شناخت تفاوت سنگ تراورتن و گرانیت در انتخاب مناسب‌ترین مصالح ساختمانی به خصوص برای اجرای نماهای بیرونی نقش اساسی دارد. هر دوی این محصولات از سنگ‌های باکیفیت و پرکاربرد در ساختمان‌سازی به حساب می‌آیند. با این وجود تفاوت‌هایی در ویژگی‌های ظاهری و قابلیت‌های گرانیت و تراورتن دیده می‌شود، که در کاربرد نهایی نقش دارد.
در اینجا قرار است درباره این تفاوت‌ها صحبت کنیم.

۷ تفاوت اصلی تراورتن و گرانیت

برای اینکه تفاوت‌های این دو سنگ را به طور اصولی بشناسید، لازم است جنبه‌های مختلف هر کدام را به شما معرفی کنیم:

  1. تفاوت از جنبه ویژگی‌های ظاهری: سنگ تراورتن ظاهری کاملا طبیعی در سبک روستایی دارد. این سنگ را می‌توان بیشتر در رنگ‌های سفید، خرمایی، قهوه‌ای و کرم دید. رگه‌هایی در بافت این سنگ دیده می‌شود که اغلب خط‌های بلند و منحنی‌دار است. همچنین حفره‌ها و خلل و فرج زیادی در بافت این نوع سنگ دیده می‌شود. اما گرانیت ظاهر براق و بسیار لوکسی دارد. این سنگ هیچ رگه و خطی روی خود ندارد اما تا دلتان بخواهد از نظر ظاهری متنوع است. کرم روشن، بژ، نارنجی، طلایی و حتی مشکی؛ رنگ‌های موجود در گرانیت هستند.‌ رنگ‌های گرانیت درخشان و زنده بوده و حس قدرت و استحکام به شما می‌دهد.
  2. تفاوت از نظر نحوه تشکیل شدن سنگ: تراورتن در دسته سنگ‌های آهکی رسوبی قرار دارد. این سنگ از ذخایر معدنی موجود در چشمه‌های آب گرم تشکیل می‌شود. درواقع ذخایر معدنی نوعی ساختار سنگی به نام استالاکتیت ایجاد کرده که در نهایت سنگ تراورتن را تولید می‌کنند. اما گرانیت یک نوع سنگ آذرین است که تشکیل آن هزاران سال زمان می‌برد. درواقع در حفره های آتشفشانی زیرزمینی، ماده‌ای به نام ماگما تشکیل می‌شود. این ماده طی فرایندی و در ترکیب با مواد دیگر مانند کوارتز به گرانیت تبدیل می‌شود.
  3. تفاوت از نظر محل استخراج: تراورتن در کشورهای ایران، ایتالیا، ترکیه و مکزیک تشکیل شده و استخراج می‌شود. اما سنگ گرانیت بیشتر در معادن ایران، پرو، برزیل، هند، ایتالیا و کاناد یافت و استخراج می‌شود.
  4. تفاوت در نیازهای نگهداری: چون تراورتن کمی شکننده و آسیب‌پذیر است و به مراقبت نیاز دارد. این سنگ به خصوص اگر در محیط‌های مرطوب استفاده شود، باید آب‌بندی شده و یا رزین‌کاری شود. همچنین تراورتن لکه‌پذیر است و در معرض آب لکه می‌زند. به همین دلیل فضایی که با تراورتن سنگ شده باید بعد از هر بار شسته شدن یا برخورد با آب فوری خشک شود. گرانیت از تراورتن سخت‌تر است و درست به همین دلیل نگهداری ساده‌تری دارد.
  5. تفاوت بر اساس مقاومت و ماندگاری: کلسیت ماده‌ای است در بافت تراورتن که باعث انعطاف‌پذیری آن شده و آن را دوام می‌بخشد. تراورتن یک سنگ بادوام است که در برابر شرایط مختلف مقاومت می‌کند. این محصول را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی و مکان‌های کم‌تردد مورد استفاده قرار داد. درواقع دوام و ماندگاری تراورتن قابل قبول است اما نه به اندازه گرانیت.‌ سنگ گرانیت یکی از مقاوم‌ترین سنگ‌های موجود در طبیعت است. حتی از این سنگ به عنوان مقاوم‌ترین ماده طبیعی بعد از الماس یاد می‌شود.‌ این نوع سنگ به خوبی در برابر حرارت، خراشیدگی، بریدگی و ترک خوردگی دوام می‌آورد. سال‌ها است که برای ساخت پله‌ها، پیاده‌روها و سنگفرش کوچه و خیابان از این سنگ استفاده می‌شود. این سنگ نه تنها در برابر شرایط و تنش‌های مختلف شکسته نمی‌شود، بلکه رنگ و ظاهر آن نیز تغییر نمی‌کند.
  6. تفاوت در کاربرد: این دو سنگ از نظر کاربرد با هم فرق دارند و دلیل آن، تفاوت‌هایی است که در قابلیت‌ها و به خصوص دوام آنها وجود دارد. تراورتن بیشتر در فضاهای کم تردد، مجتمع‌های مسکونی، دیوار و کفپوش حمام و استخر و دیوارکشی کاربرد دارد. البته گاهی دیده می‌شود که از این سنگ برای پوشش کانتر یا جزیره در آشپزخانه استفاده می‌شود. از آنجاییکه تراورتن در معرض لکه به خصوص در مقابل مواد شیمیایی قرار دارد، این انتخاب خوبی نیست. گرانیت اما دوام بالایی دارد و علاوه بر مجتمع‌های مسکونی، در ساخت مجتمع‌های تجاری نیز کاربرد دارد. گرانیت همچنین به دلیل زیبایی و جذابیت ظاهری در اجرای پاسیو، راهرو و پیاده‌رو، کفپوش داخلی، سنگ فرش و کانتر و جزیره آشپزخانه کاربرد دارد.
  7. تفاوت در قیمت: مسلم است که ظاهر لوکس و مقاومت بالای گرانیت باعث تفاوت قیمت آن نسبت به تراورتن شده است. قیمت سنگ گرانیت به میزان قابل توجهی بیشتر از قیمت سنگ تراورتن است.

تراورتن یا گرانیت؟ کدامیک بهتر است؟

تراورتن ضعیف‌تر و درنتیجه ارزان‌قیمت‌تر از گرانیت است. با این وجود در اجرای بعضی از فضاها، تراورتن انتخاب بهتری محسوب می‌شود.

اگر می‌خواهید ظاهری کلاسیک به فضای موردنظر خود بدهید، از سنگ تراورتن استفاده کنید. تراورتن همچنین برای فضاهای پر رفت و آمد گزینه بسیار مناسبی است. تراورتن به خانه شما حال و هوای سبک روستایی می‌دهد. تراورتن همچنین برای افرادی که به طرح‌های طبیعی روی سنگ‌ها علاقه دارند، گزینه خوبی است.

اما اگر به دنبال یک سنگ بسیار جذاب و زیبا هستید که فضای موردنظر را لوکس نشان دهد، گرانیت گزینه بهتری است. گرانیت با وجود زیبایی و ظرافت‌های ظاهری، تا دلتان بخواهد مقاوم است. این محصول در برابر شرایط آب و هوایی و انواع پدیده‌های طبیعی و غیرطبیعی مقاومت بالایی دارد. درواقع گرانیت یکی از سخت‌ترین و بادوام‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که سال‌های سال در برابر فرسودگی دوام می‌آورد.

شما می‌توانید به جای استفاده از یک نوع سنگ، از گرانیت و تراورتن به صورت ترکیبی استفاده کنید. مثلا می‌توانید برای دیوارها از تراورتن و برای کفپوش از گرانیت استفاده کنید. یا می‌توانید کف آشپزخانه تان را با تراورتن بپوشانید و روی کانتر را با گرانیت. به هر حال ترکیب این دو سنگ می‌تواند علاوه بر ایجاد جذابیت، از نظر هزینه هم به نفع شما تمام شود.