تعرفه صادرات سنگ به روسیه، می‌تواند بسته به عوامل متعددی مانند وزن محموله، طرح و نوع آن متغیر باشد.
از سوی دیگر، مسئله پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در روسیه سبب شده تا ایران که روابط سیاسی مطلوبی با این کشور دارد، در فکر صادرات سنگ ساختمانی به روسیه باشد. اما این موضوع عناوین گوناگونی چون شرایط بازار سنگ در روسیه، تعرفه صادرات سنگ به روسیه، مزیت‌های صادرات و انواع طرح‌های صادراتی را شامل می‌شود که در ادامه این مطلب به تمامی این ابهامات به صورت کامل پاسخ داده خواهد شد.

صادرات سنگ به روسیه

کشور روسیه می‌تواند به عنوان یکی از بهترین مقاصد صادرات سنگ ساختمانی به شمار آید؛ چرا که این کشور بازار سنگ بسیار بزرگی دارد که از انواع سنگ‌های ساختمانی به واسطه طرفداران موجود، حمایت می‌کند. البته همانطور که ذکر کردیم، روابط سیاسی ایران و روسیه خوب است و همین مسئله سبب شده تا تاجران ایرانی به راحتی صادرات را به این کشور انجام دهند. البته دولت روسیه قوانین سفت و سختی را برای صادرات وضع کرده است که صادرات را برای هر کسی دشوار می‌سازد. همچنین ناگفته نماند که دو کشور اوکراین و ترکیه به عنوان رقبای ایران در بازار روسیه محسوب می‌شوند که همان قضیه رابطه سیاسی مطلوب بار دیگر راه را برای تاجران ایرانی هموار ساخته است.

تعرفه صادرات سنگ به روسیه

پیش از بررسی نکات مربوط به صادرات و مزیت‌های برقراری معامله، خوب است عوامل مربوط به تعرفه صادرات سنگ به روسیه را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. در حال حاضر تعرفه صادرات سنگ به روسیه در کدهای 6907 و 6908 خلاصه می‌شود که تعیین این تعرفه به موارد زیر خاتمه پیدا می‌کند.
-وزن محموله
-طرح، رنگ و نوع کاشی، سرامیک و یا سنگ‌های ساختمانی تزئینی
-هزینه حمل و نقل به وسیله مرز زمینی یا دریایی
-هزینه‌های گمرک
-حجم تقاضای مشتری
قابل ذکر است که‌ کاهش هزینه و تعرفه‌های موجود از طریق تسهیلات صادرات به روسیه امکان‌پذیر است. به سبب بهبود شرایط و روابط بانکی میان ایران و روسیه، تاجران ایرانی از این فرصت برخوردار هستند که بتوانند تا حداکثر میزان 10 میلیون یورو از تسهیلات بهره ببرند. البته لازمه بهره‌برداری از این تسهیلات، به وقوع پیوستن یک سری شرایط خاص است که یک مجموعه کاری قوی می‌تواند این شرایط را برای شما فراهم آورد.

مزایای صادرات سنگ‌های ساختمانی به روسیه

می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت صادرات سنگ به روسیه، امکان برقراری ارتباط با کشورهای اروپایی و گسترش بازار است که به وسیله بهبود روابط سیاسی میان ایران و روسیه شکل می‌گیرد.
همچنین از دیگر مزایای این صادرات، امکان برقراری روابط طولانی مدت به علت زیاد بودن وسعت کشور است که اقتصاد کشور را غنی می‌سازد.
البته نمی‌توان وجود موانع بین‌المللی در صادرات و موانع داخلی را فاکتور گرفت. با این وجود از آنجایی که رابطه بین‌المللی ایران و روسیه خوب است، موانع بین‌المللی کمتری در سر راه ایران به نسبت کشورهای دیگر موجود است. همین مسئله روسیه را به بازار هدف مهمی برای تاجران ایرانی تبدیل کرده است.
شاید بتوان گفت که مهم‌ترین مانع داخلی شکل‌گیری صادرات، وجود واسطه‌های بسیار در مسیر صادرات است؛ وجود این واسطه‌ها سبب می‌شود تا سود اصلی حاصل از فروش نصیب تولیدکنندگان نشود. به همین علت باید به دنبال یک گروه حاذق باشید که بتواند با تولیدکنندگان رابطه مستقیم برقرار کند.

پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در روسیه

صادرات انواع سنگ ساختمانی در دسته مهم‌ترین مواردی قرار دارد که در مسئله صادرات سنگ مطرح می‌شود. سنگ‌های ساختمانی انواع گوناگونی را شامل می‌شوند که به سبب توجه و طرفداری بازار روسیه از سنگ‌های تزئینی، اینکه چه نوع سنگ‌هایی برای صادرات وجود دارند، حائز اهمیت است.
قطعا وسعت بسیار کشور روسیه علت مناسبی برای وجود سلایق متفاوت است؛ به همین علت می‌‌توان گفت که مردم اقصی نقاط این کشور تمامی انواع سنگ‌های ساختمانی را می‌پسندند و بازار روسیه همه نوع سنگی را پذیرا است. اما با این حال دسته‌ای از سنگ‌ها وجود دارند که به نسبت سایر انواع سنگ‌های ساختمانی پرطرفدارتر هستند. البته پیش از اقدام به عنوان کردن نوع سنگ‌ها مهم است بدانید که مردم کشور روسیه اغلب رنگ‌های تیره را دوست دارند؛ بنابراین رنگ‌هایی چون رنگ سبز تیره، سیاه، خاکستری پررنگ و قهوه‌ای در این کشور طرفدار دارند و بالطبع سنگ‌هایی با طرح‌های رگه‌دار، تراورتن و مرمری از نمونه پرطرفدارترین سنگ‌های صادراتی به کشور روسیه هستند. همچنین که صادرات کاشی و سرامیک نیز به این کشور بسیار رایج است.

مراحل پیش روی صادرات سنگ ساختمانی به روسیه

 • مشخص کردن ظرفیت صادراتی
 • تعیین ظرفیت بازار هدف و میزان تقاضا
 • برقراری ارتباط با تاجران روسی و ثبت سفارش از آن‌ها
 • تهیه محصولات مورد نظر و سفارشی
 • آماده کردن محصولات بر اساس شرایط صادرات سنگ، کاشی و سرامیک به کشور روسیه
 • اخذ بیمه صادراتی و طی کردن مراحل ارسال

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ ساختمانی به روسیه

 1. اسناد مربوط به حمل و نقل و بیمه
 2. قرارداد میان خریدار و فروشنده
 3. اسناد مربوط به پرداخت بیمه‌ها
 4. فاکتور و لیست کالاها
 5. توضیحات فنی مربوط به کالاها
 6. اسناد مربوط به تعیین مکان مبدا و مقصد
 7. اظهارنامه صادرات
 8. بارنامه
 9. علامت انطباق اوراسیا

بهترین راه جهت صادر کردن سنگ ساختمانی به روسیه

همانطور که تعرفه صادرات سنگ به روسیه ابلاغ شد، اکنون از اهمیت هزینه‌ها در جریان صادرات آگاه هستیم. لذا برای به ارمغان آوردن صادرات ایمن و مقرون به صرفه، باید به بهترین راه صادرات سنگ به روسیه نیز توجه داشت.

به طور کلی، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای صادرات سنگ به روسیه به مسیر دریایی و زمینی منتهی می‌شود. البته نوع سنگ در انتخاب مسیر از طریق کشورهای همسایه یا آب‌های دریای خزر نقش پررنگی را ایفا می‌کند. به عنوان مثال، سنگ‌هایی که ابعاد زیادی دارند و به نسبت وزن بیشتری را تحمیل می‌کنند، بهتر است از طریق راه‌های دریایی صادر شوند.

پراهمیت‌ترین شهرهای روسیه جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی

با توجه به اینکه به موضوع پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در روسیه اشاره کردیم، اکنون زمان آن رسیده است که مطرح کنیم چه شهرهایی می‌توانند مقصد مناسبی برای عرضه انواع سنگ‌هلی ساختمانی به شمار آیند.

قطعا اولین و مهم‌ترین شهر برای عرضه سنگ‌های ساختمانی، پایتخت این کشور یعنی شهر مسکو است. شهرهای دیگری که می‌توانند در این لیست قرار بگیرند، باید بر اساس اینکه شهر پرجمعیتی هستند یا از رونق اقتصادی مطلوبی برخوردارند، گزینش شوند. به همین جهت شهرهای سنت پترزبورگ، نیژنی نووگراد، امسک گزینه‌های مناسبی برای قرارگیری در این لیست به حساب می‌آیند. به همین ترتیب شما قادر خواهید بود به سادگی از طریق عرضه محصولات خود در این شهرها، فرآیند صادرات سنگ به روسیه را برای خود یا شرکت خود سودمندتر سازید.