از آنجایی که قطر به عنوان یک کشور در حال توسعه، به مصالح ساختمانی نیاز دارد، صادرات سنگ به قطر در دهه اخیر با استقبال بسیاری روبه‌رو شده است.
برج‌ها و ساختمان‌های بسیاری در قطر وجود دارند که در حال ساخت و بازسازی هستند، به همین علت، سنگ ساختمانی جزء لیست نیازمندی‌های مصالح به حساب می‌آید که با توجه به اهمیت نما در سازه، دقت بسیاری در انتخاب سنگ‌های ساختمانی به کار گرفته می‌شود. از این رو قصد داریم در ادامه این مطلب به نقد و بررسی موارد مربوط به صادرات سنگ به قطر بپردازیم.

صادرات سنگ به قطر

وجود مرز آبی بین ایران و قطر، مهم‌ترین علت امکان صادرات سنگ به قطر است که در انواع مختلف سنگ‌های ساختمانی و زینتی صورت می‌گیرد. تاجران و بازرگانان سنگ‌های زینتی و ساختمانی به علت وجود مرز آبی و همچنین توسعه کشور قطر، این منطقه را به عنوان یک مقصد مناسب برای صادرات می‌شناسند.
از سوی دیگر، شرایط بازار سنگ در قطر به گونه‌‌ای است که می‌توان گفت بهترین و سودمندترین موقعیت را برای بازرگانان سنگ‌های ساختمانی فراهم می‌آورد، چرا که در دهه اخیر تمام تمرکز قطر بر روی جذب توریست و کسب درآمد از این راه با هدف ارتقای کیفیت ظاهری شهر و جلوه و نمای ساختمان‌ها بوده است. به صورت کلی کالاهای ساختمانی و مصالح سازه در قطر خواهان بسیاری دارند.
محدودیت منابع سنگ در قطر و تحریم شدن آن از سوی کشورهایی چون عربستان سعودی، بحرین، امارات، مصر و.. سبب شده تا حدود 80 درصد از کالاهای ساختمانی به وسیله ایران و ترکیه به قطر صادر شوند. در نتیجه تمام این موارد می‌توانیم به این نکته دست یابیم که صادرات سنگ به قطر، یک فرصت مناسب و سودمند برای ایران است؛ چرا که ایران از منبع غنی سنگ برخوردار است و منبع جنوب کشور ما می‌توانند تمام کالاهای مورد نیاز برای صادرات را فراهم آورد.

تعرفه صادرات سنگ به قطر

عمدتا تعرفه و هزینه صادرات سنگ از ایران به هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است و موارد گوناگونی وجود دارند که می‌توانند مسبب اصلی نوسان قیمت صادرات باشند. در خصوص صادرات سنگ به قطر نیز افرون بر مواردی چون پرداخت برای دریافت انواع مجوزها و ترخیص کالا، عوامل دیگری وجود دارند.

 • تامین محصولات و کالاهای سفارشی
 • بازاریابی و یافتن مشتری
 • بسته بندی و آماده سازی سنگ‌های صادراتی به قطر
 • اخذ بیمه صادرات
 • هزینه حمل و نقل و گمرک
 • پرداخت بیمه‌
 • مالیات کالاهای صادراتی

هزینه بازاریابی و یافتن مشتری مناسب برای صدور سنگ‌های ساختمانی، می‌تواند دشوارتر از دیگر مراحل باشد و حتی در نهایت نتیجه مطلوبی را به ارمغان نیاورد؛ به همین جهت برای اینکه یک روند صادراتی مناسب را طی کنید، خوب است از همان ابتدا مبنای کار خود را کاملا حرفه‌ای و تخصصی آغاز کنید و یا این جریان را بر عهده افراد متخصص از یک مجموعه متخصص بسپارید.

مزایای صادرات سنگ‌های ساختمانی به قطر

کاملا منطقی است که یک بازرگان یا یک مجموعه بازرگانی در روند صادرات سنگ‌های ساختمانی، متقاضی حداکثر سود ممکن باشد. بالطبع هر چه مسافت مبدا و مقصد صادرات دورتر باشد، به همان میزان هزینه حمل و نقل افزایش پیدا می‌کند و در ادامه آن سود حاصل از صدور کالا نیز کاهش خواهد یافت. به همین دلیل اولین و پررنگ‌ترین مزیت صادرات سنگ به قطر، کم بودن مسافت بین ایران و قطر و همچنین وجود مرز آبی است که حمل و نقل کالاهای صادراتی را سهولت می‌بخشد و هزینه را تا حد زیادی پایین می‌آورد.
بالا بردن ظرفیت تولید و صادرات محصولات نیز می‌تواند به عنوان یک استراتژی قوی به کمک شما بشتابد؛ چرا که رقبا و بازرگانان ایرانی بسیاری در این کشور در حال خرید و فروش سنگ‌های ساختمانی و زینتی هستند، اگر شما بتوانید کیفیت کار و حجم محصولات خود را بالا ببرید، قطعا مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب خواهید کرد.
البته موانع خارجی و داخلی نیز همچنان سد راه صادرات سنگ به قطر هستند که مسیر صدور کالا را کمی دشوار می‌سازند.
وجود رقبای قدرتمند آسیایی و اروپایی در دسته موانع خارجی یا بین‌المللی محسوب می‌شود؛ کشورهایی چون چین، ایتالیا، اسپانیا و هند سهم زیادی در صادرات به قطر دارند. می‌توان گفت که عدم شفافیت در مزایده‌های قطر هم بخشی از موانع بین‌المللی است.
قدیمی بودن تاسیسات و تجهیزات تولید می‌تواند جزء موانع داخلی کشور به حساب آید که ایران را در رقابت با ابرقدرت‌های اروپایی و آسیایی دچار ضعف می‌کند. قوانین سخت‌گیرانه دولت ایران در زمینه صادرات نیز می‌تواند مزید بر علت باشد.

پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در قطر

بهترین و پرطرفدارترین سنگ‌های صادراتی ایران به قطر، سنگ‌های مرمریت، تراورتن و گرانیت هستند. سه نوع سنگ مذکور در طرح‌ها و انواع مختلف تولید می‌شوند، اما به علت آب و هوای گرم قطر، عمدتا رنگ‌های روشن از طرفداران بیشتری بهره می‌برند. سنگ‌های تراورتن در این میان بیشترین استقبال را دریافت کرده‌اند و سنگ‌های مرمریت نیز به علت طرح خاص و شیکی که دارند برای نمای ساختمان و استفاده در کف مناسب هستند. ناگفته نماند که صادرات سنگ‌های سرامیکی و کاشی نیز از ایران به قطر بسیار رایج است.

مراحل پیش روی صادرات سنگ به قطر

اولین قدم برای عرضه مصالح به بازار قطر، شناسایی نیاز بازار است؛ یعنی شما باید تحلیل و بررسی کنید که بازار قطر در چه زمانی به چه محصولی برای واردات نیاز دارد، پس از آن باید مشتریان و شرکت‌های مشتری را شناسایی کنید و صادرات را برای عرضه به آن‌ها انجام دهید. با این کار می‌توان از شرایط آگاه شد و نیاز شرکت‌ها را سنجید. البته دریافت انواع مجوزها، شناسایی راه ایمن برای حمل و نقل و ارسال کالاها نیز جزء مراحل مهم در حین صادرات سنگ به قطر به شمار می‌آید.

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ ساختمانی به قطر

 1. اسناد حمل و نقل
 2. سند اخذ بیمه
 3. قرارداد میان خریدار و فروشنده
 4. اسناد مربوط به پرداخت بیمه‌ها
 5. فاکتور و لیست کالاها
 6. توضیحات فنی مربوط به کالاها
 7. اسناد مربوط به تعیین مکان مبدا و مقصد
 8. اظهارنامه صادرات
 9. بارنامه
 10. علامت انطباق اوراسیا

بهترین راه جهت صادر کردن سنگ ساختمانی به قطر

همانطور که در جریان هستید، ایران از طریق خلیج فارس با قطر در ارتباط است؛ به همین سبب راه دریایی بهترین گزینه برای صادر کردن سنگ ساختمانی به قطر است. البته وجود کارخانه‌های سنگ در اقصی نقاط ایران زمین سبب می‌شود تا کالاهای صادراتی به وسیله کامیون‌های باربری به بنادر جنوبی منتقل شوند.

پراهمیت‌ترین شهرهای قطر جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی

گسترش صنعت توریسم در قطر سبب می‌شود تا شهرهای بسیاری در این کشور وجود داشته باشند که عرضه انواع سنگ‌های ساختمانی برای رونق صنعت ساختمانی مطلوب باشد. هم‌اکنون شهر دوحه به عنوان مهم‌ترین مقصد صادراتی سنگ شناخته می‌شود. بازارهای مناطقی چون مسیعید، راس لفان و دخان نیز جزء پراهمیت‌ترین شهرهای قطر جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی به این کشور هستند.