قبل از خرید سنگ تراورتن از اصفهان لازم است چند نکته مهم را بدانید. در این صورت هم از نظر صرف هزینه و هم از نظر کارایی که قرار است سنگ برای پروژه ساختمانی شما داشته باشد، بهتر عمل خواهید کرد. سنگ تراورتن یکی از پرکاربردترین انواع سنگ‌های ساختمانی است که علاوه بر نمای خارجی و داخلی؛ در اجرای کف، دیوار، راه‌پله، پیاده‌رو و حتی ساخت مجسمه‌های سنگی کاربرد دارد. اصفهان به عنوان معدن و قطب تولید تراورتن نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه شهرت دارد به همین خاطر قیمت سنگ تراورتن در اصفهان مناسب‌تر است. علاوه بر وجود معادن بیشمار سنگ در این استان، ظرفیت بالای تولید و استخراج نیز یکی از دلایل شهرت سنگ اصفهان در منطقه است. اما قبل از خرید سنگ از اصفهان، چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟
در اینجا قرار است راهنمای کامل
خرید سنگ تراورتن از کارخانه اصفهان را در اختیار شما قرار دهیم.

درباره سنگ تراورتن اصفهان

اصفهان و بعد از آن استان‌های مرکزی، یزد و آذربایجان؛ بیشترین معادن سنگ تراورتن را در کشور در اختیار دارند. تراورتن اصفهان از چند جنبه مختلف شهرت داشته و فروش بسیار بالایی نیز دارد. برای مثال اصفهان را به عنوان قطب سنگ خاورمیانه می‌شناسند. به خصوص انواع سنگ تراورتن با درجات کیفیت، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف در معادن این استان استخراج می‌شود. همین فراوانی و تنوع باعث شده است که به راحتی بتوان انواع تراورتن ارزان قیمت و مقرون به صرفه را در این استان پیدا کرد. این مزیت باعث شده است که متقاضیان از سراسر کشور برای خرید تراورتن اصفهان به این استان سفر کنند.

راهنمای خرید سنگ تراورتن از اصفهان

نکات زیر به شما کمک می‌کند درست‌ترین انتخاب را داشته و البته با مناسب‌ترین قیمت سنگ موردنظرتان را خریداری کنید:
•انواع تراورتن اصفهان را بشناسید: معادن مختلف که در نقاط متفاوتی از استان اصفهان قرار دارند، تراورتن‌های متفاوتی نیز تولید می‌کنند. در واقع هر معدن براساس اقلیم محلی که در آن قرار گرفته است و فاکتورهای متعدد دیگر، تراورتن‌هایی با درجه کیفی، رنگ، طرح و مقاومت متفاوت در خود دارد. به همین دلیل لازم است قبل از خرید انواع تراورتن اصفهان را بشناسید تا بتوانید نزدیک‌ترین گزینه به هدف خود را انتخاب کنید. برای مثال انواع تراورتن عباس آباد، تراورتن تکاب، تراورتن ابیانه و نراورتن دره بخاری در رنگ‌های سفید، خاکستری، کرم، قهوه‌ای، قرمز و شکلاتی وجود دارد که می‌توان از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کرد.

  • به خلل و فرج روی سنگ توجه کنید: قبل از خرید باید بدانید که انواع سنگ اصفهان با درجه کیفی مختلف در بازار وجود دارد. یک نکته که در تشخیص سطح کیفی این محصول به شما کمک می‌کند، توجه به حفره‌ها و خلل و فرج سطح سنگ است. هرچه تعداد و حجم این حفره‌ها بیشتر باشد، کیفیت آن کمتر و قیمت آن نیز ارزانتر است. درواقع حفره‌های بیشتر به معنای جذب رطوبت بالاتر و احتمال بیشتر از نظر آسیب‌پذیری است.
  • قابلیت‌های سنگ اصفهان را بشناسید: یک ویژگی مهم سنگ‌های تراورتن اصفهان، مقاومت آن در برابر آب و رطوبت است. این ویژگی باعث شده است که بتوان به راحتی از این سنگ‌ها در مناطق مرطوب، نمای داخلی ساختمان یا حتی نمای خارجی ساختمان استفاده کرد. با این وجود تراورتن به هر حال در دسته سنگ‌های آهکی رسوبی قرار می‌گیرد و همین موضوع آن را آسیب‌پذیر کرده است. بنابراین قبل از خرید باید بدانید که اگر قرار است از این سنگ در نمای بیرونی ساختمان در منطقه پرباران استفاده کنید، پوشاندن آن با استفاده از درزگیر ضروری است. البته برای مقاوم سازی این سنگ‌ها سطح آن را اپوکسی کرده تا مقاومت خود را در برابر رطوبت و برخورد آب افزایش دهند. با این وجود تراورتن اصفهان در جای جای کشور به عنوان سنگ نما مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتیجه آن نیز رضایت‌بخش است. البته زیبایی ظاهری این سنگ نیز یکی از دلایل کاربرد گسترده آن است.
  • پرداخت تراورتن را نیز در نظر بگیرید: سنگ اصفهان به چند روش مختلف پرداخت می‌شود. رایج‌ترین این پرداخت‌ها به شرح زیر است:
  • صیقلی: این نوع پرداخت سنگ را براق و درخشنده کرده و جلوه‌ای لوکس به آن می‌بخشد. تراورتن صیقلی نور را به خوبی بازمی‌تاباند.
  • براش: در این نوع پرداخت سنگ ظاهری روستایی به خود گرفته و در سطح آن بافت‌های مختلف وجود دارد.
  • هوند: این پرداخت سطح سنگ را مات و یکدست می‌کند.
  • تامبل: در این پرداخت نیز ظاهری روستایی و طبیعی ایجاد شده اما گوشه‌های سنگ کاملا صاف است.
  • قبل از خرید کارایی سنگ موردنظرتان را با سنگ اصفهان مقایسه کنید: دقت کنید که هر هر نوع از تراورتن برای بخش متفاوتی از ساختمان‌سازی مناسب است. پس به هیچ عنوان نمی‌توان هر نوع تراورتنی را برای هر بخشی از ساختمان خریداری واستفاده کرد. برای مثال اگر قرار است از سنگ ‌های تراورتن برای اجرای سنگ فرش ساختمان یا راه‌پله استفاده کنید، بهتر است سنگ‌‌هایی که ضخامت زیاد دارند را انتخاب کنید. چراکه هرچه ضخامت سنگ بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بالاتر است. همچنین برای نمای ساختمان باید به ویژگی‌های ظاهری شامل رنگ و همچنین عدم لکه‌پذیری سنگ توجه بیشتری داشته باشید.
  • ظاهر سنگ را بررسی کنید: هنگام خرید سنگ باید به چند ویژگی آن توجه کنید. برای مثال ظاهر سنگ را بررسی کنید تا اثری از لب پریدگی و ترک در آن نباشد. همچنین باید کیفیت لایه اپوکسی سنگ را نیز در نظر گرفته و از کوره‌ای نبودن آن مطمئن شوید. درضمن توجه داشته باشید که هرچه سنگ دارای سطح صیقلی و تخلخل یکنواخت‌تری باشد، کیفیت آن بهتر و در نتیجه قیمت آن بالاتر است.
  • قبل از انجام معامله درباره قیمت به توافق برسید: بهتر است از ابتدای کار یک بررسی دقیق بر روی قیمت سنگ‌ها داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید از اول نسبت به قیمت نهایی توافق کنید. اگر بدون تحقیق نسبت به خرید سنگ اصفهان اقدام کنید، ممکن است متحمل ضرر مالی شده و یا از خرید خود ناراضی باشید.