هنگامی‌که اسم کشور چین می‌آید، اکثر ما به یا محصولات این کشور می‌افتیم که البته حق هم داریم. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده جهان شناخته می‌شود اما در اینجا می‌خواهیم موضوع را کمی بچرخانیم و آن را از زاویه دیگری ببینیم. قصد داریم در مورد صادرات سنگ به چین اطلاعاتی را بیان کنیم. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد این موضوع هستید، ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

چرا صادرات سنگ به چین اهمیت دارد؟

صادرات سنگ ساختمانی به چین از دو جهت اهمیت دارد. در ابتدا باید بگوییم که صادرات به چین از آنجایی مهم است که این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده جهان شناخته می‌شود. یعنی کشوری است که همه آن را به صادرات می‌شناسند، حالا ما می‌خواهیم محصولی را به آنجا صادر کنیم.
مورد دیگری که در رابطه با صادرات سنگ به کشور چین باید بدانید این است که سنگ ایرانی در جهان از نظر تنوع حرف اول را می‌زند. سنگ‌هایی باکیفیت بسیار بالا و البته زیبایی منحصربه‌فردی که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.
حالا باید به این موضوع هم دقت داشته باشید که صادرات سنگ ساختمانی به کشور چین نکات بسیاری دارد. مثلاً شما باید به بسته‌بندی آن توجهی خاص داشته باشید. باید سنگ‌ها را برش داده و بعد بسته‌بندی کنید، نه اینکه به‌صورت خام آن را صادر کرد.

نکات مهم در صادرات سنگ به چین را میدانید؟

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که صادرات سنگ به کشور چین نیاز به مجوز دارد، یعنی بدون اخذ مجوزهای لازم نمی‌توانید این کار را انجام بدهید. بعد از آن باید بگوییم که قبل از صادرات سنگ باید مشتری موردنظرتان را پیدا کنید. یعنی نمی‌توانید در ابتدا سنگ‌ها را به کشور چین ببرد و بعد از آنجا به دنبال مشتری‌ها بگردید.
نکته بعدی این است که سنگ‌های ساختمانی وزن بالایی دارند، به همین دلیل نمی‌توان غیر از راه زمینی و دریایی، راه دیگری را باربری این سنگ‌ها انتخاب کنید. اگر وزن سنگ‌هایی که جابه‌جا می‌کنید، بسیار بالا است، پیشنهاد می‌دهیم که روش باربری دریایی را انتخاب کنید.
نکته بعدی این است که در بین سنگ‌هایی که برای صادرات وجود دارند، سنگ مرمر کیفیت بهتری داشته و در کشور چین هم متقاضی بیشتری برای خرید دارد. به‌طورکلی صادرات سنگ مرمر به کشور چین سود بیشتری را برای شما خواهد داشت.
درنهایت باید بگوییم که صادرات سنگ ساختمانی به چین هم مانند دیگر کارها اگرچه سود خوبی دارد اما دارای سختی‌هایی هم هست. اگر می‌خواهید این کار را انجام بدهید، پیشنهاد می‌دهیم که تخصص کافی را داشته باشید، اگر ندارید از یک متخصص کار بلد مشورت بگیرید تا صادرات برای شما سود بیشتری داشته باشد.

مدارک موردنیاز برای صادرات سنگ به چین

حالا بعد از مطالب بالا باید به این موضوع اشاره کنیم که برای صادرات سنگ ساختمانی به چین، چه مدارکی نیاز خواهید داشت. اگر قصد صادرات دارید و هنوز مدارکی را برای این کار دریافت نکرده‌اید، پیشنهاد ما این است که در ابتدا برای اخذ این مدارک اقدام کنید تا در حین کار، مشکلی برای شما پیش نیاید.

  • کارت بازرگانی

مهم نیست که می‌خواهید سنگ یا هر کالای دیگری را صادر کنید، در گام اول باید کارت بازرگانی داشته باشید. دریافت این کارت هم کار سختی نیست، اما اگر نمی‌توانید خودتان شخصاً برای گرفتن آن اقدام کنید، می‌توانید به یک وکیل یا شرکت این کار را بسپارید.

  • دریافت مجوزهای لازم

شما باید استاندارد کالا را بگیرید و بعدازآن برای دریافت گواهی بازرسی کالا هم اقدام کنید. البته برای صادرات سنگ به مجوزهای دیگری هم نیاز خواهید داشت که در حین کار به شما اطلاع داده می‌شود.

  • فاکتور کامل

فاکتور هم یکی دیگر از مدارکی است که برای صادرات سنگ ساختمانی به چین آن را نیاز خواهید داشت. در هنگام خروج کالا از گمرک باید این فاکتور را ارائه بدهید.

  • تائیدیه وزن VGM

شما باید قبض باسکول داشته باشید. بعدازآن پیشنهاد فرمی را به‌نام VGM تکمیل کنید. در هنگام عبور از گمرک باید این قبض و فرم را با ارائه بدهید و بعدازآن اجازه خروج خواهید داشت.

  • اظهارنامه صادراتی

اظهارنامه صادراتی مدرک دیگری است که در گمرک برای شما صادر می‌شود. هنگامی‌که به گمرک وارد می‌شود، بعد از تحویل مدارک دیگر باید این اظهارنامه را هم دریافت کنید و در مراحل بعدی هم آن را تحویل بدهید.

  • گواهی مبدأ

این مدرک را باید از اتاق بازرگانی شهر خودتان تحویل بگیرید. معمولاً شهرهای اصفهان، قم، استان مرکزی، آذربایجان غربی و شرقی، همدان و چند شهر دیگر به‌عنوان بهترین منابع سنگ ساختمانی شناخته می‌شود. از هر شهری که هستید برای دریافت گواهی مبدأ به اتاق بازرگانی شهر خودتان مراجعه کنید.

  • بارنامه

بارنامه هم از مدارک دیگری است که در هنگام صادرات یک کالا ازجمله سنگ ساختمانی باید به گمرک تحویل بدهید. پیشنهاد می‌دهیم که بعد از بارگیری سنگ‌ها حتماً برای دریافت بارنامه هم اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد صادرات سنگ به چین مطالبی را بیان کنیم. در ابتدا گفتیم که اصلاً چرا این صادرات اهمیت دارد و گفتیم که کشور چین بزرگ‌ترین صادرکننده جهان است. سنگ‌های ایرانی هم به زیبایی و کیفیت بالایی که دارند، معروف هستند.

بعدازآن نکاتی را شرح دادیم که در هنگام صادرات باید به آن‌ها توجه داشته باشید. دقت به این نکات به شما کمک می‌کند که صادراتی بهتر و با سود بیشتر داشته باشید. درنهایت هم در مورد مدارکی که برای این کار نیاز خواهید داشت، اطلاعاتی را بیان کردیم.

هر سؤال دیگری در مورد صادرات سنگ به چین دارید را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.