سنگ تراورتن

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

سنگ تراورتن

نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمت های ساختمان است که همواره یکی از مهمترین انتخاب ها برای مصالح ساختمان انتخاب نمای ساختمان است و اگر شما قصد دارید در نمای ساختمان از سنگ استفاده کنید باید بدانید یکی از بهترین سنگ های برای نما سنگ تراورتن است و برای بهتر انتخاب کردن لازم است خصوصیات و معایب هر سنگ را مقایسه کنید و بنا به بودجه ای که دارید بهترین سنگ را انتخاب کنید.

سنگ تراورتن

داشتن نمای زیبا و حرفه ای امتیاز خوبی برای هر ساختمانی به حساب می آید. به همین دلیل است که صنعت نمای ساختمان به اندازه ی خود صنعت ساختمان سازی قدمت دارد. استفاده از سنگ های نما یکی از بهترین و شیک ترین راه های داشتن نمایی زیبا برای یک ساختمان است. برای این منظور از انواع سنگ نما در طرح ها و رنگ های مختلف استفده می شود. سنگ تراورتن یکی از سنگ های ساختمانی بسیاز زیبا است که در ساخت نمای ساختمان ها از آن استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم به ارائه ی توضیحاتی درباره ی این سنگ بپردازیم.
سنگ تراورتن چیست
سنگ تراورتن در دسته ی سنگ های آهکی قرار می گیرد. این سنگ مانند سنگ مرمریت از جمله سنگ های متخلخل است. این سنگ از رسوبات کف رودخانه ها، رسوبات دریا، رسوبات غارها و رسوبات چشمه ها است. این سنگ رسوبی در طبیعت به شکل پهنه های وسیع به چشم می خورد. حفره هایی روی سنگ های تراورتن دیده می شود که از اثرات گاز های مواد موجود در چشمه های آب گرمی است که این سنگ ها از رسوبات آن ها به وجود آمده اند.
تنوع رنگ بندی این سنگ زیاد است بنابراین سنگ خوبی برای استفاده در نمای ساختمان ها  طراحی داخلی به حساب می آید. سنگ تراورتن نسبت به تغییرات دمایی مقاوم است. این سنگ همچنین نسبت به برف و باران نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. این سنگ های زیبا در طبیعت به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی دیده می شوند. به علت همین رنگ بندی متنوع و مقاومت بی نظیر این سنگ، استفاده از آن در هر قسمت دل خواه هیچ محدودیتی ندارد و می توان در همه ی بخش ها از این سنگ ها بهره برد.  
رنگ و کیفیت سنگ های تراورتن را مواد سازنده ی آن ها مشخص می کنند. کلسیم، منگنز، سیلیس، مواد آلی ، آهن‌های دو ظرفیتی و سه ظرفیتی از جمله موادی هستند که در ساختار سنگ تراورتن یافت می شوند.

قیمت سنگ تراورتن

عوامل مختلفی به روی قیمت سنگ تراورتن اثر می گذارند. در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:
1- کیفیت سنگ تراورتن
واضح است که کیفیت فاکتوری تاثیر گذار روی قیمت کالا است. درباره ی سنگ تراورتن نیز کیفیت های بالا تر مانند کیفیت سوپر بالا ترین قیمت را دارند و کیفیت های پایین تر نیز قیمت های کم تری دارند.
2- رنگ و طرح سنگ تراورتن
دو طبف روشن و تیره در رنگ بندی سنگ های تراورتن در نظر گرفته می شود. در طیف روشن، سنگ هایی که رنگ های روشن تر داشته باشن متقاضی و قیمت زیادی دارند و در طیف تیره نیز سنگ هایی که رنگ های تیره تر داشته باشند پر طرف دار و گران قیمت هستند.
سنگ تراورتن در بافت ها و طرح های گوناگونی در طبیعت یافت می شود. هرچه طرح های یک سنگ تراورتن منظم تر باشند باعث بالا رفتن قیمت آن سنگ می شوند.
برش این سنگ ها نیز به دو شکل موج دار و بدون موج صورت می گیرد. وابسته به شرایط ممکن است این فاکتور نیز روی قیمت گذاری سنگ تراورتن اثر گذار باشد.
3- تخلخل و استحکام سنگ تراورتن
پیش تر اشاره کردیم که سنگ تراورتن سنگی متخلخل است. تخلخل سنگ های تراورتن رابطه ی عکسی با قیمت آن ها دارد. از آن جا که بالا بودن میران تخلخل باعث کاهش استقامت سنگ می شود و اثرات شرایط جوی روی آن را افزایش می دهد، پس سنگ هایی که تخلخل بیشتری داشته باشند کیفیت کم تر و درنتیجه قیمت کمتری دارند. سنگ های با تخلخل کم تر نیز قیمت بالا تری دارند.  
نکته ی دیگری که در مورد تخلخل سنگ ها مهم است این است که سنگ هایی که تخلخل کم تری دارند ساب بهتری دارند و امکان صیقلی شدن بیشتری دارند که این نیز دلیلی برای گران تر بودن سنگ های تراورتن کم تخلخل است.
4- ابعاد و قطر سنگ تراورتن
طبیعی است که قطر بیشتر سنگ ها باغث افزایش قیمت آن ها خواهد شد. از طرفی درباره ی ابعاد سنگ های تراورتن نیز باشد اشاره کرد که ابعاد بزرگ تر سنگ ها دارای قیمت تمام شده ی بیشتری هستند در نتیجه ابعاد بزرگ تر نیز به معنی قیمت بیشتر است. طبق این گفته ها، گران ترین نوع سنگ با در نظر گرفتن ابعاد، نوع اسلب است.
5- نوع فرآوری سنگ تراورتن
استفاده از تکنولوژی UV در فراوری سنگ های تراورتن باعث افزایش قیمت آن ها می شود. از طرفی با توجه به این که این سنگ ها از نوع متخلخل هستند، گاهی برای فراوردی آن ها از موادی مانند رزین، اپوکسی و بتونه استفاده می شود تا تخلخل ها پوشیده شوند و ساب کاری و صیقل کاری سنگ به خوبی انجام شود. استفاده از این مواد در فرآیند فراوری نیز قیمت تمام شده ی سنگ های تراورتن را افزایش می دهد.
6- سورت‌بندی سنگ تراورتن
نحوه ی سورت بندی سنگ های ساختمانی نیز بر قیمت آن ها اثر می گذارد. سورت بندی این سنگ ها معمولا با بررسی کیفیت سنگ، طرح و رنگ سنگ ، وجود یا عدم وجود ترک و پوسیدگی در سنگ و ... صورت می گیرد. هرچه عمل سورت بندی با دقت ریز بینی بیشتری انجام شود، قیمت سنگ نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

خرید سنگ تراورتن

برای خرید انواع سنگ تراورتن می توانید هم به صورت حضوری به بازارهای سنگ ساختمانی بزنید و هم به صورت آنلاین این سنگ ها را سفارش دهید. در هر دو روش صداقت فروشنده شرط اول برای یک خرید مطمئن است. با داشتن سطح متوسطی از اطلاعات نیز شخص خریدار می تواند تا حدود زیادی درباره ی کیفیت سنگ اطلاعات کسب کند. در ادامه برخی مواردی که باید برای خرید سنگ تراورتن در نظر گرفت را شرح می دهیم.
طبقه گفته های قبلی، سنگ های تراورتن به دو نوع موج دار و بدون موج برش داده می شوند. در برش های نوع موج دار تشخیص کیفیت سنگ کمی راحت تر است چرا که موج های انواع سنگ تراورتن به راحتی از یکدیگر قابل تشخیص هستند. ولی اگر برش سنگ بدون موج باشد تشخیص معدن سنگ و نوع موج آن بسیار سخت خواهد شد.
پارامتری بعدی که باید در نظر داشته باشید مرغوبیت هر نوع سنگ تراورتن است. جنس و مرغوبیت سنگ به هیچ وجه از روی سنگ قابل تشخیص نیست. چرا که در مرحله ی ساب سنگ و صیقل کاری آن روی سنگ شکل اولیه ی خود را از دست می دهد. ولی از آن جا که به روی پشت سنگ ها هیچ فرآیندی اتفاق نمی افتد، با نگاهی به آن قسمت از سنگ، تخلخل و تراکم سنگ به راحتی قابل مشاهده است که تخلخل کمتر و تراکم بیشتر نشان دهنده ی کیفیت مطلوب و قیمت بالا تر خواهند بود.
فاکتور دیگری که هنگام خرید سنگ تراورتن باید به ان توجه کافی داشت، میزان اهک و نمک موجود در این سنگ است. هرچه میزان آهک و نمک داخل یک سنگ بیشتر باشد کیفیت ان سنگ پایین تر است و قیمت آن نیز به همین دلیل کاهش می یابد. نکته ی منفی وجود نمک در سنگ این است که باعث شوره زدن سنگ خواهد شد و ظاهر سنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای تشخیص وجود یا عدم وجود نمک در سنگ تراورتن کافی است روی سنگ دست بکشید. اگر زیر دست خود احساس زبری داشتید بدانید که احتمالا لایه های انباشته شده ی آهک و یا نمک در این سنگ وجود دارد.
البته باید گفت که فراوری سنگ های تراورتن به آب زیادی احتیاج دارد که این آب اغلب از آب چاه تامیین می شود. به دلیل وجود املاح ریاد در آب چاه، وجود مقداری نمک در سنگ های تراورتن نا گزیر است. اما این حجم از نمک تنها با یک بار شست و شو با آب شیرین از بین می رود و سنگ دیگر شوره نخواهد زد.

سفارش آنلاین سنگ تراورتن

با پیشرفت روز افزون کسب و کار های اینترنتی به خصوص پس از دوران اوج گیری بیماری کرونا، بسیاری از مشاغل به دلیل هماهنگی با شرایط به شکل آنلاین درآمده اند. فروشگاه های لوازم ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سنگ های تراورتن و سایر سنگ های ساختمانی را می توان در سایت های گسترده مشاهده کرد و اقدام به سفارش آنلاین آن ها نمود. برخی سایت ها بخش مشاوره ی آنلاین دارند که با استفاده از آن به راحتی می توانید با فروشندگان و کارشناسان در ارتباط باشید و مشاوره و اطلاعات کافی را از این طریق کسب کنید. در اغلب سایت ها نیز شماره ی فروشگاه ها و فروشندگان درج شده که می توانید با آن ها تماس بگیرید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و دانسته های خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که باید از مورد اعتماد بودن سایت ها اطمینان کسب کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام خرید بتوانید امور خود را پیگیری نمایید.

بهترین سنگ تراورتن نما

سنگ های تراورتن در ایران معادن زیادی دارد و طیف گسرده ای دارد برای بیشتر آشنا شدن با انواع سنگ تراورتن باید بیشتر مطالعه کنید. در واقع باید بدانید بهترین سنگ تراورتن وجود ندارد و هر سنگ تراورتن خصوصیت و رنگ منحصر بفر خودش را دارد و بنا به صلیقه رنگی و شرایط جوی که ساختمان در آن مکان واقع شده سنگ تراورتن انتخاب می شود.

خرید اینترنتی سنگ تراورتن برای نما

مزیت هایی که خرید اینترنتی سنگ تراورتن دارد این است که در واقع شما میتوانید در مورد خصوصیت های و معایب هر سنگ اطلاعات کسب کنید مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید و با قیمت تمام شده تولید این سنگ را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.