از گذشته تا کنون، یکی از تجارت‌های دیرینه بین ایران و عراق، در باب تجارت انواع سنگ‌های صادراتی به عراق بوده است. این سنگ‌ها در انواع ساختمانی، به کشورهای مختلفی صادر می‌شوند. از آنجایی که در ایران معادن سنگ بسیاری وجود دارد، صادرات سنگ در دسته تجارت‌های رایج قرار می‌گیرد.
با توجه به اینکه کشور عراق به لحاظ جغرافیایی می‌تواند با ایران روابط نزدیکی داشته باشد و نیز جزء خریداران قدیمی سنگ از ایران است، صادرکنندگان بسیاری برای گسترش تجارت خود به این عرصه وارد شده‌اند.

انواع سنگ‌های صادراتی به عراق

سنگ‌های صادراتی به کشور عراق، دارای انواع متعددی هستند که برخی از آن‌ها در دسته پرکاربردترین‌ها قرار می‌گیرند؛ اما در حالت کلی می‌توان گفت که این سنگ‌ها یا به صورت برش خورده و یا به صورت برش نخورده و خام در ابعاد تایل و اسلب صادر می‌شوند.
انواع سنگ‌های صادراتی به عراق شامل مرمریت، تراورتن، کریستال چینی و مواردی از این دست می‌شوند که همگی در کاربردهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معادن سنگ ایران در شهرهای اصفهان و دیگر استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، قزوین و همدان قرار دارند که شهر اصفهان بیشترین معادن را به خود اختصاص داده است.

سنگ مرمریت
سنگ مرمریت به عنوان پرطرفدارترین‌ سنگ صادراتی به کشور عراق، دارای انواع مختلفی است که در ساختمان سازی کاربرد گسترده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. بیشتر مصرف این سنگ مربوط به فضای داخلی ساختمان، کفپوش و پله است.

پرطرفدارترین‌ سنگ‌هایی که به عراق صادر می‌شود

در میان سنگ‌هایی که به عراق صادر می‌شود، سنگ مرمریت به عنوان پرطرفدارترین شناخته شده است؛ در واقع می‌توان چنین گفت که این سنگ بیشترین تقاضا را در میان انواع دیگر داشته.
علت محبوبیت سنگ مرمریت در بین سنگ‌هایی که به عراق صادر می‌شود، به سبب کاربردهای گسترده این سنگ و مزایایی است که می‌تواند در استفاده خود داشته باشد.
سنگ مرمریت در معدن سنگ اصفهان، در رنگ‌های مشکی و طوسی استخراج می‌شود. همچنین مرمریت خوی، مرمریت هرسین، مرمریت پرشین سیلک و برخی معادن دیگر هم در دسته استخراج کنندگان مرمریت قرار می‌گیرند.

مراحل صادرات سنگ ساختمانی به عراق

جهت صادرات سنگ به عراق، مراحلی مطرح است که افراد باید با توجه به آن، اقدام کنند. این مراحل به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید سنگ‌ها را به بهترین نحو صادر کنید.
در وهله اول لازم است که هدف صادراتی خود را تعیین کنید. این هدف گذاری می‌تواند نقش بازاریابی را ایفا کند. به طوری که متناسب با تقاضاهای مطرح، سنگ‌های مناسبی را برای ارائه به بازار عراق در نظر بگیرید.
مسئله مهم دیگر در رابطه با تعیین و اطلاع از هزینه‌ها و قیمت‌های مطرح، طی فرایند صادرات است. اینکار به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر با ریسک‌های این سبک تجارت آشنا شوید.
جدا از بحث‌های اولیه، باید مدارک و مجوزهای لازم را برای صادرات سنگ به بازار عراق دریافت کنید. اینکار بسته به نوع صادرات شما نیازمند پیمودن مراحلی خاص خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ به عراق

در حالت کلی برای صادرات هر نوع کالایی به عراق، فاکتورهای معاملاتی ویژه‌ای وجود دارد که حتما باید ارائه شوند تا برای افراد امکان صادرات سنگ ساختمانی به بازار عراق را فراهم آورد. این مدارک شامل مواردی هستند که در ادامه ذکر شده:

  • فاکتور فروش
  • گواهی مبدا  
  • تائیدیه بازرسی شرکت‌های SGS و BV
  • لیست اظهار کالا (شامل نام و مقدار کالا و اطلاعات کوتاهی در مورد کالا)
  • اخذ استاندارد رضایت مشتری
  • اخذ استاندارد‌های ایزو (در صورت امکان)
  • تهیه برچسب های کالا به زبان انگلیسی و عربی
  • گزارش تست، نمونه برداری و بازرسی کالا
  • اخذ استاندارد محیط زیست
  • تهیه پکینگ لیست برای صادرات کالاهایی که شامل چند قلم جنس متفاوت هستند

جهت کسب هر کدام از این مجوزها و گواهی‌ها، افراد نیاز به طی کردن مراحل خاصی دارند. به همین دلیل تجارت با عراق کمی پیچیده‌تر از آنچه که به نظر می‌رسد جلوه می‌کند.

بهترین راه برای صادر کردن سنگ به عراق

صادرات سنگ به عراق با توجه به مسائل و مشکلات مختلف سیاسی‌ای که وجود دارد، تا حدودی سخت و دشوار شده است. به گونه‌ای که دلایلی از قبیل تحریم‌های بانکی و ارزی، تجارت با کشورهای دیگر را برای ایران سخت کرده است.

پیمودن تمامی مراحل و به دست آوردن مجوز‌های لازم، به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند صادرات انجام دهند و با عراق تجارت موفقی داشته باشند. به علاوه تجار باید رقبای خود را در عرصه صادرات سنگ ساختمانی به عراق شناسایی کنند تا بتوانند تجارت موفق و پرسودی را تجربه کنند. مشاوران بازرگانی می‌توانند بهترین ایده‌ها را در مسیر تجارت با عراق به شما معرفی کنند. به طوری که حتی به راهنمایی در رابطه با نحوه تجارت سنگ‌هایی که به عراق صادر می‌شود، می‌پردازند.

 مهم ترین شهرهای عراق برای عرضه انواع سنگ ساختمانی

بازاریابی مسئله مهمی در روند تجارت است. در حقیقت بازاریابی نه تنها نوع و محصول صادراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد، بلکه بستر معاملاتی را هم وارد جریان می‌کند. این مسئله که کالا در کدام یک از شهرها خریداران بیشتری دارد، به اندازه انتخاب نوع کالا اهمیت دارد.

قطعا اولین و مهم‌ترین معیار برای هر صادرکننده‌ای، شهر بغداد پایتخت عراق خواهد بود. به همین دلیل برای انواع سنگ‌های صادراتی به عراق، بهترین گزینه انتخابی این شهر است. پس از پایتخت، شهرها براساس جمعیت و پیشرفت ساختمانی اهمیت پیدا می‌کنند و در لیست گزینه‌های انتخابی برای سنگ‌هایی که به عراق صادر می‌شود قرار می‌گیرند.