با توجه به اهمیت بازسازی و نوسازی برای ساختمان‌ها و نماهای کار شده، پاسخ به سوال «آیا می‌توان سنگ تراورتن را رنگ کرد؟ جزء ملزومات بازسازی به شمار می‌آید. البته رنگ کردن سنگ تراورتن منوط به رعایت برخی نکات است و نمی‌توان صراحتا گفت که پاسخ سوال مذکور «بله» است؛ از این رو قصد داریم در ادامه این مطلب به نقد و بررسی رنگ کردن سنگ تراورتن بپردازیم.

آیا می‌توان سنگ تراورتن را رنگ کرد؟

در پاسخ به این سوال می‌توانیم بگوییم که رنگ آمیزی سنگ تراورتن ممکن است اما در حالت کلی بهتر است که از رنگ کردن سنگ‌های طبیعی پرهیز شود. البته رنگ کردن آن، ممانعتی با ترکیب سنگ ندارد و صرفا جهت حفظ بافت سنگ به چنین موردی اشاره کردیم.
در موارد بسیاری به منظور بازسازی و نوسازی نمای یک خانه اولین اقدامی که صورت می‌گیرد برای رنگ آمیزی نما است. سنگ تراورتن در قسمت‌های مختلف سازه و ساختمان کاربرد دارد اما بیشترین بخشی که به رنگ کردن احتیاج داشته باشد، متعلق به سنگ نما است. کف پوش و دیوار پوش، کفپوش استخر، حیاط و پاسیو، مسیرهای رانندگی، پله‌ها و راه پله‌ها، راهروها و مسیرهای راهپیمایی، شومینه، کابین حمام و.. از جمله دیگر بخش‌هایی هستند که سنگ تراورتن در آن‌ها به کار برده می‌شود. در همه این موارد امکان رنگ آمیزی وجود دارد اما باید توجه داشت که چگونگی رنگ کردن سنگ تراورتن و نوع رنگ حائز اهمیت است.

فاکتور مهم دیگری که در جریان رنگ آمیزی سنگ تراورتن به میان می‌آید، مربوط به آب و هوا و اقلیم منطقه است. قطعا رنگ مورد نظر باید از کیفیت و جنس به خصوصی برخوردار باشد تا به صورت یکدست سطح سنگ تراورتن را پوشش دهد و در اقلیم منطقه ماندگاری داشته باشد؛ رنگ اکریلیک نما، رنگ جوتن و رنگ کنیتکس و رنگ اکرولیک نمونه‌های خوبی برای استفاده جهت رنگ کردن سنگ تراورتن هستند.
نکته قابل توجه دیگر برای رنگ آمیزی سنگ تراورتن، هنگامی که این سنگ در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفته باشد، استفاده از ابزارآلاتی چون داربست است. شرکت‌های خدماتی بسیاری هستند که در این زمینه فعالیت دارند، با این حال اگر امکان دسترسی به سنگ را دارید رنگ آمیزی آن می‌تواند توسط خودتان انجام شود.