دسته‌بندی

گاهی اوقات، جستجوی سنگ‌های ارزان قیمت در فروشگاه‌های آنلاین ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و باعث شود که ضرر و زیان قابل توجهی را تحمل کنید. به عبارت دیگر، خرید سنگ‌های ارزان قیمت و کیفیت پایین ممکن است هزینه‌ها را تقریباً دو برابر کند و مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند. اما نگران نباشید، زیرا سنگ‌های ارزان قیمت و با کیفیت نیز وجود دارند. با دانستن چند نکته مهم و به روز رسانی اطلاعات، شما می‌توانید هزینه‌های ساخت و ساز را مدیریت کرده و سنگ ساختمانی ارزان و مناسب برای پروژه‌تان را خریداری کنید.

ویژگی‌های سنگ ساختمانی ارزان

قیمت سنگ ساختمانی ارزان براساس ویژگی‌های مختلف تعیین می‌شود. برای اینکه دلیل ارزان بودن بعضی از سنگ‌های ساختمانی را بدانید، لازم است نکته‌های زیر را مدنظر داشته باشید:

 • ابعاد: سنگ هر چه در قطعات بزرگتر برش داده شود، به قیمت آن افزوده می‌شود. بنابراین ارزان‌ترین سنگ ساختمانی محصولی است که ابعاد کوچکتری دارند.
 • تخلخل: سنگ‌های ارزان دارای تخلخل بیشتری هستند. درواقع سنگ‌های دارای تخلخل بیشتر، مقاومت کمتری دارند. همین ویژگی باعث می‌شود از قیمت اینگونه محصولات کم شود.
 • دقت در برش: سنگ‌هایی که با اندازه‌های دقیق برش داده نمی‌شوند، ارزان‌تر هستند. در ضمن بعضی از سنگ‌ها در هنگام برش تاب برداشته و یا لب‌پر می‌شوند. اینگونه سنگ‌ها دچار کاهش قیمت چشمگیری می‌شوند.
 • فرآوری: نوع فرآوری و کیفیت آن در قیمت نهایی سنگ نقش دارد. مثلا سنگی که ساب آنچنان براقی ندارد و یا کیفیت رزین و اپوکسی آن پایین است، با قیمت کمتری به فروش می‌رسد.
 • رنگ و طرح: معمولا سنگ‌های پر نقش و نگار و تیره، ارزان‌تر هستند. در عوض سنگ‌های یکنواخت با رنگ‌های روشن و شفاف با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شوند.
 • جذب آب: یک ویژگی مهم برای سنگ‌های ساختمانی، جذب آب است. سنگ‌هایی که جذب آب بالاتری دارند، ارزانتر هستند.
 • سورت: بعضی از سنگ‌های ساختمانی سورت‌های نامنظم دارند. برای مثال ممکن است دو سنگ با یک سورت، از نظر طرح و رنگ تفاوت زیادی با هم داشته باشند. بنابراین خرید تعداد زیاد از این سنگ و اجرای آن در کنار هم می‌تواند ظاهر ناهمگونی ایجاد کند.
 • ظاهر سنگ: بعضی از انواع سنگ‌ها دارای سورت ضعیف هستند. معنی سورت ضعیف این است که این نوع سنگ در سطح خود دارای لکه و رگه‌های رنگی زرد و گاهی قرمز است. اینگونه سنگ‌ها ارزان‌تر از نمونه‌های بدون لکه و رگه رنگی هستند.

سنگ‌ ارزان مناسب بخش‌های مختلف ساختمان

برای اینکه بدانید برای هر کدام از بخش‌های ساختمان باید از کدام سنگ ساختمانی ارزان استفاده کنید، نکات زیر کمکتان خواهند کرد:

 • سنگ کف ارزان: انتخاب سنگ کف ارزان نیازمند دقت و انتخاب مناسب است؛ زیرا می‌تواند گرانیت یا مرمریت باشد یا حتی بازالت به‌عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته شود. اما یکی از عوامل اساسی در قیمت‌گذاری سنگ کف، ابعاد سنگ‌ها می‌باشد. به‌طور معمول، سنگ‌های کف با کیفیت بالا و ابعاد کوچک، قیمت مناسب‌تری دارند و می‌توانید با انتخاب درست، از این نوع سنگ کف با کیفیت و همچنین با هزینه کمتری استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود که قبل از انجام تصمیم، به جنس و ابعاد سنگ کف دقت کافی داشته باشید تا بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.
 • سنگ پله ارزان: سنگ‌های تیشه‌ای به دلیل هزینه کمتر فراوری، قیمتی اقتصادی‌تر نسبت به سنگ‌های صیقلی دارند و می‌توان از آنها به عنوان یک سنگ پله ارزان قیمت استفاده کرد. همچنین، در میان سنگ‌های گرانیت، سنگ پله گرانیت نظنز از قیمت پایین‌تری برخوردار است. همچنین، در میان سنگ‌های مرمریت، سنگ پله مرمریت آباده و سنگ پله مرمریت اداوی نیز قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند. با انتخاب هوشمندانه و مناسب از این نوع سنگ‌ها، می‌توان همچنان از استحکام و زیبایی پله‌ها بهره‌برد و همزمان با کاهش هزینه‌ها، از پوشش با کیفیتی برای پله‌ها استفاده کرد. توصیه می‌شود تا با توجه به نیازهای محیط و متناسب با بودجه مورد نظر، از سنگ‌های تیشه‌ای، گرانیت نظنز و مرمریت آباده و اداوی به‌عنوان گزینه‌های مناسب استفاده کنید.
 • سنگ نمای ارزان: در سازه‌هایی که همه نمای بیرون سنگ است، می‌توانید از ترکیب یک سنگ ارزان‌تر در کنار یک نوع سنگ گران‌قیمت استفاده کنید. با این کار هم هزینه‌ها را کاهش می‌دهید، و هم زیبایی و ظاهر سازه را زیر سوال نبرده‌اید. تراورتن بهترین گزینه برای سنگ نمای ارزان است.
 • سنگ‌ تراورتن ارزان: سنگ‌های تراورتن با سورت‌های ضعیف، قیمت پایین‌تری دارند. سورت ضعیف به معنای کیفیت پایین نیست، بلکه بخاطر رنگ تیره‌تر و یکدست نبودن است. در زمان خرید سنگ تراورتن ارزان، به رزین استفاده شده در سطح سنگ و جنس سنگ که پفکی نباشد دقت کنید و از خرید سنگ پر رزین و پفکی اجتناب کنید. انتخاب مناسب سنگ‌های با کیفیت، برای پروژه‌های ساختمانی حائز اهمیت است تا دوام و زیبایی پوشش‌های سنگی تضمین شود.

راهنمای خرید سنگ ساختمانی ارزان

برای اینکه خرید سنگ برای پروژه ساختمانی‌تان موفقیت‌آمیز باشد، لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • شما به راحتی می‌توانید ظاهر زیبا را فدای مقاومت و کیفیت و البته قیمت سنگ کنید. همانطور که گفتیم هرچه طرح و نقش کمتر و یکنواخت‌تری بر روی سنگ وجود داشته باشد، قیمت آن بالاتر است. بنابراین برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید سنگ‌های پرنقش و نگار را انتخاب کنید. فراموش نکنید که سنگ‌ها در فرآیندهای طولانی‌مدت طبیعی تشکیل شده و طرح و نقش آن نیز نشانی از طبیعت بکر دارد. اگر از این زاویه به سنگ‌های ساختمانی نگاه کنید، همه آنها در نوع خود زیبا به نظر می‌رسند.
 • محاسبات برای مقدار سنگ موردنیاز پروژه خود را با دقت بسیار بالا انجام دهید. گاهی اشتباهات ساده در محاسبات می‌تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.
 • اگر لازم است در بخشی از سازه خود از سنگ‌هایی با مقاومت و کیفیت خیلی بالا استفاده کنید، به دنبال سنگ خیلی ارزان نباشید. دقت کنید که به کار بردن سنگ بی‌کیفیت و آسیب‌پذیر در بخش‌های حساس سازه که مدام در معرض رطوبت، نور خورشید، رفت و آمد و سایش است، هزینه‌های بیشتر و گاهی غیرقابل جبران برای شما به دنبال خواهد داشت.

دسته‌بندی