کمی صبر کنید...

سنگ تراورتن


نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است که همواره یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای مصالح ساختمان انتخاب نمای ساختمان است و اگر شما قصد دارید در نمای ساختمان از سنگ استفاده کنید باید بدانید یکی از بهترین سنگ‌های برای نما سنگ تراورتن است و برای بهتر انتخاب کردن لازم است خصوصیات و معایب هر سنگ را مقایسه کنید و بنا به بودجه ای که برای خرید سنگ تراورتن دارید بهترین سنگ را انتخاب کنید. در این مطلب قصد داریم به معرفی این سنگ ساختمانی بسیار محبوب بپردازیم و همه چیز را درباره سنگ تراورتن به شما بگوییم. اگر قصد خرید سنگ تراورتن را دارید و به دنبال کسب اطلاعات ضروری در رابطه با قیمت این محصول هستید، با ما همراه باشید.

سنگ تراورتن چیست و چگونه تشکیل میشود؟

یکی از نامهایی که این روزها در حوزه‌ی سنگ‌های ساختمانی زیاد میشنویم، سنگ تراورتن (Travertine )است. این سنگ، در گروه سنگهای آهکی متخلخل قرار می گیرد و به‌دلیل داشتن مزایای متعدد، جزو محصولات پرفروش در بازار نیز به‌شمار میرود. استفاده از سنگ تراورتن برای نمای ساختمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و سازگاری آن با آب‌وهوای گرم، سبب شده است تا تقاضای این سنگ در نواحی گرمسیر کشور، بیشتر از سایر نقاط باشد. بد نیست بدانید که وزن مخصوص این سنگ، ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. نحوه‌ی تشکیل سنگ تراورتن، یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که از سوی مشتریان این محصول مطرح می‌شود و در این قسمت، قصد داریم به آن پاسخ دهیم. قبل از آنکه بخواهیم به‌صورت جزئی و مرحله‌به‌مرحله، نحوه‌ی تشکیل سنگ تراورتن را شرح دهیم، بهتر است این را بدانید که این سنگ رسوبی، در اثر انباشته شدن رسوبات چشمه‌های آب گرم، آب‌های معدنی داخل غارها، رودخانه‌ها و دریاها تشکیل می‌شود. سنگهای تراورتن صیقل داده نشده، حبابهایی در سطح خود دارند که این حباب‌ها نیز به‌دلیل گازهای حبس شده در همین آبها، تشکیل میشوند.


سفارش تلفنی خرید سنگ تراورتن : 09134565523


سنگ تراورتن مقاومت بیشتری در مقایسه با سنگ مرمریت دارد و از آنجایی که سوراخ‌هایی در این سنگ وجود دارد، قدرت دفع انقباض و انبساط آن بسیار بالا است. ا‌ین نوع سنگ اکثرا در نماهای روکار داخلی و بیرونی به کار می رود و کاربرد بسیاری در سنگ فرش کردن نیز دارد. در ایران انواع مختلفی از سنگ‌های تراورتن وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع سنگ‌های نوع تراورتن پرداخته و شما را با این سنگ‌ها آشنا کنیم. پس با ما همراه شوید.

با توضیحی که دادیم، اکنون دیگر میدانید که سنگ تراورتن، از رسوبات آب‌های گرم تشکیل میشود. با توجه به اینکه آب‌های گرم از لایه‌های زیرین زمین می‌جوشند و ماهیت آن‌ها نیز اسیدی است، در هنگام حرکت به سطح زمین و عبور از میان سنگ‌های آهک و کربناتی، مقایر زیادی کربنات کلسیم را در خود حل می‌کنند؛ به همین دلیل نیز، آبی که در نهایت به سطح زمین می‌رسد، یک مایع بی‌کربناتی و کربناتی است.
پس از خارج شدن این آب از زمین، عواملی مانند: تبخیر، کاهش دما، آزادشدن دی‌اکسید کربن و افت فشار، موجب تشکیل بلورهایی با نام "بلورهای کلسیت" می‌شوند. بلورهای تشکیل شده، با گذشت زمان، روی هم رسوب می‌کنند و تشکیل سنگی را می‌دهند که این روزها با نام  "سنگ تراورتن" آن را می‌شناسیم. اگر شرایطی که باعث تشکیل کلسیت می‌شوند، برای مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد، سنگ‌های تراورتن تشکیل شده، سنگ‌های به مراتب ضخیم‌تری خواهند بود.
اگر یک سنگ تراورتن دست نخورده را از نزدیک دیده باشید، ممکن است توجه‌تان به جای خالی حباب‌هایی که روی این سنگ وجود دارد نیز جلب شده باشد. این جاهای خالی، زمانی ایجاد می‌شوند که شرایط تشکیل بلورهای کلسیت، برای مدتی فراهم نباشد و این موضوع، سبب باقیماندن جای خالی این بلورها روی سنگ شود. در بسیاری از مواقع، این جاهای خالی، سبب زیباتر شدن سنگ‌های تراورتن می‌شوند و جلوه‌ی خاصی به محصول نهایی می‌دهند. در انتها، بهتر است با برخی از مهم‌ترین عناصری که در این سنگ‌ها یافت می‌شوند و مقدار آنها، کیفیت و رنگ سنگ تراورتن را به‌طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد نیز آشنا شوید:
آهنهای دو ظرفیتی و سه ظرفیتی - منگنز - کلسیم - مواد آلی - سیلیس

انواع سنگ تراورتن

سنگ‌های تراورتن در ایران معادن زیادی دارند و ما در اینجا انواع تراورتن را بر اساس تم رنگی زمینه نام میبریم.

در تم رنگی سفید سنگ‌های تراورتن عباس آباد، ابیانه، طبس و سنگ کمشچه را داریم البته سورت سوپر سنگ دره بخاری هم زمینه رنگ سفید دارد.

در تم رنگی کرم سنگ‌های حاجی آباد، دره بخاری، طرق، تکاب، لوشان، کاشان و برخی معادن یزد را داریم.

برای رنگ‌های مکمل زرد و قرمز هم در اصفهان و هم در آذرشهر معادنتراورتن داریم و در تم رنگی سیلور و دودی در شهر تکاب و شهر کاشان معادن تراورتن موجود است.


سنگ تراورتن عباس آباد

از جمله معروف‌ترین سنگ‌های تراورتن در ایران، تراورتن عباس آباد است. این سنگ در معادن عباس آباد در شهرستان محلات اصفهان وجود دارد و برای نمای ساختمانی کاربرد دارد. چرا که دارای زیبایی بالا، صیقل پذیری خوب و مقاومت بسیار زیادی است.‌ سنگ عباس آباد بی‌موج از نمونه های دیگری است اکه در تمامی نماها از آن استفاده می‌کنند. این سنگ در برابر تغییرات محیطی مانند انجماد و رطوبت مقاومت خوبی از خودش نشان می‌دهد و از آنجایی که وزن آن سبک بوده و چسبندگی خوبی به دیوار دارد و همچنین زمینه رنگ سفید دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است.

سنگ عباس آباد

تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد نسبت به دیگر انواع سنگ‌های تراورتن نسبتا سنگین‌تر و مقاوم‌تر بوده و برای نصب آن روی نمای بلند از پوشش استفاده می شود. این سنگ تنوع رنگی زیادی دارد و رنگ‌های آن از قهوه‌ای تیره شروع شده و به رنگ روشن و سفید می‌رسد. هر اندازه که این سنگ سفید و روشن‌تر باشد، از محبوبیت بیشتری در میان مصرف کنندگان خود برخوردار می‌شود. به همین دلیل سنگ روشن حاجی آباد دارای قیمت بیشتری نسبت به رنگ های تیره آن است. این سنگ از نظر طرح دارای دو نوع طرح ریز و درشت بوده و طرح‌های آن را با توجه به سلیقه سازندگان و طراحان انتخاب می کنند. جالب است بدانید به سنگ‌های تراورتن حاجی آباد سنگ استخوانی هم گفته میشود. جنس این سنگ به گونه‌ای است که در برابر فشارهای احتمالی، ضربات سخت، اتصال به نما و همچنین حمل و نقل مقاوم بوده و صیقل‌پذیری بسیار خوبی دارد.

تراورتن آتشکوه

یکی دیگر از انواع سنگ‌های تراورتن، سنگ تراورتن آتشکوه می باشد که در واقع از جمله سنگ‌های گران‌قیمت و لوکس محسوب می‌شود.معدن این سنگ در استان مرکزی شهرستان محلات در منطقه‌ای به نام آتشکوه واقع شده. تراورتن آتشکوه رنگ سفید و کرم دارد و از قیمت بالایی برخوردار می‌باشد. البته گفتنی است که نوع ضعیف‌تر این سنگ رگه های قرمز دارد و قیمت آن به نسبت پایین تر است. این نوع تراورتن سورت‌بندی زیادی دارد.

تراورتن تکاب

در تکاب هم معادن زیادی از سنگ تراورتن وجود دارد مانند سنگ تراورتن تکاب سیلور، خرمایی و کرم تکاب. سنگ های تراورتن تکاب هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرند. زیبایی سنگ های رنگی تکاب آن قدر بالاست که در بازارهای داخلی و خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

سنگ تراورتن طرق موجدار

تراورتن کاشان

معدن این سنگ در استان اصفهان، شهرستان کاشان، جاده نراق، سه راه کله ارمک و در مجاورت روستای برز آباد واقع گردیده است. در معادن سنگ تراورتن کاشان نیز می‌توان سنگ‌های تراورتن رده متوسط را پیدا کرد. این سنگ ها دارای رنگ های شکلاتی (قهوه ای)، کرم، کرم بژ و بژ هستند و از معروف‌ترین آن‌ها می توان رنگ شکلاتی را نام برد که سنگ تراورتن شکلاتی آقامحمدی نوع معروفی از این نمونه می‌باشد.

تراورتن یزد

در معادن سنگ یزد هم مثل کاشان سنگ های تراورتن رده پایین‌تری پیدا می شود. این سنگ ها رنگ های شکلاتی (قهوه ای)، لیمویی، سیلور، کرم، کرم بژ و بژ دارند. تخلخل سنگ تراورتن یزد نسبت به نوع های مشابه بیشتر بوده و برش این سنگ ها بی موج و به صورت طولی انجام می شود.

سنگ تراورتن طبس

سنگ تراورتن طبس با زمینه اصلی سفید و دارای طیف رنگی روشن است که دارای رگه‌های قهوه‌ای یا مشکی یا صورتی میباشد. سنگ تراورتن طبس دارای مقاومت زیاد و ساب‌پذیری زیادی دارد و خلل‌وفرج کمی در سنگ وجود دارد. معدن سنگ تراورتن طبس در فاصله 450 کیلومتری شمال شرق یزد و 100 کیلومتری جنوب طبس واقع گردیده است.کاربرد این سنگ بیشتر در نمای شاختمان استفاده میشود و با ترکیب با سنگ گیوتین یا آجر قهوه ای سوخته نمای زیبایی دارد.

سنگ تراورتن طبس

سنگ تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم زمینه رنگ کرم دارد که رنگ کرم در نماهای ساختمانی ایران جایگاه بخصوصی دارد.سنگ تراورتن آبگرم به رنگ کرم روشن و گاهی اوقات سفید است که در بیشتر سورت‌ها یکنواخت است و در سورت‌های درجه دو معمولا لکه‌های سیاه در آن رویت می‌گردد. درجات خوب این سنگ دارای خلل‌وفرج‌های ریز است اما درجات ضعیف‌تر حفره‌های تقریبا بزرگتری دارند که با رزین پر می‌شوند.این سنگ در نمای اصلی ساختمان و دیوارهای داخلی و همچنین دیوارهای پارکینگ و راه‌پله کاربرد زیادی دارد. قیمت این سنگ هم مثل اکثر تراورتن‌ها بستگی به یکنواختی دارد و هر چه سنگ روشن‌تر باشد قیمت سنگ بالاتر است.

سنگ تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه از طیف رنگی کرم روشن تا بژ موجود است. این سنگ از جمله سنگ های نوظهور در صنعت تولید سنگ محسوب میشود که معدن این سنگ از سال 1390 شروع بکار کرده است. سنگ تراورتن ابیانه به دو سورت بی‌موج و موج‌دار قابل فراوری و تولید است که بیشتر به‌صورت بی‌موج تولید می‌شود و بخاطر رنگ‌بندی خوب و یک‌نواخت سنگ محبوب نمای رومی است. اگر بخواهیم به معایب این سنگ اشاره کنیم سنگ تراورتن ابیانه درصد آهک بیشتری نسبت به برخی سنگ‌های تراورتن دارد و به همین دلیل قابلیت ساب‌پذیری کمتری دارد.

سنگ تراورتن ابیانه

مهم ترین مزایای سنگ تراورتن کدامند؟

همانطور که گفتیم، سنگ تراورتن، یکی از محبوبترین و پرکاربردترین سنگ‌ها در حوزه‌ی ساخت‌و‌ساز است و تقاضای بالایی برای آن وجود دارد؛ اما بد نیست به دلایل این موضوع نیز اشاره کنیم تا شما متوجه شوید که دلیل استقبال گسترده‌ی مصرف‌کنندگان از این سنگ چیست؟ محبوبیت این محصول، به مزایای منحصربه فرد آن مربوط می شود که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:
عایق حرارتی: یکی از مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن که با محبوبیت بسیار بالای این محصول در مناطق گرم‌سیری نیز رابطه‌ی مستقیمی دارد، خاصیت عایق حرارتی بودن این سنگ است. تراورتن، به‌دلیل وجود حفره‌های ناشی از گازهای محبوس شده در خود، به‌خوبی میتواند در برابر گرما مقاومت کند؛ به‌همین دلیل نیز سطح این سنگ همواره خنک است و مانند بسیاری از محصوالت موجود در بازار، داغ نیست.
عایق صوتی: حفره‌های موجود در سنگ تراورتن، علاوه بر ایجاد خاصیت عایق حرارتی در این سنگ، منجر میشوند تا این محصول کاربردی، در برابر صدا نیز مقاومت بالایی داشته باشد.
وزن کم: تراورتن، نسبت به بسیاری از سنگ‌های موجود در بازار، وزن کمتری دارد و این موضوع سبب میشود تا استفاده از آن، بار وارد شده به ساختمان را با کاهش قابل مالحظه‌ای روبرو کند و محبوبیت آن را در میان متقاضیان افزایش دهد.
قابلیت فرآوری: تراورتن، جزو آن دسته از سنگ‌های ساختمانی است که قابلیت فرآوری به روش‌های مختلف را دارد. رویه‌ی سنگ تراورتن را میتوان با مواد مختلفی مانند: بتونه، رزین و سیمان، فرآوری و محصولی مطابق با سلیقه‌ها و نیازهای مختلف مشتریان به بازار عرضه کرد. تنوع روش‌های فرآوری تراورتن سبب شده است تا بتوان این محصول را به‌صورت مات، براق یا چکش‌خورده، مورد استفاده قرار داد و این موضوع،یکی از مهم‌ترین مزایای این سنگ محبوب به‌شمار میرود

برش راحت: یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که برای امتیازدهی به سنگ های مختلف ساختمانی به آن توجه میشود، برش‌دهی محصول است؛ به‌عبارت بهتر، راحت‌بودن برش یک سنگ، یک مزیت بسیار مهم برای آن محصول به‌شمار میرود و ارتباط مستقیمی نیز با محبوبیت و فروش آن محصول در بازار دارد. تراورتن، یکی از سنگهایی است که برش آن به‌راحتی انجام میشود و این موضوع، یکی از مهم‌ترین مزایای این محصول در مقایسه با دیگر سنگ‌های ساختمانی به‌شمار میرود.

قابلیت شکل دهی: از دیگر مزایای سنگهای تراورتن، میتوان به قابلیت شکل‌دهی بالای این سنگ‌های محبوب اشاره کرد. ساب‌پذیری این سنگ‌ها که یکی از مهمترین مزایای آن‌ها نیز محسوب میشود، سبب شده است تا بتوان سنگ‌های تراورتن را در اشکال مختلف و با توجه به نیاز مشتریان، تولید و به بازار عرضه کرد.

مقاومت بسیار زیاد: حفره‌های موجود در بافت تراورتن که در قسمت قبلی به دلایل ایجاد آنها نیز اشاره کردیم، سبب شده‌اند تا این سنگ، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. این حفره‌ها، مقاومت سنگ تراورتن در برابر شرایطی چون انبساط و انقباض را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش میدهند و باعث میشوند تا این محصول، عمری بسیار طولانی داشته باشد و به همین دلیل نیز، در لیست محصولات پرفروش بازار قرار گیرد.

قیمت مناسب: مناسب بودن قیمت سنگ تراورتن، از دیگر مزایای این سنگ است و تاثیر بسیار زیادی نیز در فروش بالای آن در بازار دارد. مهم‌ترین دلیلی که میتوان برای این موضوع و پایین بودن قیمت تراورتن در مقایسه با مقاومت آن عنوان کرد،بالا بودن میزان عرضه‌ی این محصول است. سنگ تراورتن، در مناطق کم‌ارتفاع که دسترسی به آنها کار سختی نیست، یافت میشود و استخراج آن کار سادهای است؛ به همین دلیل نیز، امکان خرید سنگ تراورتن ارزان قیمت برای خریداران وجود دارد و مشتریانی که به‌دنبال خرید یک محصول باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستند، این سنگ را انتخاب میکنند.

حمل‌و‌نقل راحت: حمل‌ونقل سنگ تراورتن نیز یکی از زمینه‌هایی است که این محصول در آن صاحب مزیت است. جابجایی سنگ تراورتن، به‌دلیل مقاومت بالایی این سنگ، کار بسیار راحتی است و این موضوع سبب میشود تا نگرانی خریداران بابت آسیب محصول در پروسه‌ی حمل‌ونقل از میان برداشته شود و هیچ تردیدی در رابطه با خریداری و سفارش سنگ تراورتن نداشته باشند.

هزینه‌ی نگهداری پایین: بسیاری از سنگ‌های ساختمانی موجود در بازار، برای حفظ زیبایی و جلوه‌ی خود، نیاز به نگه‌داری و توجه خاص دارند و هزینه‌ی قابل توجهی را برای مصرف‌کنندگان به‌دنبال خواهند داشت؛ اما این موضوع در رابطه با سنگ تراورتن اصلا مطرح نیست و هزینه‌ی نگه‌داری از این سنگ، بسیار ناچیز است.

ظاهر لوکس: تراورتن، یکی از سنگ‌های بسیار زیبایی است که استفاده از آن در نما، ظاهر لوکس و چشم‌نوازی به ساختمان می‌بخشد. شکاف‌ها و حفره‌های قابل مشاهده روی سطح سنگ تراورتن نیز بسیار کم هستند و به هیچ عنوان ظاهر ناخوشایندی به این محصول نمی‌بخشند. این موضوع نیز یکی از مزایای مهم این سنگ پرطرفدار به‌شمار میرود و باعث افزایش قابل مالحظه‌ی فروش این محصول در سال‌های اخیر شده است.

ثبات رنگ و زیبایی: برخالف بسیاری از سنگ‌های ساختمانی دیگر، تراورتن، محصول بسیار مقاومی است که به مرور زمان، زیبایی و جلوه‌ی خود را از دست نمیدهد. مقاومت بسیار بالای این سنگ در مقابل آفتاب و وجود لایه‌ی محافظ اشعه‌ی UV روی سطح خارجی آن، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که برای این موضوع میتوان به آنها اشاره کرد. ثبات رنگ سنگ تراورتن در طول زمان و زیبایی ماندگار آن، یکی دیگر از مزایای مهم و قابل توجه این سنگ پرفروش به‌شمار میرود.

قابلیت استفاده بدون ملات: سنگ تراورتن، قابلیت استفاده‌ی خشک را دارد و امکان نصب این محصول بدون نیاز به ملات نیز وجود دارد. این موضوع، یکی دیگر از مزایای مهم این سنگ محسوب میشود و مورد استقبال مصرف‌کنندگان نیز قرار گرفته است.

چسبندگی بسیار بالا: مزیت قابل توجه دیگری که برای سنگ‌های تراوتن میتوان نام برد، خاصیت چسبندگی بسیار بالای ملات به آنها است. این خاصیت، به‌دلیل وجود حفره‌های متعدد در این سنگ ایجاد میشود و نقش بسیار پررنگی نیز در محبوبیت تراورتن ایفا میکند.

نصب راحت: مورد بعدی که در رابطه با مزایای تراورتن باید به آن اشاره کنیم، نصب راحت این سنگ است. سنگ‌های تراورتن، به‌راحتی نصب میشوند و همین مزیت نیز سبب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با سنگ‌های ساختمانی دیگر شده است.

رنگبندی بسیار متنوع: تراورتن، در لیست سنگ‌هایی قرار دارد که از لحاظ رنگ، تنوع بسیار زیادی را شامل میشود و این موضوع، به یکی از مهم‌ترین مزایای آن تبدیل شده است. تنوع رنگ بالای سنگ تراورتن، باعث شده است تا این محصول بتواند سلایق خریداران مختلف را تحت پوشش قرار دهد و با فروش بالایی در سراسر دنیا مواجه شود.

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

مزایای سنگ تراورتن که در قسمت قبل معرفی کردیم، دلایل بسیار محکمی برای بالابودن تقاضای این محصول در بازار سنگ‌های ساختمانی به‌شمار میروند؛ ولی بد نیست نگاهی هم به کاربردهای مختلف این سنگ بیندازیم و ببینیم که این محصول، بیشتر در چه حوزه‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین کاربردهای سنگ تراورتن به شرح زیر هستند:
استفاده در نمای ساختمان: این روزها، سنگ تراورتن نما، یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌هایی است که در بازار وجود دارد. این سنگ، با داشتن مزایایی چون؛ چگانی کم، عمر طولانی، عایق مناسب صوتی و حرارتی، تنوع زیاد، قیمت مناسب و... گزینه‌ی بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان به‌شمار میرود. انتخاب این سنگ به‌عنوان سنگ نما، مصداق بارز ضرب‌المثل یک تیر و چند نشان است و به خریداران این امکان را میدهد تا لذت بهرهمندی از مزایای مختلف را به‌صورت همزمان، تجربه کنند.
سنگ تراورتن نما، یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای داشتن نمای کلاسیک و رومی است و استفاده از آن در ساختمان‌های مرتفع نیز، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای به‌شمار میرود. رایج‌ترین ضخامت تراورتن برای استفاده در نمای ساختمان، ضخامت 18 میلیمتری است؛ اما در برخی از موارد، از سنگ‌های تراورتن 2 سانتیمتری نیز برای استفاده در نمای خارجی‌ساختمان در نواحی سردسیری استفاده میشود که دلیل این موضوع، به مقاومت بالای سنگ‌های ضخیم‌تر در هوای سرد مربوط میشود.
استفاده در دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها: یکی دیگر از کاربردهای سنگ تراورتن که در سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش آن هستیم، استفاده از این سنگ در دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها است. مزایای منحصربه‌فرد سنگ تراورتن سبب شده است تا این محصول، انتخابی بسیار مناسب برای مکان‌هایی مانند دیواره‌های استخر یا پاسیو به‌شمار رود. گلدان سنگی، باربیکیو و مجسمه‌های سنگی در ابعاد مختلف نیز از دیگر مواردی هستند که از سنگ تراورتن برای ساخت آنها استفاده میشود.
استفاده در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها: درست است که استفاده از سنگ تراورتن در دکوراسیون داخلی ساختمان، هنوز رواج چندانی در کشور ما ندارد، اما این سنگ، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که حتی در داخل ساختمان نیز میتوان از آن استفاده کرد. دیوارهای تزئینی داخل ساختمان، شومینه و حتی راه‌پله‌ها، نمونه هایی از کاربردهای سنگ تراورتن در قسمت داخلی ساختمان به‌شمار میروند.

بهترین سنگ تراورتن نما

سنگ‌های تراورتن در ایران معادن زیادی دارد و طیف گسترده‌ای دارد برای بیشتر آشنا شدن با انواع سنگ تراورتن باید بیشتر مطالعه کنید. در واقع باید بدانید بهترین سنگ تراورتن وجود ندارد و هر سنگ تراورتن خصوصیت و رنگ منحصر بفرد خودش را دارد و بنا به سلیقه رنگی شخص و شرایط جوی که ساختمان در آن مکان واقع شده سنگ تراورتن انتخاب می شود.

قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ های تراورتن با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود. در واقع به هر اندازه که این سنگ دارای کیفیت بالاتری باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. از نظر ظاهری نیز، هر اندازه که سنگ‌های تراورتن با رنگ کرم و روشن، سفیدتر و دارای موج‌های کمتری باشد، محبوبیت بیشتری داشته و طبیعتا قیمت بیشتری خواهند داشت. در مورد رنگ‌های تیره این سنگ نیز لازم است بدانید، هر چقدر رنگ آن تیره‌تر و با موج‌های منظم‌تری باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود. نوع فرآوری این سنگ‌ها نیز روی قیمت آن‌ها تاثیر دارد. از طرفی دیگر، مواردی مثل استفاده از تکنولوژی UV، نوع رزین یا اپوکسی، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی، میزان ساب و پولیش سنگ، حمل‌ونقل سنگ و همچنین دقت در برش و گونیا بودن سنگ تعیین کننده قیمت نهایی آن هستند. در این سنگ‌ها هر اندازه میزان تخلخل کمتر باشه سنگ متراکم‌تر بوده و ساب‌پذیری بهتری دارد. از این‌رو، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر این موارد، برای اسکوپ کردن سنگ، ضخامت آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین سنگ با ضخامت بیشتر دارای قیمت بالاتری است. سنگ‌های تراورتن معمولا به صورت 40 طولی فرآوری می‌شوند و قیمت ابعادی که خارج از عرف 40 طولی باشند، با توجه به میزان سفارش و ابعادی که نیاز باشد، مشخص می‌شود.

عوامل مختلفی به روی قیمت سنگ تراورتن اثر می گذارند. در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:

  • کیفیت: واضح است که کیفیت فاکتوری تاثیر‌گذار روی قیمت کالا است. درباره‌ی این متریال نیز کیفیت‌های بالا‌تر مانند کیفیت سوپر بالا‌ترین قیمت سنگ تراورتن را دارند و کیفیت‌های پایین‌تر نیز قیمت‌های کم‌تری دارند.
  • رنگ و طرح: دو طیف روشن و تیره در رنگ‌بندی سنگ‌های تراورتن در نظر گرفته می‌شود. در طیف روشن، سنگ‌هایی که رنگ‌های روشن‌تر داشته باشند متقاضی و قیمت زیادی دارند و در طیف تیره نیز سنگ‌هایی که رنگ‌های تیره‌تر داشته باشند پرطرف‌دار و گران‌قیمت هستند. این سنگ در بافت‌ها و طرح‌های گوناگونی در طبیعت یافت می‌شود. هرچه طرح‌های این سنگ منظم‌تر باشند باعث بالا رفتن قیمت سنگ تراورتن می‌شوند. برش این سنگ‌ها نیز به دو شکل موج‌دار و بدون‌موج صورت می‌گیرد. وابسته به شرایط ممکن است این فاکتور نیز روی قیمت‌گذاری سنگ تراورتن اثر گذار باشد.
  • تخلخل و استحکام: پیش‌تر اشاره کردیم که این سنگ آهکی سنگی متخلخل است. تخلخل سنگ‌های تراورتن رابطه‌ی عکسی با قیمت آن‌ها دارد. از آن‌جا که بالا بودن میران تخلخل باعث کاهش استقامت سنگ می‌شود و اثرات شرایط جوی روی آن را افزایش می‌دهد، پس سنگ‌هایی که تخلخل بیشتری داشته باشند کیفیت کم‌تر و درنتیجه قیمت کمتری دارند. سنگ‌های با تخلخل کم‌تر نیز قیمت بالا‌تری دارند.  
    نکته‌ی دیگری که در مورد تخلخل سنگ‌ها مهم است این است که سنگ‌هایی که تخلخل کم‌تری دارند ساب بهتری دارند و امکان صیقلی شدن بیشتری دارند که این نیز دلیلی برای بالاتر رفتن قیمت سنگ‌های تراورتن کم تخلخل است.
  • ابعاد و قطر: طبیعی است که قطر بیشتر سنگ‌ها باعث افزایش قیمت آن‌ها خواهد شد. از طرفی درباره‌ی ابعاد این جنس سنگ نیز باید اشاره کرد که ابعاد بزرگ‌تر سنگ‌ها دارای قیمت تمام شده‌ی بیشتری هستند در نتیجه ابعاد بزرگ‌تر نیز به معنی قیمت بیشتر است. طبق این گفته‌ها، گران‌ترین نوع سنگ با در نظر گرفتن ابعاد، نوع اسلب است.
  • نوع فرآوری: استفاده از تکنولوژی UV در فراوری سنگ‌های تراورتن باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود. از طرفی با توجه به این که این سنگ‌ها از نوع متخلخل هستند، گاهی برای فراوردی آن‌ها از موادی مانند رزین، اپوکسی و بتونه استفاده می‌شود تا تخلخل ها پوشیده شوند و ساب‌کاری و صیقل‌کاری سنگ به خوبی انجام شود. استفاده از این مواد در فرآیند فراوری نیز قیمت تمام شده‌ی سنگ‌های تراورتن را افزایش می‌دهد.
  • سورت‌بندی: نحوه‌ی سورت‌بندی سنگ‌های ساختمانی نیز بر قیمت آن‌ها اثر می‌گذارد. سورت بندی این سنگ‌ها معمولا با بررسی کیفیت سنگ، طرح و رنگ سنگ ، وجود یا عدم وجود ترک و پوسیدگی در سنگ و ... صورت می‌گیرد. سورت‌های یکدست و روش‌تر در سنگ‌های سفید و کرم قیمت بالاتری دارند.

خرید سنگ تراورتن

برای خرید سنگ تراورتن می‌توانید هم به‌صورت حضوری به بازارهای سنگ ساختمانی بیاید و هم به‌صورت آنلاین این سنگ‌ها را سفارش دهید. در هر دو روش صداقت فروشنده شرط اول برای یک خرید مطمئن است. با داشتن سطح متوسطی از اطلاعات نیز شخص خریدار می‌تواند تا حدود زیادی درباره‌ی کیفیت سنگ اطلاعات کسب کند. در ادامه برخی مواردی که باید برای خرید سنگ تراورتن در نظر گرفت را شرح می دهیم.
طبق گفته‌های قبلی، سنگ‌های تراورتن به دو نوع موج‌دار و بدون‌موج برش داده می‌شوند. در برش‌های نوع موج‌دار تشخیص کیفیت سنگ کمی راحت‌تر است چرا که موج‌های انواع سنگ تراورتن به راحتی از یک‌دیگر قابل تشخیص هستند. ولی اگر برش سنگ بدون موج باشد تشخیص معدن سنگ و نوع موج آن بسیار سخت خواهد شد.
پارامتر بعدی که باید در نظر داشته باشید مرغوبیت هر نوع سنگ تراورتن است. جنس و مرغوبیت سنگ به هیچ وجه از روی سنگ قابل تشخیص نیست. چرا که در مرحله‌ی ساب سنگ و صیقل کاری آن رویه‌ی سنگ شکل اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. ولی از آن جا که به روی پشت سنگ ها هیچ فرآیندی اتفاق نمی افتد، با نگاهی به آن قسمت از سنگ، تخلخل و تراکم سنگ به راحتی قابل مشاهده است که تخلخل کمتر و تراکم بیشتر نشان دهنده‌ی کیفیت مطلوب و قیمت بالاتر خواهند بود.
فاکتور دیگری که هنگام خرید سنگ تراورتن باید به آن توجه کافی داشت، میزان آهک و نمک موجود در این سنگ است. هرچه میزان آهک و نمک داخل یک سنگ بیشتر باشد کیفیت آن سنگ پایین تر است و قیمت آن نیز به همین دلیل کاهش می‌یابد. نکته‌ی منفی وجود نمک در سنگ این است که باعث شوره زدن سنگ خواهد شد و ظاهر سنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای تشخیص وجود یا عدم وجود نمک در سنگ تراورتن کافی است روی سنگ دست بکشید. اگر زیر دست خود احساس زبری داشتید بدانید که احتمالا لایه های انباشته شده‌ی آهک و یا نمک در این سنگ وجود دارد.
البته باید گفت که فراوری سنگ‌های تراورتن به آب زیادی احتیاج دارد که این آب اغلب از آب چاه تامین می شود. به‌دلیل وجود املاح زیاد در آب چاه، وجود مقداری نمک در سنگ‌های تراورتن نا‌گزیر است. اما این حجم از نمک تنها با یک بار شست و شو با آب شیرین از بین می رود و سنگ دیگر شوره نخواهد زد.

سفارش آنلاین سنگ تراورتن

با پیشرفت روز افزون کسب و کارهای اینترنتی به خصوص پس از دوران اوج گیری بیماری کرونا، بسیاری از مشاغل به دلیل هماهنگی با شرایط به شکل آنلاین درآمده‌اند. فروشگاه‌های لوازم ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. سنگ‌های تراورتن و سایر سنگ‌های ساختمانی را می‌توان در سایت‌های گسترده مشاهده کرد و اقدام به سفارش آنلاین آن‌ها نمود. برخی سایت‌ها بخش مشاوره‌ی آنلاین دارند که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید با فروشندگان و کارشناسان در ارتباط باشید و مشاوره و اطلاعات کافی را از این طریق کسب کنید. در اغلب سایت‌ها نیز شماره‌ی فروشگاه‌ها و فروشندگان درج شده که می توانید با آن‌ها تماس بگیرید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و دانسته‌های خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که باید از مورد اعتماد بودن سایت‌ها اطمینان کسب کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام خرید بتوانید امور خود را پیگیری نمایید.

خرید اینترنتی سنگ تراورتن برای نما

مزیت هایی که خرید اینترنتی سنگ تراورتن دارد این است که در واقع شما میتوانید در مورد خصوصیت های و معایب هر سنگ اطلاعات کسب کنید مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید و با قیمت تمام شده تولید این سنگ را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.

سوالات متداول برای خرید سنگ تراورتن

1- قیمت سنگ تراورتن چند؟

سنگ‌های تراورتن در ایران بر اساس رنگ و جنس قیمت گذاری می‌شوند و الان در تابستان 1401 از قیمت 110.000 تومان تا 1.600.000 است.

2- ویژگی یک سنگ تراورتن خوب چیست؟

بعد از اینکه رنگ سنگ مورد نظر خود را انتخاب کردید باید به مواردی همچون استخوانی بودن سنگ، کم سوراخ بودن سنگ، و اینکه آیا سنگ شوره نمی‌زند توجه کرد.

3- هر متر سنگ تراورتن چند کیلو است؟

معمولا هر 27 تا 29 متر سنگ تراورتن 18 میلیمتر که ضخامت استاندارد این سنگه یک تن است.

4- خرید سنگ تراورتن حتما باید حضوری باشد؟

ما در مجموعه آنلاین سنگ هم امکان خرید حضوری هم غیر حضوری را فراهم کرده‌ایم. در موارد غیر حضوری ضمانت تطابق سنگ با عکس و ضمانت یکدست بودن سنگ و شرایط استرداد را داریم.

5- هنگام خرید سنگ نما چه مواردی مهم است؟

توصیه ما این است هنگام خرید سنگ تراورتن حتما قید کنید که کل سنگ‌ها با سنگ روی دسته سنگ یکدست باشد و به طول سنگ‌ها حتما دقت کنید که بلند باشد.