تفاوت سنگ عباس‌آباد و حاجی‌آباد فقط به ویژگی‌های ظاهری محدود نمی‌شود. هر کدام از این سنگ‌ها درجات متفاوتی از استحکام، مقاومت و کارایی را دارا هستند. به علاوه، از نظر قیمت نیز این دو محصول با نرخ متفاوتی در بازار عرضه می‌شود. با این وجود هر دوی این سنگ‌ها از معادن استان مرکزی استخراج می‌شوند. استان مرکزی به داشتن کوه‌های سنگی و معادن سنگ در تمام کشور معروف است. سنگ تراورتن یکی از محصولات معروف این استان است که از معادن مختلف آن استخراج می‌شود. سنگ تراورتن از جمله سنگ‌های باکیفیت، پرطرفدار و پرکاربرد در ساختمان‌سازی است. به همین دلیل انواع این سنگ اهمیت ویژه‌ای در صنعت ساخت و ساز دارند.
در اینجا قرار است درباره تفاوت‌های سنگ تراورتن عباس‌آباد و حاجی‌آباد صحبت کنیم.

معرفی سنگ عباس‌آباد

یکی از معادن معروف استان مرکزی در محلات این استان و منطقه باقرآباد واقع شده است. از این منطقه سنگ تراورتن بسیار باکیفیت استخراج می‌شود.  تراورتن عباس‌آباد در بازار فروش بسیار بالایی دارد. دلیل این فروش بالا جدای از کیفیت سنگ، ظاهر زیبای آن است. تراورتن عباس‌آباد سفید تا کرمی، براق و یکدست است. البته این محصول درجه‌بندی دارد. یعنی شما سنگ تراورتن را در درجات مختلف از سوپر و ممتاز گرفته تا درجه یک و درجه دو در بازار پیدا می‌کنید. هر ماه بیشتر از ۹۰ هزار تن تراورتن عباس‌آباد استخراج می‌شود. این سنگ هم در نمای داخلی و خارجی ساختمان و هم در محوطه‌سازی و کف‌سازی کاربرد دارد. همچنین در ساخت انواع شومینه و مجسمه سنگی از این محصول استفاده می‌شود. سورت‌های موج کبریتی، دنده گاوی و سفید از میان دیگر سورت‌های تراورتن عباس‌آباد معروف‌تر است. رنگ روشن و سفید، مقاومت بالا، صیقل پذیری، تخلخل کم و مقاومت در برابر باران‌های اسیدی از جمله ویژگی‌های اصلی این محصول است.

در این رابطه میتوانید مقاله روش‌های تشخیص سنگ عباس آباد را مطالعه کنید.

معرفی سنگ حاجی‌آباد

سنگ حاجی‌آباد یا بهتر است بگوییم تراورتن حاجی‌آباد نیز از منطقه محلات استان مرکزی استخراج می‌شود. معدن این سنگ مجاور جاده خمین است. از این معدن ماهانه ۷۰ هزار تن تراورتن استخراج می‌شود. این سنگ دارای زمینه کرم روشن و تیره، بژ و گاهی شکلاتی است. این محصول در دو نوع موج‌دار و بی‌موج در بازار وجود دارد. معروف‌ترین سورت این محصول تراورتن ابر و باد است. سنگ حاجی‌آباد در اجرای نمای رومی و کلاسیک در ساختمان‌ها کاربرد زیادی دارد. همچنین در ساخت نیمکت سنگی، آب نمای سنگی، آلاچیق سنگی و مجسمه‌های سنگی خاص نیز با استفاده از این سنگ ساخته می‌شود. این محصول محکم و توپر است. درواقع تراکم تراورتن معروف به حاجی‌آباد بسیار بالا است. همین ویژگی باعث بهبود استحکام و دوام این محصول شده است.

شباهت‌های تراورتن عباس‌آباد و حاجی‌آباد

قبل از اینکه درباره تفاوت‌های این دو محصول صحبت کنیم، بهتر است شباهت‌هایش را برشمریم:

 • کیفیت: این دو محصول از جمله تراورتن های باکیفیت، مستحکم و پرکاربرد هستند. یعنی حدی از استاندارد را هر دوی این محصولات دارند.
 • محل استخراج: هر دوی این محصولات از منطقه محلات استان مرکزی استخراج می‌شود.
 • رنگ‌پذیری: هر دوی این محصول در برابر تغییر رنگ در اثر بارش باران مقاوم هستند. به همین دلیل هم از سنگ حاجی‌آباد و هم از سنگ عباس‌آباد در اجرای نمای ساختمان استفاده می‌شود.
 • تنوع در ابعاد: هر دوی این سنگ‌ها از نظر رنگ، درجه کیفی و حتی نوع برش تنوع دارند. هر دوی این محصولات معمولا در ابعاد تایل یعنی چهل در چهل یا پنجاه در پنجاه برش داده می‌شوند.
 • عایق بودن: یکی از ویژگی‌های مشترک این دو محصول این است که در برابر حرارت و صدا عایق هستند. این ویژگی باعث کاربرد گسترده این دو نوع سنگ در نماهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها شده است.

۹ تفاوت تراورتن عباس‌آباد و تراورتن حاجی‌آباد

اگر بخواهیم تفاوت‌های اصلی این دو نوع تراورتن را نام ببریم، مطمعنا ۹ مورد زیر در صدر فهرست تفاوت‌ها خواهد بود:

 1. زمینه رنگ: سنگ حاجی‌آباد معروف‌ترین تراورتن کرم رنگ و سنگ عباس‌آباد معروف‌ترین تراورتن سفید رنگ موجود در بازار است. پس اولین مشخصه متفاوت در این دو محصول زمینه رنگی آن است. همین تفاوت در زمینه رنگی باعث تفاوت در کارایی این دو محصول نیز شده است.
 2. طرح: طرح‌بندی و رگه و حاشیه‌هایی که بر روی هر کدام از این سنگ‌ها وجود دارد متفاوت است. دلیل این تفاوت ویژگی‌های زمین‌شناختی متفاوتی است که دو محصول را تولید کرده است.
 3. مقاومت فشاری: از نظر مقاومت فشاری تراورتن حاجی‌آباد مقاومت فشاری بالاتری دارد. دلیل این موضوع خلل و فرج کمتری است که در سطح آن موجود است.
 4. ساب‌پذیری: یکی از ویژگی‌های ثابت سنگ تراورتن، وجود حفره‌های ریز و درشت بر سطح آن است. این حفره‌ها باعث می‌شود که جذب رطوبت و ملات در سنگ بالا رود. همین حفره‌های ریز و به ظاهر ساده عامل بسیاری از ویژگی‌های سنگ است. از طرفی هرچه حفره های موجود در تراورتن کمتر باشد، ساب‌پذیری آن بالاتر است. در نتیجه از نظر ویژگی ساب‌پذیری، سنگ عباس‌آباد در رقابت با سنگ حاجی‌آباد شکست می‌خورد.
 5. تراکم: از نظر این ویژگی، تراورتن حاجی آباد از تراکم بالاتری نسبت به تراورتن عباس‌آباد برخوردار است. این ویژگی می‌تواند باعث بالا رفتن استحکام، دوام و ماندگاری سنگ شود. تراکم بیشتر به معنای مقاومت فشاری بالاتر و آسیب‌پذیری کمتر در اثر وارد شدن نیروها است.
 6. تنوع در انواع: سورت یا انواع تراورتن از اهمیت بالایی برخوردار است. تعداد انواع یا سورت‌های عباس‌آباد از سنگ حاجی‌آباد بیشتر است. یعنی با وجود تراورتن عباس‌آباد، مهندسان ساختمان‌ساز و صنعتگران دستشان در انتخاب سنگ برای اجرای پروژه‌های شان بازتر است.
 7. متراژ: یکی از معیارهای مهم برای انتخاب سنگ، متراژ قابل برش آن است. در اجرای بعضی از پروژه‌های ساختمانی یا صنعتی به قطعات با متراژ بالا از سنگ نیاز است. در این صورت وجود قطعات بزرگ سنگ به کار می‌آید. از این نظر سنگ حاجی‌آباد دسترسی بهتری به مهندسان می‌دهد. یعنی سنگ حاجی‌آباد در قطعات بزرگتری در دسترس است.
 8. فرآوری: یکی از تفاوت‌های این دو محصول نوع فرآوری و عملیاتی است که بر روی آن انجام می‌شود. برای مثال عملیاتی که بر روی سنگ عباس‌آباد انجام می‌شود عبارتنداز؛ چرمی، گیوتین، صیقلی، نرده سنگی، ستون و سرستون و اسلب.
 9. قیمت: از نظر قیمت همواره تراورتن عباس‌آباد از تراورتن حاجی‌آباد با قیمت بالاتری در بازار معامله می‌شود. علت این تفاوت قیمت می‌تواند رنگ سفید و روشن تراورتن عباس‌آباد باشد.