ترکیه جزء کشورهایی است که بازار سنگ داغی دارد، به همین جهت صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه به عنوان یکی از اقدامات بازرگانی مهم به شمار می‌آید.
بازار سنگ ترکیه به شدت فعال است و انواع سنگ‌ها در تنوع‌های بسیار طرحی، کیفیتی و قیمتی در این بازار عرضه می‌شوند. البته صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه عوامل بسیاری مانند مزیت‌های صادرات، نوع سنگ‌های مطلوب و.. را در برمی‌گیرد که توجه به هرکدام جهت به وجود آوردن یک مسیر صادراتی درست بسیار اهمیت دارد. از همین رو می‌خواهیم در ادامه این مطلب به نقد و بررسی سنگ‌های صادراتی به ترکیه بپردازیم.

صادرات سنگ به ترکیه

اشراف داشتن بازرگانان ایرانی به بازار سنگ ترکیه سبب شده است تا صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه در رده یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی به این کشور به حساب آید.
از سوی دیگر موقعیت قرار گیری کشور ترکیه نسبت به ایران و همسایگی این دو کشور سبب سهولت صادرات و حمل و نقل گشته است. البته برای صادرات سنگ‌های ساختمانی، ابتدا باید به تشخیص بازار هدف پرداخت تا سنگ‌های صادراتی به ترکیه در مسیر درست به عرضه برسند. در بازار سنگ ترکیه، اغلب مصرف کنندگان به دنبال سنگ‌هایی هستند که از ضخامت و حجم زیادی برخوردار باشند. به عنوان مثال سنگ‌های اسلب در ابعاد بزرگ تولید می‌شوند و ضخامت بالایی دارند؛ همچنین که هدف بازار سنگ ترکیه خریداری سنگ‌هایی است که ضخامت بالای دو سانتی متر داسته باشند. لذا اگر کارخانه تولید کننده، سنگ‌های صادراتی را به این شکل تولید کند، به راحتی می‌تواند در مسیر ترقی و پیشرفت صادرات سنگ به ترکیه قرار بگیرد.
کشور ترکیه با وجود اینکه وسعت زیادی ندارد، اما جاذبه‌های توریستی بسیاری را دارا است که گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به خود جذب می‌کند، همچنین که رونق اقتصاد، سیاست، هنر، تمدن و دیگر موضوعات اجتماعی در این کشور رو به پیشرفت است، لذا ترکیه به عنوان یک کشور در حال توسعه شناخته می‌شود که به همین صورت باید نمای ساختمان‌های خود را به شکلی جذاب و گیرا سازنده باشد، در همین جهت است که بازار ترکیه با آغوش باز پذیرای سنگ‌های صادراتی به ترکیه می‌باشد.

تعرفه صادرات سنگ به ترکیه

قیمت و تعرفه صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه به عوامل گوناگونی وابسته است که هرکدام می‌توانند به نحوی سبب ایجاد تغییر در تعرفه صادرات شوند. روابط سیاسی و تجاری کشور ترکیه با ایران مطلوب است و می‌توان گفت از این نظر تحریمی ایران را تهدید نمی‌کند، همچنین که ایران به عنوان یک منبع غنی تولید کننده سنگ شمارده می‌شود و به همین علت حمایت ترکیه از صادرات ایران یک امر طبیعی است. با این وجود مواردی که می‌توانند بانی نوسان تعرفه‌ها شوند، به عوامل زیر محدود می‌شوند.

 • حمل و نقل سنگ‌های صادراتی
 • بسته بندی کالاها و سنگ‌های صادراتی به ترکیه
 • تامین محصولات و سنگ‌ها
 • اخذ بیمه صادراتی تجارت
 • مالیات بر ارزش افزوده
 • هزینه گمرک
 • کیفیت سنگ و نوع فرآوری آن
 • ساب سنگ

لازم به ذکر است که ساب سنگ در تعیین میزان قیمت آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. هر چه ساب یک سنگ بهتر باشد، به همان نسبت سنگ براق‌تر خواهد بود و بالطبع در کشور ترکیه از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شود. البته همانطور که پیش از این اشاره کردیم، بحث ضخامت سنگ در علاقمندی مردم ترکیه نباید نادیده گرفته شود. به صورتی که ضخامت سنگ‌های صادراتی به ترکیه باید بیش از دو سانتی تعریف شده باشد.

مزایای صادرات سنگ‌های ساختمانی به ترکیه

قطعا صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه، مزایای بسیاری را شامل می‌شود که به سبب وجود آن‌ها، صادرات سنگ ایران به ترکیه افزایش یافته است. البته خاطر نشان می‌شود که شناخت مزایای صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه نقش به سزایی در روند انجام صادرات دارد، چرا که قطعا در صورتی که از مزایای صادرات سنگ برخوردار باشید، می‌توانید با خیال راحت‌تر و مطمئن‌تر قدم به عرصه سرمایه‌گذاری بگذارید.

اولین و مهم‌ترین مزیت صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه، فاصله نزدیک این کشور با ایران است. بالطبع کشورهای زیادی وجود دارند که از منبع غنی سنگ‌های با کیفیت ایرانی حمایت کنند، اما نکته‌ای که در وهله اول باید مورد توجه قرار بگیرد، کاهش تعرفه و هزینه‌های گمرک است؛ به همین دلیل وجود راه زمینی نزدیک می‌تواند تا حد بسیاری در کاهش هزینه‌های حمل و نقل موثر واقع شود.

سود کلانی که که صنعت صادرات وارد تولید خالص داخلی کشور می‌کند، از دیگر مزایای پروسه صادرات به شمار می‌آید که گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی ترکیه با ایران، روز‌به‌روز در حال افزایش است.

دسترسی به بازارهای اروپایی از طریق صادرات به ترکیه نیز می‌تواند در دسته مزایای خاص صادرات باشد که به واسطه وجود فعالان و بازرگانان کشورهای اروپایی در ترکیه، ایران نیز می‌تواند در این زمینه با این کشورها تعامل داشته باشد.

از سوی دیگر، اشتغال زایی، ارزآوری و گسترش بازارهای هدف ایران هم می‌توانند مزیت‌های به خصوص صادرات را عنوان کنند.

با فاکتورگیری از تمامی مزایای ذکر شده، به لحاظ فرهنگی اینکه مردم ترکیه سنگ‌های ساختمانی صنعت ایرانی را از نظر کیفیت و طرح قبول دارند و طرفدار آن‌ها هستند، ایرانیان را مفتخر می‌سازد.

پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در ترکیه

کشور ترکیه یک کشور اصیل ترکی زبان است که ریشه‌ای دیرینه در فرهنگ و تمدن تاریخی دارد. سطح رضایت از زندگی و شادی مردم این کشور بالا است و همچنین سلیقه‌های متفاوتی را می‌توان در اقصی نقاط این کشور مشاهده کرد؛ به همین سبب می‌توان گفت که تقریبا تمام دسته‌ بندی‌های رنگی مورد قبول مردم ترکیه است و گاهی حتی سنگ‌های رنگارنگ هم می‌توانند جزء سفارشات مردم ترکیه باشند، چرا که رنگ‌ها دلیل اصلی زیبایی خیابان‌های ترکیه هستند.

مهم‌ترین و پرطرفدارترین سنگ‌هایی که برای صادرات به این کشور گزینش می‌شوند، شامل موارد زیر هستند.

مرمرهای سبز، آبی و پرتغالی

تراورتن سیلور تکاب

سنگ چینی ازنا

مرمریت لاشتر

مرمریت مشکی نجف آباد

مرمریت دهبید

سنگ چینی الیگودرز

مرمریت خوی

مرمریت پرشین سیلک

مراحل پیش روی صادرات سنگ به ترکیه

 1. تحلیل و بررسی بازارهای ترکیه
 2. تهیه کالاهای مدنظر و آماده کردن آن‌ها به همراه بسته بندی طبق نیاز خریدار
 3. بیمه کردن سنگ‌های صادراتی به ترکیه
 4. ارسال کالاها و انجام مراحل ترخیص در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه

 1. اسناد مربوط به حمل و نقل
 2. سند اخذ بیمه
 3. قرارداد میان خریدار و فروشنده
 4. اسناد مربوط به پرداخت بیمه‌ها
 5. فاکتور و لیست کالاها
 6. توضیحات فنی مربوط به کالاها
 7. اسناد مربوط به تعیین مکان مبدا و مقصد
 8. اظهارنامه صادرات
 9. بارنامه
 10. علامت انطباق اوراسیا

بهترین راه جهت صادر کردن سنگ ساختمانی به ترکیه

از آنجایی که کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد، بهترین راه برای صادرات سنگ ساختمانی به ترکیه، راه زمینی است که مقیاس کوتاهی را شامل می‌شود. البته سختی‌های صادرات از راه زمینی به علت حجم و وزن بالای سنگ‌ها همچنان برقرار است.

مهم ترین شهرهای ترکیه جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی

در جریان صادرات هر نوع کالایی به یک کشور، نکته حائز اهمیت این است که حتما عرضه کالاها را در شهرهای مهم آن کشور انجام دهید. چرا که در مسیر توزیع کالا یک شهر بزرگ که از جمعیت بالایی برخوردار است و روابط اقتصادی دارد، می‌تواند تبلیغ کار شما باشد و راه را برای دستیابی به مشتریان دیگر هموار است. از همین رو پایتخت ترکیه یعنی استانبول مقصد اولیه پیشنهادی ما برای عرضه سنگ‌های ساختمانی است. آنتالیا، آنکارا، ازمیر، ترابزون و بورسا نیز پس از استانبول می‌توانند گزینه مناسبی به شمار آیند.

مشاوره رایگان: 09134565523