سنگ عباس‌آباد به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین سنگ‌های ساختمانی داخل کشور، ویژگی‌های خاص خود را دارد. همین ویژگی‌های خاص و فروش بالا باعث شده است که سنگ‌های بی‌کیفیت را به عنوان سنگ تراورتن عباس‌آباد در بازار معامله کنند. با این وجود راه‌هایی برای تشخیص سنگ عباس‌آباد وجود دارد. در اینجا قرار است درباره این موضوع صحبت کنیم.

درباره سنگ عباس‌آباد

سنگ‌های عباس‌آباد از شناخته شده‌ترین سنگ‌ها در تمام کشور هستند. کیفیت بالا، ماندگاری و زیبایی ظاهری دلیل اصلی این محبوبیت است. سنگ‌های عباس‌آباد از کوه‌ها و معادن واقع در روستای باقرآباد شهرستان محلات در استان مرکزی استخراج می‌شوند. این منطقه درست در جنوب تهران و در فاصله ۲۵۰ کیلومتری تهران قرار دارد. کوه‌های سنگی و معادن سنگ بسیار زیادی در این منطقه قرار دارد که انواع تراورتن، فلوئورین و سنگ‌های تزیینی از آن استخراج می‌شود. نرخ استخراج سنگ از این معادن بیشتر از ۹۰ هزار تن در هر ماه است.
معروف‌ترین محصولی که از این کوه‌ها و معادن استخراج می‌شود، تراورتن عباس‌آباد است. این سنگ حاصل ته‌نشینی رسوب آب در غارها و تجمع کلسیم، استالاکتیت و استالاگمتیت بر روی هم است. این محصول از دسته سنگ‌های رسوبی کربناته محسوب می‌شود، که کانی اصلی سازنده ی آن، کلسیت به حساب می‌آید. پس از استخراج این سنگ‌ها، عملیاتی مانند ساییده شدن، برش و سندبلاست را در کارخانه از سر می‌گذارنند و در ابعاد مختلف وارد بازار می‌شوند. این محصول برای ساخت نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی، پله، کف‌سازی، محوطه‌سازی، شومینه، گلدان سنگی، مجسمه سنگی و باربیکیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما آیا می‌دانید از نظر فنی محصولات عباس‌آباد چه ویژگی‌هایی داشته و چگونه تشخیص داده می‌شوند؟ 

روش تشخیص سنگ عباس‌آباد

برای اینکه بتوانید این محصول را از محصولات مشابه دیگر تشخیص دهید، راه‌های زیادی وجود دارد. اما در این میان هفت نکته کلیدی زیر کمک می‌کند با اطمینان بیشتر انتخاب و خرید کنید:

  1. اول از همه ظاهر سنگ را بررسی کنید: تراورتن عباس‌آباد بسیار سفید، براق و زیبا است. انواع تراورتن با رنگ سفید در بازار وجود دارد اما، محصولات عباس‌آباد ظاهر براق‌تر و البته جذاب‌تری دارند. علاوه بر آن، این محصول ممکن است دارای موج‌هایی بر روی سطح خود باشد. البته نوع بی‌موج این محصول نیز وجود دارد. توجه کنید که هر چه قدر موج‌های سنگ منظم‌تر باشد و رگه‌های سیاه کمتری روی سنگ باشد، محصول نهایی کیفیت بالاترژ دارد.
  2. تنوع سنگ منطقه عباس‌آباد را در نظر بگیرید: این محصول از چند جنبه مختلف تنوع دارد. برای مثال از نظر رنگ انواع تراورتن کرم، شکلاتی روشن، نسکافه‌ای، سفید، بژ، لیمویی و قرمز مایل به نارنجی در بازار وجود دارد. همچنین انواع سنگ تراورتن بی‌موج و موج‌دار وجود دارد. انواع موج‌دار دارای رگه‌های رنگی هستند و انواع بی‌موج، یکدست و بدون رگه هستند. همچنین شکل و بافت رگه‌ها، باعث ایجاد انواع مختلفی از تراورتن عباس‌آباد شده است.
  3. به بافت سنگ دقت کنید: تراورتن عباس‌آباد مشخص است. این محصول بافت یکدست و بدون ترکی دارد. همچنین این سنگ کاملا بدون پوسیدگی، شیار، ترک و رگه‌های سست است. برای اینکه از تشخیص خود مطمین شوید، می‌توانید با استفاده از یک جسم فلزی به سطح سنگ ضربه بزنید. اگر با ضربه شما سنگ صدای شیشه دهد، یعنی سنگ بدون هرگونه ترک است و می‌تواند محصول عباس‌آباد باشد.
  4. تراورتن با درجات مختلف وجود دارد: درجه‌های سوپر، ممتـاز، درجه یک و درجه دو برای تراورتن عباس‌آباد تعریف شده است. هر کدام از این درجات کیفیت و ویژگی‌های ظاهری خاص خود را دارد. درجه سوپر بهترین نمونه عباس‌آباد است. این محصول سفید، روشن، یکدست، براق، صاف و بدون رگ و شیار است. هر چه از درجه سنگ کم شود، رنگ آن تیره‌تر شده و رگ و شیارهایی بر سطح آن وجود دارد. درواقع در نمونه‌های بی‌کیفیت‌تر، رگه های تیره ی قهوه‌ای و حتی نارنجی در زمینه سنگ وجود دارد.
  5. تراورتن موج‌دار و بی‌موج، برش‌های متفاوتی دارند: در نمونه موج‌دار سنگ را در جهت مخالف موج برش می‌دهند. در نتیجه این کار برش موج سنگ دیده به وضوح دیده می‌شود. با این کار سنگ بخشی از استقامت خود را از دست داده و تا حدودی شکننده می‌شود. در نوع بی‌موج سنگ در جهت موج سنگ برش داده شده و رگه‌ها و موج به صورت هاله در سطح سنگ دیده می‌شود. با این کار، هیچ تغییری در استقامت سنگ ایجاد نمی‌شود. به علاوه شکل موج‌ها نیز تنوع قابل توجهی در این محصول ایجاد کرده است. برای مثال؛ سنگ تراورتن سفید عباس آباد، سنگ تراورتن موج کبریتی و سنگ تراورتن دنده گاوی بر اساس شکل موج‌ها با هم تفاوت دارند.
  6. جذب آب تراورتن، نسبت به نمونه‌های مشابه کمتر است: این محصول حفره‌ها و خلل و فرج کمتری نسبت به تراورتن‌های دیگر دارد. به همین علت جذب آب این محصول نیز از نمونه‌های دیگر کمتر است. در نتیجه به وفور از این محصول در اجرای نمای سازه استفاده می‌شود. البته یک نکته که باید به آن توجه کرد، رنگ‌پذیری نمونه‌های خیلی سفید و روشن آن در برابر باران‌های اسیدی و رطوبت است. یعنی اگر نمونه خیلی سفید این سنگ را در نمای بیرونی ساختمان به کار ببرید، ممکن است در اثر بارش باران اسیدی، لکه‌دار شود.
  7. قیمت را هم در نظر بگیرید: طبیعی است که هر چه کیفیت سنگ بالاتر باشد، رنگ آن روشن‌تر و سطح آن یکدست و براق است. مسلم است که این محصول قیمت بالاتری دارد. پس هر چه سنگ عباس‌آباد سفیدتر و یکدست‌تر باشد، قیمت آن بیشتر است.