صادرات سنگ به عمان، به علت روابط سیاسی مطلوب بین ایران و عمان، از جمله مقاصد مهم تاجران ایرانی به شمار می‌آید. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین علت امکان صادرات سنگ به عمان، مرزهای آبی مشترکی است که بین این دو کشور وجود دارند و به همین سبب هزینه حمل و نقل تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و بنادر جنوبی واسطه صدور کالاهای صادراتی خواهند بود. از همین رو قصد داریم در ادامه این مطلب به نکات مهم در رابطه‌ با سنگ‌های صادراتی به عمان اشاره کنیم که این نکات تحت عنوان مسائل گوناگونی هستند.

صادرات سنگ به عمان

پروژه‌های ساخت‌و‌ساز و ساختمانی در عمان به علت در حال توسعه بودن این کشور عربی بسیار گسترش یافته است. همچنین بازسازی خانه‌ها، بناها و ساختمان‌های قدیمی نیز در راستای توسعه کشور انجام می‌گیرد که تمامی این فعالیت‌ها نیاز عمان به سنگ‌های ساختمانی را به نسبت سایر کشور‌ها چندین برابر می‌کند و به همین دليل انواع سنگ‌های ساختمانی طرفداران و خریداران بسیاری در این کشور پیدا کرده‌اند.
کیفیت کالا، اصل مهمی در
خریداری سنگ نما است که بازرگانان و خريداران سنگ نما در عمان علاوه بر تنوع و قیمت‌ به این نکته نیز توجه دارند که سنگ نماهای ایرانی با کیفیت مناسبی که ارائه می‌دهند، می‌توانند برای صادرات گزینه مناسبی به حساب آیند.
سنگ‌هایی چون تراورتن و مرمریت به خاطر طرح‌های خاص و زیبایی که دارند در عمان بسیار حمایت می‌شوند و می‌توان گفت که پایه صادرات سنگ نما به عمان هستند.
همانطور که در جریان هستید عمان یک کشور توریستی است که بخش اعظم درآمد خود را از طریق جذب توریست به دست می‌آورد، برای همین هم صادرات سنگ به عمان به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرد؛ همچنین که بازرگانان در پی این هستند که سنگ‌های صادراتی به عمان پتانسیل استفاده در ساختمان‌های لوکس و شیک را داشته باشند تا هدف جذب توریست و زیباسازی مناطق مختلف عمان به درست اجرا شود.
ایران دارای منابع غنی سنگ است؛ بنابراین اگر بتواند از این منابع به خوبی استفاده کند و سنگ‌های مطلوبی را در انواع مختلف تولید کند، در نهایت صادرات سنگ به عمان با حمایت بی‌نظیر این کشور مواجه خواهد شد.

تعرفه صادرات سنگ به عمان

تعرفه گمرک عمان برای ترخیص کالاها معمولا به عنوان مبنای تعرفه صادرات به عمان به شمار می‌آید. به طوری که باید حدود 10.6 درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی به گمرک عمان پرداخته شود. البته قطعا هزینه صادرات و تعرفه صادرات سنگ به عمان، تنها به گمرک ختم نمی‌شود و موارد دیگری نیز وجود دارند که میزان تعرفه را تعین می‌کنند.

  • حمل و نقل و کالاهای صادراتی
  • تامین محصولات
  • بسته بندی سنگ‌های ساختمانی
  • اخذ بیمه صادراتی
  • افتتاح حساب بانکی در کشور عمان
  • ثبت شرکت در عمان
  • مالیات بر ارزش افزوده

البته شایان ذکر است که همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، روابط تجاری و سیاسی ایران و عمان مطلوب است که به همین صورت بین این دو کشور یک سند همکاری تجاری امضا شده است که به‌ واسطه آن میزان تعرفه صادرات سنگ به عمان برای ایران به نسبت سایر کشورها پایین می‌آید.

مزایای صادرات سنگ‌های ساختمانی به عمان

می‌توان گفت که نزدیک بودن کشور عمان به بندرهای جنوبی ایران از مهم‌ترین مزایای صادرات سنگ‌های ساختمانی است که هزینه و تعرفه حمل کالاهای صادراتی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. از سوی دیگر در بازار عمان کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیاری در حال فعالیت تجاری هستند که اگر صادرات سنگ از ایران به عمان افزایش پیدا کند، در نتیجه آن مرزهای تجارت بین‌المللی گسترش پیدا می‌کند و می‌توان راه تجارت و صادرات سنگ‌های ساختمانی را از ایران به بازارهای کشورهای اروپایی و آمریکایی هموار ساخت.
البته نکته بعدی که در خصوص صادرات به عمان حائز اهمیت و مزیت است، گستره فعالیت کاری شماست؛ به طوری که از طریق صادرات سنگ‌های ساختمانی قطعا شرایط صادرات دیگر محصولات مانند کاشی و سرامیک نیز فراهم می‌شود و به راحتی می‌توان خریداران عمانی را به سمت خود جذب کرد.
البته ناگفته نماند که در پروسه صادرات سنگ‌های ساختمانی موانع داخلی و خارجی هم وجود دارند. به عنوان مثال، عدم وجود روابط بانکی بین‌المللی با عمان سبب می‌شود تا روند سرمایه‌گذاری کمی ریسک پذیر باشد و بازرگانان ایرانی را مجبور می‌سازد تا برای افتتاح حساب در بانک‌های عمان به پول ریال این کشور اقدام کنند. از طرف دیگر، فعالیت‌های بازاری و اقتصادی در کشور عمان ملزم به دریافت برخی مجوزهای خاص است و همچنین باید شرکت خود را در این کشور به ثبت برسانید که تمام این عوامل خالی از دردسر و سختی نخواهند بود که کمی مسیر را برای شما ناهموار می‌سازند.
نبودن یک خط مستقیم دریایی برای میان بندرهای اصلی ایران و عمان از جمله موانع داخلی صادرات سنگ به عمان است که این موضوع ارسال محصول را برای بازرگانان ایرانی دشوار کرده و رقابت بین ایران و عمارات را به نفع عمارات به پایان رسانده است.

پرطرفدارترین طرح‌های سنگ ساختمانی در عمان

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، عمان به دنبال طرح‌های خاص و زیبایی است که به سنگ‌های ساختمانی مرمریت و تراورتن تعلق دارند. همچنین رنگ مورد پسند اکثریت مردم عمان به سبب آب و هوای گرمی که در این کشور در جریان است، به روشن تمایل دارد؛ مانند رنگ‌های سفید، کرمی و شکلاتی کمرنگ‌.

مراحل پیش روی صادرات سنگ ساختمانی به عمان
-تحلیل و بررسی قوانین صادرات به عمان و جستجوی نیازمندی‌های این بازار
-ثبت شرکت در عمان به همراه افتتاح حساب بانکی
-تهیه کالاهای مدنظر و آماده کردن آن‌ها طبق نیاز خریدار
-بیمه کردن محصولات ارسالی
-ارسال کالاها و انجام ترخیص در عمان

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ ساختمانی به عمان
-اسناد و مدارک اثبات ثبت شرکت در عمان
-اسناد مربوط به حساب بانکی افتتاح شده در عمان
-بارنامه
-سیاهه کامل محصولات
-اسناد مربوط به مکان مبدا، مقصد و محصل نگهداری محصولات

بهترین راه جهت صادر کردن سنگ ساختمانی به عمان

کشور ما خط دریایی مستقیم به عمان ندارد و می‌توان گفت که این مورد نقص روند صادرات است. اما با وجود تمام پيچيدگی‌های مسیر صادرات، همچنان بنادر جنوبی ایران بهترین راه برای صادرات به عمان هستند که باید ذکر کنیم اطلاع کامل از این مسیر به دانش تخصصی جغرافیایی و صادراتی نیاز دارد.

بهترین شهرهای عمان جهت عرضه انواع سنگ ساختمانی

سنگ‌های صادراتی به عمان باید به مکانی عرضه شوند که در راس دید قرار بگیرند و طرفداران را به سمت خود جلب کنند. به همین علت پایتخت عمان یعنی شهر مسقط با بیش از 800 نفر جمعیت گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌آید. شهر مسقط جهت توسعه خود نیاز به مصالح ساختمانی بسیاری دارد.
البته شهرهایی چون مطرح، نزوی، سیب، صلاله، صحار، صور و رستاق هم گزینه مناسبی برای عرضه سنگ‌های صادراتی به عمان هستند.