سنگ تراورتن

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

سنگ تراورتن

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است که همواره یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای مصالح ساختمان انتخاب نمای ساختمان است و اگر شما قصد دارید در نمای ساختمان از سنگ استفاده کنید باید بدانید یکی از بهترین سنگ‌های برای نما سنگ تراورتن است و برای بهتر انتخاب کردن لازم است خصوصیات و معایب هر سنگ را مقایسه کنید و بنا به بودجه ای که برای خرید سنگ تراورتن دارید بهترین سنگ را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی این سنگ ساختمانی بسیار محبوب بپردازیم و همه چیز را درباره سنگ تراورتن به شما بگوییم. اگر قصد خرید سنگ تراورتن را دارید و به دنبال کسب اطلاعات ضروری در رابطه با قیمت این محصول هستید، با ما همراه باشید.

سنگ تراورتن چیست و چگونه تشکیل میشود؟

یکی از نامهایی که این روزها در حوزه‌ی سنگ‌های ساختمانی زیاد میشنویم، سنگ تراورتن (Travertine )است. این سنگ، در گروه سنگهای آهکی متخلخل قرار میگیرد و به‌دلیل داشتن مزایای متعدد، جزو محصولات پرفروش در بازار نیز به‌شمار میرود. استفاده از سنگ تراورتن برای نمای ساختمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و سازگاری آن با آب‌وهوای گرم، سبب شده است تا تقاضای این سنگ در نواحی گرمسیر کشور، بیشتر از سایر نقاط باشد. بد نیست بدانیدکه وزن مخصوص این سنگ، ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. نحوه ی تشکیل سنگ تراورتن، یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که از سوی مشتریان این محصول مطرح میشود و در این قسمت، قصد داریم به آن پاسخ دهیم. قبل از آنکه بخواهیم به‌صورت جزئی و مرحله‌به‌مرحله، نحوه‌ی تشکیل سنگ تراورتن را شرح دهیم، بهتر است این را بدانید که این سنگ رسوبی، در اثر انباشته شدن رسوبات چشمه‌های آب گرم، آبهای معدنی داخل غارها، رودخانه‌ها و دریاها تشکیل میشود. سنگهای تراورتن صیقل داده نشده، حبابهایی در سطح خود دارند که
این حباب‌ها نیز به‌دلیل گازهای حبس شده در همین آبها، تشکیل میشوند.
با توضیحی که دادیم، اکنون دیگر میدانید که سنگ تراورتن، از رسوبات آب‌های گرم تشکیل میشود. با توجه به اینکه آب‌های گرم از لایه‌های زیرین زمین میجوشند و ماهیت آن‌ها نیز اسیدی است، در هنگام حرکت به سطح زمین و عبور از میان سنگهای آهک و کربناتی، مقایر زیادی کربنات کلسیم را در خود حل میکنند؛ به همین دلیل نیز، آبی که در نهایت به سطح زمین میرسد، یک مایع بی‌کربناتی و کربناتی است.
پس از خارج شدن این آب از زمین، عواملی مانند: تبخیر، کاهش دما، آزادشدن دیاکسید کربن و افت فشار، موجب تشکیل بلورهایی با نام "بلورهای کلسیت" میشوند. بلورهای تشکیل شده، با گذشت زمان، روی هم رسوب میکنند و تشکیل سنگی را میدهند که این روزها با نام  "سنگ تراورتن" آن را میشناسیم. اگر شرایطی که باعث تشکیل  کلسیت میشوند، برای مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد، سنگهای تراورتن تشکیل شده، سنگهای به مراتب ضخیم‌تری خواهند بود.
اگر یک سنگ تراورتن دست نخورده را از نزدیک دیده باشید، ممکن است توجه‌تان به جای خالی حباب‌هایی که روی این سنگ وجود دارد نیز جلب شده باشد. این جاهای خالی، زمانی ایجاد میشوند که شرایط تشکیل بلورهای کلسیت، برای مدتی فراهم نباشد و این موضوع، سبب باقیماندن جای خالی این بلورها روی سنگ شود. در بسیاری از مواقع، این جاهای خالی، سبب زیباتر شدن سنگهای تراورتن میشوند و جلوه‌ی خاصی به محصول نهایی میدهند. در انتها، بهتر است با برخی از مهمترین عناصری که در این سنگها یافت میشوند و مقدار آنها، کیفیت و رنگ سنگ تراورتن را به‌طور مستقیم تحت
تاثیر قرار میدهد نیز آشنا شوید:
• آهنهای دو ظرفیتی و سه ظرفیتی
• منگنز
• کلسیم
• مواد آلی
• سیلیس

معرفی مهم ترین مزایای سنگ تراورتن

همانطور که گفتیم، سنگ تراورتن، یکی از محبوبترین و پرکاربردترین سنگ‌ها در حوزه‌ی ساخت‌و‌ساز است و تقاضای بالایی برای آن وجود دارد؛ اما بد نیست به دلایل این موضوع نیز اشاره کنیم تا شما متوجه شوید که دلیل استقبال گسترده‌ی مصرف‌کنندگان از این سنگ چیست؟ محبوبیت این محصول، به مزایای منحصربه فرد آن مربوط میشود که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:
✓ عایق حرارتی
یکی از مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن که با محبوبیت بسیار بالای این محصول در مناطق گرم‌سیری نیز رابطه‌ی مستقیمی دارد، خاصیت عایق حرارتی بودن این سنگ است. تراورتن، به‌دلیل وجود حفره‌های ناشی از گازهای محبوس شده در خود، به‌خوبی میتواند در برابر گرما مقاومت کند؛ به‌همین دلیل نیز سطح این سنگ همواره خنک است و مانند بسیاری از محصوالت موجود در بازار، داغ نیست.
✓ عایق صوتی
حفره‌های موجود در سنگ تراورتن، علاوه بر ایجاد خاصیت عایق حرارتی در این سنگ، منجر میشوند تا این محصول کاربردی، در برابر صدا نیز مقاومت بالایی داشته باشد.
✓ وزن کم
تراورتن، نسبت به بسیاری از سنگ‌های موجود در بازار، وزن کمتری دارد و این موضوع سبب میشود تا استفاده از آن، بار وارد شده به ساختمان را با کاهش قابل مالحظه‌ای روبرو کند و محبوبیت آن را در میان متقاضیان افزایش دهد.
✓ قابلیت فرآوری

تراورتن، جزو آن دسته از سنگ‌های ساختمانی است که قابلیت فرآوری به روش‌های مختلف را دارد. رویه‌ی سنگ تراورتن را میتوان با مواد مختلفی مانند: بتونه، رزین و سیمان، فرآوری و محصولی مطابق با سلیقه‌ها و نیازهای مختلف مشتریان به بازار عرضه کرد. تنوع روش‌های فرآوری تراورتن سبب شده است تا بتوان این محصول را به‌صورت مات، براق یا چکش‌خورده، مورد استفاده قرار داد و این موضوع،یکی از مهم‌ترین مزایای این سنگ محبوب به‌شمار میرود

✓ برش راحت

یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که برای امتیازدهی به سنگ های مختلف ساختمانی به آن توجه میشود، برش‌دهی محصول است؛ به‌عبارت بهتر، راحت‌بودن برش یک سنگ، یک مزیت بسیار مهم برای آن محصول به‌شمار میرود و ارتباط مستقیمی نیز با محبوبیت و فروش آن محصول در بازار دارد. تراورتن، یکی از سنگهایی است که برش آن به‌راحتی انجام میشود و این موضوع، یکی از مهم‌ترین مزایای این محصول در مقایسه با دیگر سنگ‌های ساختمانی به‌شمار میرود.

✓ قابلیت شکلدهی

از دیگر مزایای سنگهای تراورتن، میتوان به قابلیت شکل‌دهی بالای این سنگ‌های محبوب اشاره کرد. ساب‌پذیری این سنگ‌ها که یکی از مهمترین مزایای آن‌ها نیز محسوب میشود، سبب شده است تا بتوان سنگ‌های تراورتن را در اشکال مختلف و با توجه به نیاز مشتریان، تولید و به بازار عرضه کرد.

✓ مقاومت بسیار زیاد

حفره‌های موجود در بافت تراورتن که در قسمت قبلی به دلایل ایجاد آنها نیز اشاره کردیم، سبب شده‌اند تا این سنگ، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. این حفره‌ها، مقاومت سنگ تراورتن در برابر شرایطی چون انبساط و انقباض را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش میدهند و باعث میشوند تا این محصول، عمری بسیار طولانی داشته باشد و به همین دلیل نیز، در لیست محصولات پرفروش بازار قرار گیرد.

✓ قیمت مناسب

مناسب بودن قیمت سنگ تراورتن، از دیگر مزایای این سنگ است و تاثیر بسیار زیادی نیز در فروش بالای آن در بازار دارد. مهم‌ترین دلیلی که میتوان برای این موضوع و پایین بودن قیمت تراورتن در مقایسه با مقاومت آن عنوان کرد،بالا بودن میزان عرضه‌ی این محصول است. سنگ تراورتن، در مناطق کم‌ارتفاع که دسترسی به آنها کار سختی نیست، یافت میشود و استخراج آن کار سادهای است؛ به همین دلیل نیز، امکان خرید سنگ تراورتن ارزان قیمت برای خریداران وجود دارد و مشتریانی که به‌دنبال خرید یک محصول باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستند، این سنگ را انتخاب میکنند.

✓ حمل‌و‌نقل راحت

حمل‌ونقل سنگ تراورتن نیز یکی از زمینه‌هایی است که این محصول در آن صاحب مزیت است. جابجایی سنگ تراورتن، به‌دلیل مقاومت بالایی این سنگ، کار بسیار راحتی است و این موضوع سبب میشود تا نگرانی خریداران بابت آسیب محصول در پروسه‌ی حمل‌ونقل از میان برداشته شود و هیچ تردیدی در رابطه با خریداری و سفارش سنگ تراورتن نداشته باشند.

✓ هزینه‌ی نگهداری پایین

بسیاری از سنگ‌های ساختمانی موجود در بازار، برای حفظ زیبایی و جلوه‌ی خود، نیاز به نگه‌داری و توجه خاص دارند و هزینه‌ی قابل توجهی را برای مصرف‌کنندگان به‌دنبال خواهند داشت؛ اما این موضوع در رابطه با سنگ تراورتن اصلا مطرح نیست و هزینه‌ی نگه‌داری از این سنگ، بسیار ناچیز است.

✓ ظاهر لوکس

تراورتن، یکی از سنگ‌های بسیار زیبایی است که استفاده از آن در نما، ظاهر لوکس و چشم‌نوازی به ساختمان می‌بخشد. شکاف‌ها و حفره‌های قابل مشاهده روی سطح سنگ تراورتن نیز بسیار کم هستند و به هیچ عنوان ظاهر ناخوشایندی به این محصول نمی‌بخشند. این موضوع نیز یکی از مزایای مهم این سنگ پرطرفدار به‌شمار میرود و باعث افزایش قابل مالحظه‌ی فروش این محصول در سال‌های اخیر شده است.

✓ ثبات رنگ و زیبایی

برخالف بسیاری از سنگ‌های ساختمانی دیگر، تراورتن، محصول بسیار مقاومی است که به مرور زمان، زیبایی و جلوه‌ی خود را از دست نمیدهد. مقاومت بسیار بالای این سنگ در مقابل آفتاب و وجود لایه‌ی محافظ اشعه‌ی UV روی سطح خارجی آن، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که برای این موضوع میتوان به آنها اشاره کرد. ثبات رنگ سنگ تراورتن در طول زمان و زیبایی ماندگار آن، یکی دیگر از مزایای مهم و قابل توجه این سنگ پرفروش به‌شمار میرود.

✓ قابلیت استفاده بدون ملات 

سنگ تراورتن، قابلیت استفاده‌ی خشک را دارد و امکان نصب این محصول بدون نیاز به ملات نیز وجود دارد. این موضوع، یکی دیگر از مزایای مهم این سنگ محسوب میشود و مورد استقبال مصرف‌کنندگان نیز قرار گرفته است.

✓ چسبندگی بسیار بالا

مزیت قابل توجه دیگری که برای سنگ‌های تراوتن میتوان نام برد، خاصیت چسبندگی بسیار بالای ملات به آنها است. این خاصیت، به‌دلیل وجود حفره‌های متعدد در این سنگ ایجاد میشود و نقش بسیار پررنگی نیز در محبوبیت تراورتن ایفا میکند.

✓ نصب راحت

مورد بعدی که در رابطه با مزایای تراورتن باید به آن اشاره کنیم، نصب راحت این سنگ است. سنگ‌های تراورتن، به‌راحتی نصب میشوند و همین مزیت نیز سبب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با سنگ‌های ساختمانی دیگر شده است.

✓ رنگبندی بسیار متنوع

تراورتن، در لیست سنگ‌هایی قرار دارد که از لحاظ رنگ، تنوع بسیار زیادی را شامل میشود و این موضوع، به یکی از مهم‌ترین مزایای آن تبدیل شده است. تنوع رنگ بالای سنگ تراورتن، باعث شده است تا این محصول بتواند سلایق خریداران مختلف را تحت پوشش قرار دهد و با فروش بالایی در سراسر دنیا مواجه شود.

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

مزایای سنگ تراورتن که در قسمت قبل معرفی کردیم، دلایل بسیار محکمی برای بالابودن تقاضای این محصول در بازار سنگ‌های ساختمانی به‌شمار میروند؛ ولی بد نیست نگاهی هم به کاربردهای مختلف این سنگ بیندازیم و ببینیم که این محصول، بیشتر در چه حوزه‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین کاربردهای سنگ تراورتن به شرح زیر هستند:
 ▪ نمای ساختمان
این روزها، سنگ تراورتن نما، یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌هایی است که در بازار وجود دارد. این سنگ، با داشتن مزایایی چون؛ چگانی کم، عمر طولانی، عایق مناسب صوتی و حرارتی، تنوع زیاد، قیمت مناسب و... گزینه‌ی بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان به‌شمار میرود. انتخاب این سنگ به‌عنوان سنگ نما، مصداق بارز ضرب‌المثل یک تیر و چند نشان است و به خریداران این امکان را میدهد تا لذت بهرهمندی از مزایای مختلف را به‌صورت همزمان، تجربه کنند.
سنگ تراورتن نما، یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای داشتن نمای کلاسیک و رومی است و استفاده از آن در
ساختمان‌های مرتفع نیز، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای به‌شمار میرود. رایج‌ترین ضخامت تراورتن برای استفاده در نمای ساختمان، ضخامت 18 میلیمتری است؛ اما در برخی از موارد، از سنگ‌های تراورتن 2 سانتیمتری نیز برای استفاده در نمای خارجی‌ساختمان در نواحی سردسیری استفاده میشود که دلیل این موضوع، به مقاومت بالای سنگ‌های ضخیم‌تر در هوای سرد مربوط میشود.
 ▪ دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها
یکی دیگر از کاربردهای سنگ تراورتن که در سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش آن هستیم، استفاده از این سنگ در دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها است. مزایای منحصربه‌فرد سنگ تراورتن سبب شده است تا این محصول، انتخابی بسیار مناسب برای مکان‌هایی مانند دیواره‌های استخر یا پاسیو به‌شمار رود. گلدان سنگی، باربیکیو و مجسمه‌های سنگی در ابعاد مختلف نیز از دیگر مواردی هستند که از سنگ تراورتن برای ساخت آنها استفاده میشود.
  ▪ دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها
درست است که استفاده از سنگ تراورتن در دکوراسیون داخلی ساختمان، هنوز رواج چندانی در کشور ما ندارد، اما این سنگ، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که حتی در داخل ساختمان نیز میتوان از آن استفاده کرد. دیوارهای تزئینی داخل ساختمان، شومینه و حتی راه‌پله‌ها، نمونه هایی از کاربردهای سنگ تراورتن در قسمت داخلی ساختمان به‌شمار میروند.

قیمت سنگ تراورتن

عوامل مختلفی به روی قیمت سنگ تراورتن اثر می گذارند. در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:
1- کیفیت سنگ تراورتن
واضح است که کیفیت فاکتوری تاثیر گذار روی قیمت کالا است. درباره ی سنگ تراورتن نیز کیفیت های بالا‌تر مانند کیفیت سوپر بالا‌ترین قیمت سنگ تراورتن را دارند و کیفیت‌های پایین‌تر نیز قیمت‌های کم تری دارند.
2- رنگ و طرح سنگ تراورتن
دو طیف روشن و تیره در رنگ‌بندی سنگ‌های تراورتن در نظر گرفته می‌شود. در طیف روشن، سنگ‌هایی که رنگ‌های روشن‌تر داشته باشند متقاضی و قیمت زیادی دارند و در طیف تیره نیز سنگ‌هایی که رنگ‌های تیره‌تر داشته باشند پرطرف‌دار و گران‌قیمت هستند.
سنگ تراورتن در بافت‌ها و طرح‌های گوناگونی در طبیعت یافت می‌شود. هرچه طرح‌های یک سنگ تراورتن منظم‌تر باشند باعث بالا رفتن قیمت سنگ تراورتن می‌شوند.
برش این سنگ‌ها نیز به دو شکل موج‌دار و بدون‌موج صورت می‌گیرد. وابسته به شرایط ممکن است این فاکتور نیز روی قیمت‌گذاری سنگ تراورتن اثر گذار باشد.
3- تخلخل و استحکام سنگ تراورتن
پیش‌تر اشاره کردیم که سنگ تراورتن سنگی متخلخل است. تخلخل سنگ‌های تراورتن رابطه‌ی عکسی با قیمت آن‌ها دارد. از آن‌جا که بالا بودن میران تخلخل باعث کاهش استقامت سنگ می‌شود و اثرات شرایط جوی روی آن را افزایش می‌دهد، پس سنگ‌هایی که تخلخل بیشتری داشته باشند کیفیت کم‌تر و درنتیجه قیمت کمتری دارند. سنگ‌های با تخلخل کم‌تر نیز قیمت بالا‌تری دارند.  
نکته‌ی دیگری که در مورد تخلخل سنگ‌ها مهم است این است که سنگ‌هایی که تخلخل کم‌تری دارند ساب بهتری دارند و امکان صیقلی شدن بیشتری دارند که این نیز دلیلی برای بالاتر رفتن قیمت سنگ‌های تراورتن کم تخلخل است.
4- ابعاد و قطر سنگ تراورتن
طبیعی است که قطر بیشتر سنگ‌ها باعث افزایش قیمت آن‌ها خواهد شد. از طرفی درباره‌ی ابعاد سنگ‌های تراورتن نیز باید اشاره کرد که ابعاد بزرگ‌تر سنگ‌ها دارای قیمت تمام شده‌ی بیشتری هستند در نتیجه ابعاد بزرگ‌تر نیز به معنی قیمت بیشتر است. طبق این گفته‌ها، گران‌ترین نوع سنگ با در نظر گرفتن ابعاد، نوع اسلب است.
5- نوع فرآوری سنگ تراورتن
استفاده از تکنولوژی UV در فراوری سنگ‌های تراورتن باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود. از طرفی با توجه به این که این سنگ‌ها از نوع متخلخل هستند، گاهی برای فراوردی آن‌ها از موادی مانند رزین، اپوکسی و بتونه استفاده می‌شود تا تخلخل ها پوشیده شوند و ساب‌کاری و صیقل‌کاری سنگ به خوبی انجام شود. استفاده از این مواد در فرآیند فراوری نیز قیمت تمام شده‌ی سنگ‌های تراورتن را افزایش می‌دهد.
6- سورت‌بندی سنگ تراورتن
نحوه‌ی سورت‌بندی سنگ‌های ساختمانی نیز بر قیمت آن‌ها اثر می‌گذارد. سورت بندی این سنگ‌ها معمولا با بررسی کیفیت سنگ، طرح و رنگ سنگ ، وجود یا عدم وجود ترک و پوسیدگی در سنگ و ... صورت می‌گیرد. هرچه عمل سورت‌بندی با دقت ریزبینی بیشتری انجام شود، قیمت سنگ تراورتن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

خرید سنگ تراورتن

برای خرید انواع سنگ تراورتن می‌توانید هم به‌صورت حضوری به بازارهای سنگ ساختمانی بروید و هم به‌صورت آنلاین این سنگ‌ها را سفارش دهید. در هر دو روش صداقت فروشنده شرط اول برای یک خرید مطمئن است. با داشتن سطح متوسطی از اطلاعات نیز شخص خریدار می تواند تا حدود زیادی درباره ی کیفیت سنگ اطلاعات کسب کند. در ادامه برخی مواردی که باید برای خرید سنگ تراورتن در نظر گرفت را شرح می دهیم.
طبق گفته‌های قبلی، سنگ‌های تراورتن به دو نوع موج‌دار و بدون‌موج برش داده می‌شوند. در برش‌های نوع موج‌دار تشخیص کیفیت سنگ کمی راحت‌تر است چرا که موج‌های انواع سنگ تراورتن به راحتی از یک‌دیگر قابل تشخیص هستند. ولی اگر برش سنگ بدون موج باشد تشخیص معدن سنگ و نوع موج آن بسیار سخت خواهد شد.
پارامتر بعدی که باید در نظر داشته باشید مرغوبیت هر نوع سنگ تراورتن است. جنس و مرغوبیت سنگ به هیچ وجه از روی سنگ قابل تشخیص نیست. چرا که در مرحله‌ی ساب سنگ و صیقل کاری آن رویه‌ی سنگ شکل اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. ولی از آن جا که به روی پشت سنگ ها هیچ فرآیندی اتفاق نمی افتد، با نگاهی به آن قسمت از سنگ، تخلخل و تراکم سنگ به راحتی قابل مشاهده است که تخلخل کمتر و تراکم بیشتر نشان دهنده‌ی کیفیت مطلوب و قیمت بالاتر خواهند بود.
فاکتور دیگری که هنگام خرید سنگ تراورتن باید به آن توجه کافی داشت، میزان آهک و نمک موجود در این سنگ است. هرچه میزان آهک و نمک داخل یک سنگ بیشتر باشد کیفیت آن سنگ پایین تر است و قیمت آن نیز به همین دلیل کاهش می‌یابد. نکته‌ی منفی وجود نمک در سنگ این است که باعث شوره زدن سنگ خواهد شد و ظاهر سنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای تشخیص وجود یا عدم وجود نمک در سنگ تراورتن کافی است روی سنگ دست بکشید. اگر زیر دست خود احساس زبری داشتید بدانید که احتمالا لایه های انباشته شده‌ی آهک و یا نمک در این سنگ وجود دارد.
البته باید گفت که فراوری سنگ‌های تراورتن به آب زیادی احتیاج دارد که این آب اغلب از آب چاه تامین می شود. به‌دلیل وجود املاح زیاد در آب چاه، وجود مقداری نمک در سنگ‌های تراورتن نا‌گزیر است. اما این حجم از نمک تنها با یک بار شست و شو با آب شیرین از بین می رود و سنگ دیگر شوره نخواهد زد.

سفارش آنلاین سنگ تراورتن

با پیشرفت روز افزون کسب و کارهای اینترنتی به خصوص پس از دوران اوج گیری بیماری کرونا، بسیاری از مشاغل به دلیل هماهنگی با شرایط به شکل آنلاین درآمده اند. فروشگاه‌های لوازم ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سنگ های تراورتن و سایر سنگ‌های ساختمانی را می توان در سایت‌های گسترده مشاهده کرد و اقدام به سفارش آنلاین آن‌ها نمود. برخی سایت ها بخش مشاوره‌ی آنلاین دارند که با استفاده از آن به راحتی می توانید با فروشندگان و کارشناسان در ارتباط باشید و مشاوره و اطلاعات کافی را از این طریق کسب کنید. در اغلب سایت ها نیز شماره‌ی فروشگاه‌ها و فروشندگان درج شده که می توانید با آن‌ها تماس بگیرید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و دانسته‌های خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که باید از مورد اعتماد بودن سایت‌ها اطمینان کسب کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام خرید بتوانید امور خود را پیگیری نمایید.

بهترین سنگ تراورتن نما

سنگ‌های تراورتن در ایران معادن زیادی دارد و طیف گسترده‌ای دارد برای بیشتر آشنا شدن با انواع سنگ تراورتن باید بیشتر مطالعه کنید. در واقع باید بدانید بهترین سنگ تراورتن وجود ندارد و هر سنگ تراورتن خصوصیت و رنگ منحصر بفرد خودش را دارد و بنا به سلیقه رنگی شخص و شرایط جوی که ساختمان در آن مکان واقع شده سنگ تراورتن انتخاب می شود.

خرید اینترنتی سنگ تراورتن برای نما

مزیت هایی که خرید اینترنتی سنگ تراورتن دارد این است که در واقع شما میتوانید در مورد خصوصیت های و معایب هر سنگ اطلاعات کسب کنید مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید و با قیمت تمام شده تولید این سنگ را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.