کمی صبر کنید...

سنگ تراورتن


سنگی که تا اوایل دهه 80 در ساختمان‌ سازی‌های ایران جایگاهی نداشت، جایگاه خود را پیدا کرد و در سال‌های اخیر به پر مصرف‌ترین سنگ ساختمانی تبدیل شد. بله صحبت از سنگ تراورتن (Travertine) است. این سنگ نوعی سنگ آهک است که از تبخیر یا اسیدیته شدن آب چشمه‌های غنی آبگرم و رودخانه ها تشکیل می‌شود. دلیل وجود حفره‌ها و تخلخل در این سنگ وجود گازهای آب گرم هنگام تشکیل است.
سنگ تراورتن زیبایی ، دوام و مقاومتی بالایی در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف دارد که همین دلایل باعث شده به عنوان یک سنگ ساختمانی پر کاربرد برای نما، کفپوش و دیوارها تبدیل شود. از دیگر مواردی که محبوبیت و مصرف این سنگ را در میان خریداران زیاد کرده قیمت سنگ تراورتن است که برای هر بودجه‌ای سنگ مناسب دارد.

سفارش تلفنی خرید سنگ تراورتن : 09134565523

 قیمت انواع سنگ تراورتن

سنگ‌های تراورتن در ایران معادن زیادی دارند و ما در اینجا انواع تراورتن را بر اساس تم رنگی زمینه نام میبریم.

در تم رنگی سفید سنگ‌های تراورتن عباس آباد، ابیانه، طبس و سنگ کمشچه را داریم البته سورت سوپر سنگ دره بخاری هم زمینه رنگ سفید دارد.

در تم رنگی کرم سنگ‌های حاجی آباد، دره بخاری، طرق، تکاب، لوشان، کاشان و برخی معادن یزد را داریم.

برای رنگ‌های مکمل زرد و قرمز هم در اصفهان و هم در آذرشهر معادن تراورتن داریم و در تم رنگی سیلور و دودی در شهر تکاب و شهر کاشان معادن تراورتن موجود است.


سنگ تراورتن عباس آباد

از جمله معروف‌ترین سنگ‌های تراورتن در ایران، تراورتن عباس آباد است. این سنگ در معادن عباس آباد در شهرستان محلات اصفهان وجود دارد و برای نمای ساختمانی کاربرد دارد. چرا که دارای زیبایی بالا، صیقل پذیری خوب و مقاومت بسیار زیادی است.‌ سنگ عباس آباد بی‌موج از نمونه های دیگری است اکه در تمامی نماها از آن استفاده می‌کنند. این سنگ در برابر تغییرات محیطی مانند انجماد و رطوبت مقاومت خوبی از خودش نشان می‌دهد و از آنجایی که وزن آن سبک بوده و چسبندگی خوبی به دیوار دارد و همچنین زمینه رنگ سفید دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است. قیمت این سنگ تراورتن از 400,000 تا 3,000,000 تومان است.

سنگ عباس آباد

تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد نسبت به دیگر انواع سنگ‌های تراورتن نسبتا سنگین‌تر و مقاوم‌تر بوده و برای نصب آن روی نمای بلند از پوشش استفاده می شود. این سنگ تنوع رنگی زیادی دارد و رنگ‌های آن از قهوه‌ای تیره شروع شده و به رنگ روشن و سفید می‌رسد. هر اندازه که این سنگ سفید و روشن‌تر باشد، از محبوبیت بیشتری در میان مصرف کنندگان خود برخوردار می‌شود. به همین دلیل سنگ روشن حاجی آباد دارای قیمت بیشتری نسبت به رنگ های تیره آن است. این سنگ از نظر طرح دارای دو نوع طرح ریز و درشت بوده و طرح‌های آن را با توجه به سلیقه سازندگان و طراحان انتخاب می کنند. جالب است بدانید به سنگ‌های تراورتن حاجی آباد سنگ استخوانی هم گفته میشود. جنس این سنگ به گونه‌ای است که در برابر فشارهای احتمالی، ضربات سخت، اتصال به نما و همچنین حمل و نقل مقاوم بوده و صیقل‌پذیری بسیار خوبی دارد. بازه قیمتی این سنگ تراوتن از 250,000 تا 900,000 تومان است.

تراورتن آتشکوه

یکی دیگر از انواع سنگ‌های تراورتن، سنگ تراورتن آتشکوه می باشد که در واقع از جمله سنگ‌های گران‌قیمت و لوکس محسوب می‌شود.معدن این سنگ در استان مرکزی شهرستان محلات در منطقه‌ای به نام آتشکوه واقع شده. تراورتن آتشکوه رنگ سفید و کرم دارد و از قیمت بالایی برخوردار می‌باشد. البته گفتنی است که نوع ضعیف‌تر این سنگ رگه های قرمز دارد و قیمت آن به نسبت پایین تر است. این نوع تراورتن سورت‌بندی زیادی دارد. این سنگ تراورتن به دلیل اینکه زیاد تولید نمی‌شود قیمت پایداری ندارد.

تراورتن تکاب

در تکاب هم معادن زیادی از سنگ تراورتن وجود دارد مانند سنگ تراورتن تکاب سیلور، خرمایی و کرم تکاب. سنگ های تراورتن تکاب هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرند. زیبایی سنگ های رنگی تکاب آن قدر بالاست که در بازارهای داخلی و خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع سنگ تراورتن هم دارای بازه قیمتی میان رده می‌باشد که از قیمت 250,000 تومان تا 650,000 تومان است.

سنگ تراورتن طرق موجدار

تراورتن کاشان

معدن این سنگ در استان اصفهان، شهرستان کاشان، جاده نراق، سه راه کله ارمک و در مجاورت روستای برز آباد واقع گردیده است. در معادن سنگ تراورتن کاشان نیز می‌توان سنگ‌های تراورتن رده متوسط را پیدا کرد. این سنگ ها دارای رنگ های شکلاتی (قهوه ای)، کرم، کرم بژ و بژ هستند و از معروف‌ترین آن‌ها می توان رنگ شکلاتی را نام برد که سنگ تراورتن شکلاتی آقامحمدی نوع معروفی از این نمونه می‌باشد. سورت‌های ضعیف و پشت‌کاری سنگ کاشان قیمت پایینی دارند و معمولا برای دیوارهای پشت ساختمان و باغ‌ها استفاده می‌شوند که قیمت 180,000 تومان دارد. تم رنگی عسلی این سنگ قیمت بین 220,000 تا 350,000 دارد و سنگ‌های کرم رنگ کاشان از قیمت 300,000 تومان تا 600,000 تومان است.

تراورتن یزد

در معادن سنگ یزد هم مثل کاشان سنگ های تراورتن رده پایین‌تری پیدا می شود. این سنگ ها رنگ های شکلاتی (قهوه ای)، لیمویی، سیلور، کرم، کرم بژ و بژ دارند. تخلخل سنگ تراورتن یزد نسبت به نوع های مشابه بیشتر بوده و برش این سنگ ها بی موج و به صورت طولی انجام می شود. سورت‌های شکلاتی سنگ یزد دارای قیمت 230,000 تا 400,000 تومان و سورت‌های کرم رنگ این سنگ تراورتن از 280,000 تا 550,000 تومان است.

سنگ تراورتن طبس

سنگ تراورتن طبس با زمینه اصلی سفید و دارای طیف رنگی روشن است که دارای رگه‌های قهوه‌ای یا مشکی یا صورتی میباشد. سنگ تراورتن طبس دارای مقاومت زیاد و ساب‌پذیری زیادی دارد و خلل‌وفرج کمی در سنگ وجود دارد. معدن سنگ تراورتن طبس در فاصله 450 کیلومتری شمال شرق یزد و 100 کیلومتری جنوب طبس واقع گردیده است.کاربرد این سنگ بیشتر در نمای شاختمان استفاده میشود و با ترکیب با سنگ گیوتین یا آجر قهوه ای سوخته نمای زیبایی دارد. سنگ تراورتن طبس به عنوان یک سنگ تراورتن لوکس دارای قیمت بین 800,000 تا 2,000,000 تومان است.

سنگ تراورتن طبس

سنگ تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم زمینه رنگ کرم دارد که رنگ کرم در نماهای ساختمانی ایران جایگاه بخصوصی دارد.سنگ تراورتن آبگرم به رنگ کرم روشن و گاهی اوقات سفید است که در بیشتر سورت‌ها یک‌نواخت است و در سورت‌های درجه دو معمولا لکه‌های سیاه در آن رویت می‌گردد. درجات خوب این سنگ دارای خلل‌وفرج‌های ریز است اما درجات ضعیف‌تر حفره‌های تقریبا بزرگتری دارند که با رزین پر می‌شوند.این سنگ در نمای اصلی ساختمان و دیوارهای داخلی و همچنین دیوارهای پارکینگ و راه‌پله کاربرد زیادی دارد. قیمت این سنگ هم مثل اکثر تراورتن‌ها بستگی به یک‌نواختی دارد و هر چه سنگ روشن‌تر باشد قیمت سنگ بالاتر است. این سنگ به عنوان یک سنگ کرم با کیفیت دارای قیمت بین 400,000 تا 1,000,000 تومان است.

سنگ تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه از طیف رنگی کرم روشن تا بژ موجود است. این سنگ از جمله سنگ های نوظهور در صنعت تولید سنگ محسوب میشود که معدن این سنگ از سال 1390 شروع بکار کرده است. سنگ تراورتن ابیانه به دو سورت بی‌موج و موج‌دار قابل فراوری و تولید است که بیشتر به‌صورت بی‌موج تولید می‌شود و بخاطر رنگ‌بندی خوب و یک‌نواخت سنگ محبوب نمای رومی است. اگر بخواهیم به معایب این سنگ اشاره کنیم سنگ تراورتن ابیانه درصد آهک بیشتری نسبت به برخی سنگ‌های تراورتن دارد و به همین دلیل قابلیت ساب‌پذیری کمتری دارد. یکی دیگر از سنگ‌های سفید تراورتن با قیمت 900,000 تا 1,900,000 می‌باشد.

سنگ تراورتن ابیانه

 قیمت سنگ تراورتن نما

قیمت سنگ های تراورتن با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود. در واقع به هر اندازه که این سنگ دارای کیفیت بالاتری باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. از نظر ظاهری نیز، هر اندازه که سنگ‌های تراورتن با رنگ کرم و روشن، سفیدتر و دارای موج‌های کمتری باشد، محبوبیت بیشتری داشته و طبیعتا قیمت بیشتری خواهند داشت. در مورد رنگ‌های تیره این سنگ نیز لازم است بدانید، هر چقدر رنگ آن تیره‌تر و با موج‌های منظم‌تری باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود. نوع فرآوری این سنگ‌ها نیز روی قیمت آن‌ها تاثیر دارد. از طرفی دیگر، مواردی مثل استفاده از تکنولوژی UV، نوع رزین یا اپوکسی، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی، میزان ساب و پولیش سنگ، حمل‌ونقل سنگ و همچنین دقت در برش و گونیا بودن سنگ تعیین کننده قیمت نهایی آن هستند. در این سنگ‌ها هر اندازه میزان تخلخل کمتر باشه سنگ متراکم‌تر بوده و ساب‌پذیری بهتری دارد. از این‌رو، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر این موارد، برای اسکوپ کردن سنگ، ضخامت آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین سنگ با ضخامت بیشتر دارای قیمت بالاتری است. سنگ‌های تراورتن معمولا به صورت 40 طولی فرآوری می‌شوند و قیمت ابعادی که خارج از عرف 40 طولی باشند، با توجه به میزان سفارش و ابعادی که نیاز باشد، مشخص می‌شود.

عوامل مختلفی به روی قیمت سنگ تراورتن اثر می گذارند. در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:

  • کیفیت: واضح است که کیفیت فاکتوری تاثیر‌گذار روی قیمت کالا است. درباره‌ی این متریال نیز کیفیت‌های بالا‌تر مانند کیفیت سوپر بالا‌ترین قیمت سنگ تراورتن را دارند و کیفیت‌های پایین‌تر نیز قیمت‌های کم‌تری دارند.
  • رنگ و طرح: دو طیف روشن و تیره در رنگ‌بندی سنگ‌های تراورتن در نظر گرفته می‌شود. در طیف روشن، سنگ‌هایی که رنگ‌های روشن‌تر داشته باشند متقاضی و قیمت زیادی دارند و در طیف تیره نیز سنگ‌هایی که رنگ‌های تیره‌تر داشته باشند پرطرف‌دار و گران‌قیمت هستند. این سنگ در بافت‌ها و طرح‌های گوناگونی در طبیعت یافت می‌شود. هرچه طرح‌های این سنگ منظم‌تر باشند باعث بالا رفتن قیمت سنگ تراورتن می‌شوند. برش این سنگ‌ها نیز به دو شکل موج‌دار و بدون‌موج صورت می‌گیرد. وابسته به شرایط ممکن است این فاکتور نیز روی قیمت‌گذاری سنگ تراورتن اثر گذار باشد.
  • تخلخل و استحکام: پیش‌تر اشاره کردیم که این سنگ آهکی سنگی متخلخل است. تخلخل سنگ‌های تراورتن رابطه‌ی عکسی با قیمت آن‌ها دارد. از آن‌جا که بالا بودن میران تخلخل باعث کاهش استقامت سنگ می‌شود و اثرات شرایط جوی روی آن را افزایش می‌دهد، پس سنگ‌هایی که تخلخل بیشتری داشته باشند کیفیت کم‌تر و درنتیجه قیمت کمتری دارند. سنگ‌های با تخلخل کم‌تر نیز قیمت بالا‌تری دارند.  
    نکته‌ی دیگری که در مورد تخلخل سنگ‌ها مهم است این است که سنگ‌هایی که تخلخل کم‌تری دارند ساب بهتری دارند و امکان صیقلی شدن بیشتری دارند که این نیز دلیلی برای بالاتر رفتن قیمت سنگ‌های تراورتن کم تخلخل است.
  • ابعاد و قطر: طبیعی است که قطر بیشتر سنگ‌ها باعث افزایش قیمت آن‌ها خواهد شد. از طرفی درباره‌ی ابعاد این جنس سنگ نیز باید اشاره کرد که ابعاد بزرگ‌تر سنگ‌ها دارای قیمت تمام شده‌ی بیشتری هستند در نتیجه ابعاد بزرگ‌تر نیز به معنی قیمت بیشتر است. طبق این گفته‌ها، گران‌ترین نوع سنگ با در نظر گرفتن ابعاد، نوع اسلب است.
  • نوع فرآوری: استفاده از تکنولوژی UV در فراوری سنگ‌های تراورتن باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود. از طرفی با توجه به این که این سنگ‌ها از نوع متخلخل هستند، گاهی برای فراوردی آن‌ها از موادی مانند رزین، اپوکسی و بتونه استفاده می‌شود تا تخلخل ها پوشیده شوند و ساب‌کاری و صیقل‌کاری سنگ به خوبی انجام شود. استفاده از این مواد در فرآیند فراوری نیز قیمت تمام شده‌ی سنگ‌های تراورتن را افزایش می‌دهد.
  • سورت‌بندی: نحوه‌ی سورت‌بندی سنگ‌های ساختمانی نیز بر قیمت آن‌ها اثر می‌گذارد. سورت بندی این سنگ‌ها معمولا با بررسی کیفیت سنگ، طرح و رنگ سنگ ، وجود یا عدم وجود ترک و پوسیدگی در سنگ و ... صورت می‌گیرد. سورت‌های یکدست و روش‌تر در سنگ‌های سفید و کرم قیمت بالاتری دارند.قیمت سنگ تراورتن نما

خرید سنگ تراورتن

برای خرید سنگ تراورتن می‌توانید هم به‌صورت حضوری به بازارهای سنگ ساختمانی بیاید و هم به‌صورت آنلاین این سنگ‌ها را سفارش دهید. در هر دو روش صداقت فروشنده شرط اول برای یک خرید مطمئن است. با داشتن سطح متوسطی از اطلاعات نیز شخص خریدار می‌تواند تا حدود زیادی درباره‌ی کیفیت سنگ اطلاعات کسب کند. در ادامه برخی مواردی که باید برای خرید سنگ تراورتن در نظر گرفت را شرح می دهیم.
طبق گفته‌های قبلی، سنگ‌های تراورتن به دو نوع موج‌دار و بدون‌موج برش داده می‌شوند. در برش‌های نوع موج‌دار تشخیص کیفیت سنگ کمی راحت‌تر است چرا که موج‌های انواع سنگ تراورتن به راحتی از یک‌دیگر قابل تشخیص هستند. ولی اگر برش سنگ بدون موج باشد تشخیص معدن سنگ و نوع موج آن بسیار سخت خواهد شد.
پارامتر بعدی که باید در نظر داشته باشید مرغوبیت هر نوع سنگ تراورتن است. جنس و مرغوبیت سنگ به هیچ وجه از روی سنگ قابل تشخیص نیست. چرا که در مرحله‌ی ساب سنگ و صیقل کاری آن رویه‌ی سنگ شکل اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. ولی از آن جا که به روی پشت سنگ ها هیچ فرآیندی اتفاق نمی افتد، با نگاهی به آن قسمت از سنگ، تخلخل و تراکم سنگ به راحتی قابل مشاهده است که تخلخل کمتر و تراکم بیشتر نشان دهنده‌ی کیفیت مطلوب و قیمت بالاتر خواهند بود.
فاکتور دیگری که هنگام خرید سنگ تراورتن باید به آن توجه کافی داشت، میزان آهک و نمک موجود در این سنگ است. هرچه میزان آهک و نمک داخل یک سنگ بیشتر باشد کیفیت آن سنگ پایین تر است و قیمت آن نیز به همین دلیل کاهش می‌یابد. نکته‌ی منفی وجود نمک در سنگ این است که باعث شوره زدن سنگ خواهد شد و ظاهر سنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای تشخیص وجود یا عدم وجود نمک در سنگ تراورتن کافی است روی سنگ دست بکشید. اگر زیر دست خود احساس زبری داشتید بدانید که احتمالا لایه های انباشته شده‌ی آهک و یا نمک در این سنگ وجود دارد.
البته باید گفت که فراوری سنگ‌های تراورتن به آب زیادی احتیاج دارد که این آب اغلب از آب چاه تامین می شود. به‌دلیل وجود املاح زیاد در آب چاه، وجود مقداری نمک در سنگ‌های تراورتن نا‌گزیر است. اما این حجم از نمک تنها با یک بار شست و شو با آب شیرین از بین می رود و سنگ دیگر شوره نخواهد زد.

سفارش آنلاین سنگ تراورتن

با پیشرفت روز افزون کسب و کارهای اینترنتی، بسیاری از مشاغل به دلیل هماهنگی با شرایط به شکل آنلاین درآمده‌اند. فروشگاه‌های لوازم ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سنگ‌های تراورتن و سایر سنگ‌های ساختمانی را می‌توان در سایت‌های گسترده مشاهده کرد و اقدام به سفارش آنلاین آن‌ها نمود. برخی سایت‌ها بخش مشاوره‌ی آنلاین دارند که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید با فروشندگان و کارشناسان در ارتباط باشید و مشاوره و اطلاعات کافی را از این طریق کسب کنید. در اغلب سایت‌ها نیز شماره‌ی فروشگاه‌ها و فروشندگان درج شده که می توانید با آن‌ها تماس بگیرید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و دانسته‌های خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که باید از مورد اعتماد بودن سایت‌ها اطمینان کسب کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام خرید بتوانید امور خود را پیگیری نمایید.

خرید اینترنتی سنگ تراورتن برای نما

مزیت هایی که خرید اینترنتی سنگ تراورتن دارد این است که در واقع شما میتوانید در مورد مزایا و معایب سنگ تراورتن اطلاعات کسب کنید مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید و با قیمت تمام شده تولید این سنگ را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.

سوالات متداول برای خرید سنگ تراورتن

1- قیمت سنگ تراورتن چند؟

سنگ‌های تراورتن در ایران بر اساس رنگ و جنس قیمت گذاری می‌شوند و در در تابستان 1402 از قیمت 1600.000 تا 3,000,000 تومان است.

2- ویژگی یک سنگ تراورتن خوب چیست؟

بعد از اینکه رنگ سنگ مورد نظر خود را انتخاب کردید باید به مواردی همچون استخوانی بودن سنگ، کم سوراخ بودن سنگ، و اینکه آیا سنگ شوره نمی‌زند توجه کرد.

3- هر متر سنگ تراورتن چند کیلو است؟

معمولا هر 27 تا 29 متر سنگ تراورتن 18 میلیمتر که ضخامت استاندارد این سنگه یک تن است.

4- خرید سنگ تراورتن حتما باید حضوری باشد؟

ما در مجموعه آنلاین سنگ هم امکان خرید حضوری هم غیر حضوری را فراهم کرده‌ایم. در موارد غیر حضوری ضمانت تطابق سنگ با عکس و ضمانت یکدست بودن سنگ و شرایط استرداد را داریم.

5- هنگام خرید سنگ نما چه مواردی مهم است؟

توصیه ما این است هنگام خرید سنگ تراورتن حتما قید کنید که کل سنگ‌ها با سنگ روی دسته سنگ یکدست باشد و به طول سنگ‌ها حتما دقت کنید که بلند باشد.