سنگ نما ارزان

خرید سنگ نما ارزان به این معنی نیست که ضعیف‌ترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. اگر محدودیت بودجه دارید، ممکن است حتی به فکر گزینه‌های دیگری برای نما مانند آجر و سیمان بیفتید. اما لازم است بدانید که ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن، یک نمای شیک، مقاوم، باکیفیت و در عین حال مقرون به صرفه برای سازه خود اجرا کنید. چراکه هیچ متریالی مانند سنگ نمی‌تواند مقاومت و دوام لازم برای اجرا در نمای ساختمان را داشته باشد. تجربه و دانش بالا در زمینه شناخت سنگ‌های ساختمانی و مهندسی سازه می‌تواند راهگشای شما در این زمینه باشد. خبر خوب اینکه در همین صفحه نکات کلیدی و راهنمای کامل برای اجرای نمای ساختمان ساده و ارزان وجود دارد.

تفاوت سنگ نما ارزان‌قیمت با سنگ نما گران‌قیمت

شناخت تفاوت سنگ نما ارزان با سنگ نما گران به شما کمک می‌کند بفهمید، دارید چه چیزی را فدای چه چیز دیگر می‌کنید. مهم‌ترین این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • کیفیت: مهم‌ترین وجه تفاوت این دو نوع سنگ در کیفیت است. کیفیت با عواملی مانند تخلخل ارزیابی می‌شود. تخلخل بیشتر به معنای مقاومت و در نتیجه کیفیت پایین‌تر است.
 • ظاهر: رنگ، وجود طرح و نقش، یکدست بودن و براق یا کدر بودن از جمله ویژگی‌های ظاهری سنگ نما است. سنگ‌های روشن، براق و یکدست گران‌تر از نمونه‌های پر از طرح و تیره هستند.
 • فرآوری: هرچه فرآوری‌های بیشتر با کیفیت بالاتر بر روی سنگ انجام شود، قیمت آن نیز بالا می‌رود. ساب، رزین و اپوکسی از جمله این فرآوری‌ها است.
 • نوع: البته این فاکتور خود به عوامل دیگری که نام بردیم بستگی دارد. به هر حال نوع سنگ گرانیتی از سنگ تراورتن یا مرمریت گران‌قیمت‌تر است.
 • سورت: این فاکتور بر اساس ظاهر و کیفیت، سنگ را دسته‌بندی می‌کند. سورت‌های درجه یک تا درجه سه برای هر سنگ وجود دارد. همچنین از اسامی مخصوصی برای نامگذاری بعضی از سورت‌ها استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به ابر و بادی اشاره کرد.
 • ابعاد: سنگ‌های نمای ارزان برخلاف سنگ‌های نمای گران، در ابعاد کوچکتری برش داده می‌شود.

ترفندهای خرید سنگ نما ارزان

بسیاری از مهندسان زبده و کاربلد در اجرای نمای سازه‌هایی که بودجه محدود دارند، خلاقیت به خرج می‌دهند. نتیجه این خلاقیت و مهارت، اجرای نمای ساختمان ساده و ارزان و در عین حال شیک است. کاربردی‌ترین این ترفندها به شرح زیر است:

 1. ترکیب سنگ با دیگر متریال: یک ترفند بسیار رایج در اجرای نمای ساختمان کم‌هزینه، استفاده از ترکیب دو یا چند متریال مختلف است. برای این کار می‌توان از ترکیب سنگ با آجر یا سیمان استفاده کرد. خیلی از ساختمان‌ها با استفاده از ترکیب دو یا چند متریال، با نمای بسیار جذاب و باکیفیت ساخته می‌شوند.
 2. استفاده از دو نمونه مشابه: گاهی دو نمونه سنگ از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم بوده اما با دو قیمت متقاوت به فروش می‌رسند. بعضی از مهندسان ساختمان‌ساز نمونه ارزان‌تر را در ارتفاعات بالاتر که دور از دسترس است استفاده کرده و نمونه گران‌قیمت را در ارتفاع پایین و قابل دسترس نما به کار می‌برند.
 3. انتخاب سبک طراحی درست: نمای ساختمان به سبک‌های مختلف اجرا می‌شود. نمای رومی، کلاسیک، مدرن و مینیمال از جمله این سبک‌ها است. سبک طراحی نما با میزان متریال موردنیاز به خصوص مقدار سنگ رابطه مستقیم دارد. بعضی از سبک‌ها مانند نمای رومی به مقدار سنگ زیادی نیاز دارد. همچنین در این سبک هزینه‌هایی مانند؛ پرتی سنگ، نصب، ابزارهای نما، زیرسازی، و نبشی‌کشی بیشتر است. در حالیکه سبک‌های مدرن و مینیمال سنگ کمتری می‌خواهند.
 4. شناخت انواع سنگ: در نماهای ارزان‌قیمت معمولا از سنگی مانند تراورتن استفاده می‌شود. تراورتن به دلیل وجود حفره یا تخلخل در بافت آن، قیمت مناسبی دارد. سنگ‌های ارزان‌تر شامل لایمستون و ترامیت است. البته کیفیت و مقاومت و حتی ظاهر تراورتن خیلی بهتر از دو نمونه ارزان‌تر است. اما خود تراورتن نیز انواع و سورت‌های مختلف دارد. مثلا تروارتن عباس‌آباد نمونه گران‌قیمت و تراورتن ابیانه نمونه ارزان‌قیمت آن است. اگر شناخت جامعی روی انواع سنگ تراورتن داشته باشید، می‌توانید نوع مناسب و ارزان آن را برای اجرای نمای سازه خود خریداری کنید.
 5. چشم‌پوشی از ظاهر به نفع قیمت: یکی از ترفندهای کاهش قیمت سنگ نما، استفاده از نمونه‌هایی است که به دلیل ظاهر نه چندان جذاب خود قیمت ارزانتری دارند. برای مثال گرانترین تراورتن‌ها آنهایی هستند که رنگ سفید و کرمی خیلی روشن دارند. در واقع هرچه رنگ تراورتن روشن‌تر و یکدست‌تر باشد، با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد. از طرفی هرچه رنگ تراورتن به کرم تیره و بژ نزدیک شود، با قیمت کمتری به فروش می‌رسد.
 6. خرید سنگ با ساب‌ پایین‌تر: ساب یکی از فرآوری‌های سنگ است که تقریبا هیچ تاثیری در کیفیت و مقاومت آن ندارد و فقط جنبه زیبایی دارد. بنابراین شما می‌توانید از ساب‌های پایین‌تر برای نمای ساختمانتان استفاده کنید.  
 7. خرید سورت‌های ارزان‌تر: هر نوع  سنگ نما سورت‌های مختلف دارد. سورت بسته به ظاهر و کیفیت سنگ مشخص می‌شود. مثلا موج کبریتی، دنده گاوی و ابر و بادی سورت‌های مختلف سنگ تراورتن عباس‌آباد است که هر کدام با قیمت متفاوتی خرید و فروش می‌شوند. شما می‌توانید سورت‌های مناسب‌تر سنگ نمای موردنظرتان را خریداری کنید.
 8. خرید در هم: یک از ترفندهای خرید سنگ نما ارزان، خرید در هم سنگ است. در این روش شما می‌پذیرید که سورت‌های مختلف سنگ را به صورت یک پکیج خریداری کنید. قیمت نهایی پکیج از خرید نمونه‌ها به صورت مجزا ارزان‌تر است. به این ترتیب شما می‌توانید نمونه‌های بی‌کیفیت‌تر را در نمای طبقات بالاتر که از چشم دور است استفاده کنید و نمونه‌های ارزان‌تر را در طبقه‌های پایین‌تر.
 9. خرید سنگ‌ با ابعاد کوچک‌تر: مسلم است که هر چه سنگ نما ابعاد بزرگتری داشته باشد، در اجرا زیباتر جلوه می‌کند. اما به همان اندازه سنگ‌های بزرگتر، گران‌تر هستند. معمولا سنگ با ابعاد 40 سانتی‌متر در طول برای نما به کار می‌رود. اما می‌توان سنگ‌هایی با ابعاد 30 یا 35 سانتی‌متر در طول را برای نمای ارزان به کار برد.  
 10. توجه به شیوه استخراج: توجه داشته باشید که یکی از فاکتورهای قیمت‌گذاری سنگ نما، شیوه استخراج آن است. برای مثال سنگ گرانیت برای استخراج به دستگاه‌ها و ابزارهای بسیار پیشرفته و گران‌قیمت نیاز دارد. همین موضوع باعث بالا رفتن قیمت آن در هنگام فروش می‌شود. اما سنگ‌هایی مثل تراورتن فرآیند استخراج کم‌هزینه‌تری دارد.

دسته‌بندی