباه می‌گیرند. در واقع این دو جنس سنگ تفاوت زیادی با هم دارند. فرایند تشکیل سنگ مرمر شباهت زیادی به سنگ تراورتن دارد حتی در مواد تشکیل دهنده این سنگ با مرمریت و تراورتن مشترک است ولی در زمان تشکیل سنگ اگر این فرایند به آرامی صورت بگیرد به سنگ مرمر تبدیل می‌شود. در واقع سنگ مرمر هم مثل سنگ تراورتن در دهانه چشمه‌های آب گرم و غارها تشکیل می‌شود. این سنگ به دلیل ویژگی‌های همچون عبور نور از خود و رنگ‌های خاصی که دارد از قیمت بالاتری نسبت به سنگ‌های دیگر برخوردار است و بیشتر در مجسمه سازی‌ها و فضاهای داخلی شیک و لاکچری استفاده می‌شود.

سنگ گرانیت با استحکام بالا

بی شک یکی از مستحکم‌ترین سنگ‌ها گرانیت است. سنگ گرانیت یک سنگ آتشفشانی درونی است. این سنگ بخاطر استحکام زیادی که دارد سخت برش است ولی برای کفپوش‌های پر رفت و آمد بسیار مناسب می‌باشد. همچنین در دیوارهای داخلی استفاده زیادی دارد و برای کانتر آشپزخانه مناسب است.

سنگ‌های دیگری همچون لایمستون، تراونیکس و سنداستون نیز وجود دارند که نسبت به سنگ‌های بالا استفاده‌ی کمتری در ساختمان سازی درند.