سنگ صادراتی در میان محصولات پرطرفدار جهت تجارت قرار می‌گیرد. در واقع با توجه به موقعیت جغرافیایی و پتانسیل طبیعی‌ای که درون مرزهای کشور ما وجود دارد، بسیاری از مواد طبیعی و معدنی می‌توانند وارد حوزه تجارت شوند. به همین دلیل کشورهای مختلفی در میان متقاضیان سنگ سفارشی قرار می‌گیرند. در واقع به دلیل اینکه در ایران معادن مختلف و غنی‌ای از سنگ‌ها با کاربری‌های متفاوت وجود دارد، یکی از پرطرفدارترین کالاهای تجاری که به بسیاری از کشورها صادر می‌شود، همین انواع سنگ‌ها هستند.

انواع سنگ صادراتی

سنگ‌ها بسته به کاربرد و نوع فراوری که دارند، می‌توانند انواع مختلفی را شامل شوند‌. نوع فراوری و برش سنگ‌ها با نوع بسته بندی (Packing) سنگ قبل از صادرات ارتباط مستقیمی دارد. در ادامه به انواع فراوری و بسته بندی سنگ‌ها می‌پردازیم.

صادرات کوپ سنگ

بیشترین حجم صادرات سنگ از ایران اختصاص دارد به کوپ خام و فراوری نشده سنگ‌ها که بسته بندی خاصی نیاز ندارد در اکثر کشورها خواهان کوپ خام و فراوری نشده ایران هستند.

صادرات سنگ اسلب

طی سال‌های گذشته تولید کنندگان سنگ ایران استانداردهای تولید سنگ را در سطح جهانی ارتقاء داده‌اند که این امر سبب شده سنگ اسلب ایرانی جایگاه خود را در سطح جهان پیدا کند و هر روز بیشتر از قبل مورد استقبال قرار گیرد.

از جمله موارد پراهمیت در استانداردهای سنگ اسلب برای صادرات:

  • کیفیت ساب
  • مواد مورد استفاده مثل چسب اپوکسی
  • ابعاد و قواره سنگ که باید سایز بزرگ باشد
  • ضخامت سنگ که اکثرا 20 میلی متر تولید می‌شود

بسته بندی سنگ اسلب برای صادرات با پالت‌های سفارشی فلزی مناسب با ابعاد سنگ است که پس از پالت گیری بسته بندی پلاستیکی ( شیرینگ) می‌شود.

صادرات سنگ اسلب

صادرات سنگ حکمی یا لوح

نوع دیگر فراوری سنگ که بخش بزرگی از صادرات را به خود اختصاص می‌دهد سنگ حکمی است که اکثرا با ضخامت 2 سانتی متر و در ابعاد مشخص مثل:

  • 60 در 60
  • 30 در 60
  • 40 در 60
  • 40در 80
  • 40 در 100
  • 80 در 80  سانتی متر است.

برای بسته بندی این نوع فراوری سنگ از پالت‌های صندوق مانند چوبی استفاه می‌شود.

صادرات سنگ طول آزاد یا تایل

نوع دیگر فراوری سنگ تایل است که با عرض مشخص مثل 40 یا 50 یا 60 سانتی متر و طول آزاد تولید می‌شود که به دلیل مشکلات زیاد در بسته بندی سهم کمتری در بازار صادرات به خود اختصاص داده است. این سنگ‌ها اکثرا با پالت‌های چوبی که اصطلاحا به آنها خرک گفته می‌شود بسته بندی می‌شوند و بیشتر به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

صادرات انواع سنگ آنتیک

نوع دیگر فراوری که بسیار زیاد صادر می‌شود سنگ‌های آنتیک است که خود سنگ‌های آنتیک به دسته بندی‌های مختلف تقسیم می‌شود که به هر یک به صورت جداگانه می‌پردازیم

سنگ بادبر لب پر: اکثرا به کشور عراق و درصد خیلی کم به دیگر کشورهای عرب صادر می‌شود.

سنگ گیوتین: سنگ‎‌های گیوتین در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و به دلیل تنوع رنگی زیاد دراکثر کشورها مورد استقبال قرار گرفته‌اند. سنگ‌های گیوتین با رنگ‌های مختلف اکثرا سلیقه کشورهای عربی و خاورمیانه است ولی سنگ گیوتین نجف آباد که تم مشکی دارد و سنگ گیوتین جوشقان مورد استقبال خیلی از کشورهای اروپا مثل رومانی، ترکیه، ایتالیا، آلمان و ... قرار گرفته است.

سنگ‌های آنتیک روتوری: این سنگ‌ها از ظایعات سنگ‌ها تولید می‌شود و بیشتر به کشورهای عراق، عمان، قطر، افغانستان و ... صادر می‌شوند. سنگ‌های آنتیک با پالت‌های چوبی صندوقی یا کفی بسته بندی می‌شوند.

صادرات سنگ پله

نوع دیگر فراوری سنگ بصورت سنگ پله است که اکثرا با ضخامت 3 سانتی متر و عرض 35 یا 33 سانتی متر است که توسط پالت‌های چوبی بسته بندی می‌شود. علاوه بر این موارد، سنگ‌های مختلف دیگری وجود دارند و هر کدام بسته به خصوصیاتی که دارند، می‌توانند سهمی در میان سنگ‌های صادراتی داشته باشند.

بازار سنگ‌های صادراتی

کشورهای بسیاری هستند که جهت صادرات سنگ، سفارش سنگ صادراتی می‌دهند. در حالت کلی برخی از کشورهای وارد کننده سنگ شامل مواردی هستند که در ادامه آورده شده:

 

صادرات سنگ به چینصادرات سنگ به قطر
صادرات سنگ به آذربایجانصادرات سنگ به ترکیه
صادرات سنگ به عمانصادرات سنگ به عراق
صادرات سنگ به روسیهصادرات سنگ به امارات

قیمت سنگ صادراتی

سنگ صادراتی می‌تواند بسته به مقصد صادرات خود و یا نوع سنگ، قیمت متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل کشورهای نزریک‌تر به مرز ایران و معادن سنگ داخلی، هزینه کمتری را برای شما حاصل می‌کنند. همانطور که گفته شد، سنگ‌ها دارای انواع مختلف با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع هستند. همچنین به لحاظ مقاومتی هم برخی مولفه‌های متنوع سبب افزایش یا کاهش قیمت سنگ صادراتی می‌شوند.

مراحل صادرات سنگ

با توجه به اینکه امروزه بازار فعالی برای فروش و عرضه سنگ در کشورهای مختلف به وجود آمده، مراحل مختلفی جهت صادرات این محصول تعریف می‌شود. از جهتی هم در بحث صادرات، مانند هر تجارتی، ریسک بالایی تعریف می‌شود. بنابراین لازم است که نسبت به احتمالات تجارت خود، توجه داشته باشید‌.

به طور کلی، صادرات سنگ دارای برخی فاکتورها و مراحل است که در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در رابطه با آن‌ها پرداخته خواهد شد.

جهت صادر کردن سنگ یا هر کالای صادراتی دیگری، باید بازار هدف معین شود. بازار هدف همان کشوری است که با آن روابط تجاری برقرار می‌شود و محصولات داخلی را خریداری می‌کند. بازار هدف برای هر محصولی می‌تواند متفاوت باشد؛ اما در رابطه با سنگ صادراتی، چندان محدودیتی وجود ندارد.

اغلب کشورهایی که در همسایگی ایران قرار می‌گیرند، می‌توانند در لیست واردکنندگان سنگ باشند. توجه به این مسئله که کدام کشورها را برای صادرات انتخاب کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. بازارهای فعالی که فعلا بیشترین آمار واردات سنگ از ایران را به خود اختصاص داده‌اند، مربوط به کشورهای همسایه‌ای چون عراق، ترکیه و یا کشور روسیه هستند.

به واسطه انتخاب کشور، می‌توانید وارد قدم‌های بعدی تجارت سنگ صادراتی شوید. بحث بعدی که در مرحله دوم قابل بررسی است، در رابطه با قوانینی است که در کشور هدف، برای انواع واردات تعریف شده است‌. در واقع در نظر نگرفتن قوانین و شرایط، بستگی به کشور مد نظر شما دارد.

در جهت فروش محصول خود در بازار کشور دیگر، لازم است مشتری پیدا کنید. مشتری سنگ صادراتی، فعالیتی در این حوزه دارد و می‌تواند کالا را در بازار به عرضه برساند و یا به طور مستقیم مورد استفاده قرار دهد. این مشتری‌های عموما کمپانی‌هایی هستند که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند و یا مصالح مربوط به این فعالیت را عرضه می‌کنند. بنابراین یافتن مشتری یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل جهت صادرات سنگ و یا هر کالای صادراتی‌ دیگر است تا به عنوان واسطه، کالا را در اختیار دیگر خریداران بگذارد.

مرحله مهم دیگر در رابطه با بحث سنگ‌های صادراتی، اخذ مجوز صادرات است. در واقع مجوز به شما کمک می‌کند تا فرایند صادرات را به صورت قانونی انجام دهید و در هنگام ارسال کالا در مرزها، به مشکل بر نخورید. ارسال فیش تحت عنوان پیش فاکتور هم باید در همین مرحله انجام شود.

بسته بندی کالای صادراتی، اخذ گواهی بازرسی کالاهای صادراتی در مرزها، ارسال فاکتور صادرات کالا، بستن قراردادهایی به منظور حمل و بیمه نمودن کالاهای صادراتی، اظهارنامه گمرکی و در نهایت ارسال کالا به کشور هدف، مراحلی هستند که در رابطه با بسیاری از کشورهای وارد کننده سنگ صادراتی، صدق می‌کنند‌‌.