خرید سنگ تراورتن در تهران، انتخاب‌های زیادی سر راه شما قرار می‌دهد. انواع تراورتن که از معادن سراسر کشور استخراج می‌شوند، در فروشگاه‌های تهران به فروش می‌رسد. اما قبل از خرید این محصول، باید درباره انواع تراورتن موجود در بازار تهران، قیمت سنگ تراورتن در تهران و مناسبات فروش آن سر در بیاورید. این مقاله با همین هدف نوشته شده است.

انواع تراورتن در تهران

تهران به عنوان پایتخت کشور عرضه‌کننده انواع سنگ تراورتن است. سنگ تراورتن یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌های ساختمانی در کشور محسوب می‌شود. این نوع سنگ در عین کیفیت بالا و ظاهر زیبا، نسبت به خیلی از سنگ‌های نمای دیگر مقرون به صرفه‌تر است. شما به راحتی می‌توانید در پایتخت انواع محصولات زیر را خریداری کنید:

 • تراورتن عباس‌آباد: این سنگ را می‌توان گران‌قیمت‌ترین تراورتن موجود در بازار تهران معرفی کرد. دلیل قیمت بالای خرید تراورتن عباس‌آباد در تهران، کیفیت و ظاهر جذاب آن است. ساب‌پذیری بالا و چسبندگی خوب و مقاومت بالا سه ویژگی کلیدی این محصول است. این محصول به خصوص سورت سوپر و ممتاز آن سطح سفید، براق و روشنی دارد. البته نمونه‌هایی از این سنگ نیز کرمی رنگ است. این محصول در سورت‌های سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو در فروشگاه‌های تهران موجود است. این سنگ را بیشتر برای اجرای نمای ساختمان به کار می‌گیرند.
 • تراورتن حاجی‌‌آباد: این محصول بیشتر در رنگ‌های کرم روشن تا شکلاتی در بازار تهران موجود است. تراورتن حاجی‌‌آباد معمولا در درجه دوم کیفیت و قیمت بعد از تراورتن عباس‌آباد قرار دارد. این محصول را بیشتر به عنوان مکمل نمای آجری ساختمان به کار می‌گیرند.
 • تراورتن آتشکوه: این محصول رنگ سفید مایل به کرمی دارد. تراورتن آتشکوه نیز در نوع خود بسیار باکیفیت، زیبا و گرانقیمت است.
 • تراورتن دره بخاری: اگر به دنبال تراورتن در رنگ‌های نسکافه‌ای، سفید مایل به کرم و کرم تیره هستید، تراورتن دره‌بخاری گزینه مناسبی است. این محصول را می‌توان از جمله باکیفیت‌ترین تراورتن‌های موجود در بازار تهران معرفی کرد. در اجرای نماهای رومی و کلاسیک و همچنین دیوار های فضای خارجی و داخلی بنا از این سنگ استفاده می‌شود.
 • تراورتن ابرکوه: کرم، کرم بژ و کرم مایل به زیتونی انواع رنگ‌هایی است که در تراورتن ابرکوه دیده می‌شود. این محصول نیز از سنگ‌های گرانقیمت بازار تهران به حساب می‌آید.
 • تراورتن آذرشهر: رنگ این سنگ بیشتر قرمز، قهوه‌ای و نارنجی است. تراورتن آذرشهر نیز از جمله سنگ‌های پرفروش در تهران است که بیشتر برای نماهای داخلی به کار گرفته می‌شود.
 • تراورتن آبگرم: این محصول بیشتر در رنگ‌های نسکافه‌ای تا شکلاتی در بازار تهران موجود است. از این محصول بیشتر به عنوان سنگ نمای ساختمان و سنگ دیوار داخلی استفاده می‌شود. ساب‌پذیری و براق بودن ویژگی معروف تراورتن آبگرم است.
 • تراورتن تکاب: این سنگ بیشتر در رنگ‌های کرم و قهوه‌ای دیده می‌شود. تراورتن تکاب را معمولا در ترکیب با تراورتن‌های روشن در ساختمان‌سازی به کار می‌گیرند.

قیمت سنگ تراورتن در تهران

گزینه‌های زیادی بر روی قیمت سنگ تراورتن موجود در تهران اثر می‌گذارد. مهم‌ترین این فاکتورها عبارتند از:

 • محل استخراج: محل قرارگیری معدن تراورتن و اقلیم منطقه به طور مستقیم بر روی کیفیت و ویژگی‌های ظاهری محصول اثر می‌گذارد. برای مثال تراورتن عباس‌آباد سفید و مرغوب است. به همین دلیل محل استخراج یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت‌ سنگ تراورتن در تهران است.
 • ویژگی‌های ظاهری: هر چه ظاهر تراورتن سفیدتر، یکدست‌تر، براق‌تر و زیباتر باشد، قیمت آن بالاتر است. همچنین رگه‌هایی بر سطح تراورتن وجود دارد. هر چه تعداد و اندازه این رگه‌ها کمتر باشد، قیمت آن بیشتر است.
 • تخلخل: تراورتن دارای حفره‌هایی بر سطح خود است. بیشتر بودن این حفره‌ها به معنای جذب بالاتر رطوبت و ملات است. از طرفی هرچه حفره و خلل و فرج روی تراورتن بیشتر باشد مقاومت آن کمتر و قیمت آن نیز ارزانتر است.
 • کیفیت: در نهایت کیفیت سنگ تراورتن که تحت تاثیر فاکتورهای بالا تعیین می‌شود، نقش مهمی در قیمت نهایی آن در بازار تهران دارد. کیفیت تراورتن براساس سورت مشخص می‌شود. معمولا سورت تراورتن به ترتیب کیفیت بالا تا پایین در دسته‌بندی سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو تعیین می‌شود.
 • اندازه و ابعاد: سنگ‌ها معمولا در ابعاد و ضخامت‌های مختلف در معدن و سپس کارخانه برش داده می‌شوند. بعضی از انواع تراورتن در ابعاد و ضخامت بالاتر در دسترس است. به این ترتیب امکان ساخت قطعات بزرگتر یا اجرای انواع نما بوسیله این سنگ‌ها امکان‌پذیر است. بنابراین هرچه قطعات بزرگتری از سنگ در دسترس باشد، قیمت فروش آن در بازار تهران بالاتر است.
 • محل فرآوری: سنگ‌ها بعد از استخراج از معدن، به کارخانه منتقل می‌شوند. درکارخانه‌ها انواع فرآوری بر روی سنگ انجام می‌شود. محل فراوری سنگ مهم است، اگر سنگ در کارخانجات اصفهان فراوری شده باشد و پس از فراوری به تهران ارسال شده باشد هزینه حمل و نقل از اصفهان اضافه می‌شود.
 • کیفیت فراوری: هر چه عملیات برش با دقت بالاتری انجام شده و لبه‌هایی سنگ به اصطلاح تمیزتر باشد، قیمت آن بالاتر است. همچنین از فراوری‌هایی مانند رزین‌کاری یا اپوکسی برای پوشاندن حفره های سنگ و افزایش مقاومت آن استفاده می‌شود. هر کدام از این عملیات به قیمت نهایی سنگ اضافه می‌کند.

خرید سنگ تراورتن در تهران

اگر قصد خرید سنگ تراورتن را از بازار تهران دارید، بهتر است از قبل درباره رنگ، کیفیت و حتی بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌اید، تصمیم بگیرید. انواع تراورتن در بازار تهران عرضه می‌شود که هر کدام برای بخش خاصی از ساختمان‌سازی یا صنعت مناسب هستند. بنابراین بهتر است با اطلاعات کامل در جهت خرید سنگ تراورتن در تهران اقدام کنید.