سنگ تراورتن، یکی از محبوبترین و پرکاربردترین سنگ‌ها در حوزه‌ی ساخت‌و‌ساز است و تقاضای بالایی برای آن وجود دارد؛ اما بد نیست به دلایل این موضوع نیز اشاره کنیم تا شما متوجه شوید که دلیل استقبال گسترده‌ی مصرف‌کنندگان از این سنگ ساختمانی چیست؟ محبوبیت این محصول، به مزایای منحصربه فرد آن مربوط می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. برای همین نیاز است که مزایا و معایب سنگ تراورتن و موارد کاربرد این سنگ را مورد بررسی قرار دهیم.

معایب سنگ تراورتن

سنگ تراورتن با توجه به اینکه کاربردهای زیادی در ساختمان سازی دارد باید با معایب این سنگ نیز آشنا شویم:

 1. حساسیت به اسید: سنگ تراورتن به طور طبیعی برای عملکرد مناسب نسبت به اسیدها و مواد شیمیایی حساس است. با تماس با اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک، این سنگ ممکن است دچار خوردگی و لکه شود. بنابراین، در صورت استفاده از سنگ تراورتن در محیط‌هایی که احتمال تماس با اسیدها وجود دارد (مانند آشپزخانه)، باید مراقبت و نگهداری ویژه‌ای صورت پذیرد.
 2. جذب آب: سنگ تراورتن نسبتا جذب آب بالایی دارد. این به معنای این است که اگر سطح سنگ با آب در تماس قرار گیرد، می‌تواند آب را جذب کرده و منجر به شکستگی، تغییر رنگ و لکه دیده شود. بنابراین، برای استفاده از تراورتن در مناطق مرطوب و نمای خارجی ساختمان‌ها، باید از روش‌ها و محصولات ضدآبی‌سازی مناسب استفاده کرد.
 3. قابل خراشیده شدن: سنگ تراورتن نسبتاً نرم است و به راحتی قابل خراشیده شدن است. بنابراین، در صورت عدم مراقبت دقیق، ممکن است سطح سنگ به سرعت خراش بخورد و ظاهر زیبای آن کاهش یابد.
 4. نیاز به مراقبت و نگهداری: سنگ تراورتن به مراقبت و نگهداری مرتب نیاز دارد تا ظاهر خود را حفظ کند. این شامل تمیزکاری منظم، استفاده از محصولات مناسب برای نگهداری و حمایت از سطح سنگ، و کاهش تماس با مواد شیمیایی آسیب‌رسان است.

به طور کلی، با رعایت راهنماها و مراقبت دقیق، می‌توان از سنگ تراورتن به عنوان یک مصالح طبیعی زیبا و مقاوم در پروژه‌های ساختمانی استفاده کرد

مزایای سنگ تراورتن

 • عایق حرارتی: یکی از مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن که با محبوبیت بسیار بالای این محصول در مناطق گرم‌سیری نیز رابطه‌ی مستقیمی دارد، خاصیت عایق حرارتی بودن این سنگ است. تراورتن، به‌دلیل وجود حفره‌های ناشی از گازهای محبوس شده در خود، به‌خوبی می تواند در برابر گرما مقاومت کند؛ به‌همین دلیل نیز سطح این سنگ همواره خنک است و مانند بسیاری از محصولات موجود در بازار، داغ نیست.
 • عایق صوتی: حفره‌های موجود در سنگ تراورتن، علاوه بر ایجاد خاصیت عایق حرارتی در این سنگ، منجر میشوند تا این محصول کاربردی، در برابر صدا نیز مقاومت بالایی داشته باشد.
 • وزن کم: تراورتن، نسبت به بسیاری از سنگ‌های موجود در بازار، وزن کمتری دارد و این موضوع سبب میشود تا استفاده از آن، بار وارد شده به ساختمان را با کاهش قابل مالحظه‌ای روبرو کند و محبوبیت آن را در میان متقاضیان افزایش دهد.
 • قابلیت فرآوری: تراورتن، جزو آن دسته از سنگ‌های ساختمانی است که قابلیت فرآوری به روش‌های مختلف را دارد. رویه‌ی سنگ تراورتن را میتوان با مواد مختلفی مانند: بتونه، رزین و سیمان، فرآوری و محصولی مطابق با سلیقه‌ها و نیازهای مختلف مشتریان به بازار عرضه کرد. تنوع روش‌های فرآوری تراورتن سبب شده است تا بتوان این محصول را به‌صورت مات، براق یا چکش‌خورده، مورد استفاده قرار داد و این موضوع،یکی از مهم‌ترین مزایای این سنگ محبوب به‌شمار می رود.
 • برش راحت: یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که برای امتیازدهی به سنگ های مختلف ساختمانی به آن توجه میشود، برش‌دهی محصول است؛ به‌عبارت بهتر، راحت‌بودن برش یک سنگ، یک مزیت بسیار مهم برای آن محصول به‌شمار میرود و ارتباط مستقیمی نیز با محبوبیت و فروش آن محصول در بازار دارد. تراورتن، یکی از سنگهایی است که برش آن به‌راحتی انجام میشود و این موضوع، یکی از مهم‌ترین مزایای این محصول در مقایسه با دیگر سنگ‌های ساختمانی به‌شمار می رود.
 • قابلیت شکل دهی: از دیگر مزایای سنگهای تراورتن، میتوان به قابلیت شکل‌دهی بالای این سنگ‌های محبوب اشاره کرد. ساب‌پذیری این سنگ‌ها که یکی از مهمترین مزایای آن‌ها نیز محسوب میشود، سبب شده است تا بتوان سنگ‌های تراورتن را در اشکال مختلف و با توجه به نیاز مشتریان، تولید و به بازار عرضه کرد.
 • مقاومت بسیار زیاد: حفره‌های موجود در بافت تراورتن که در قسمت قبلی به دلایل ایجاد آنها نیز اشاره کردیم، سبب شده‌اند تا این سنگ، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. این حفره‌ها، مقاومت سنگ تراورتن در برابر شرایطی چون انبساط و انقباض را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش میدهند و باعث میشوند تا این محصول، عمری بسیار طولانی داشته باشد و به همین دلیل نیز، در لیست محصولات پرفروش بازار قرار گیرد.
 • قیمت مناسب: مناسب بودن قیمت سنگ تراورتن، از دیگر مزایای این سنگ است و تاثیر بسیار زیادی نیز در فروش بالای آن در بازار دارد. مهم‌ترین دلیلی که میتوان برای این موضوع و پایین بودن قیمت تراورتن در مقایسه با مقاومت آن عنوان کرد،بالا بودن میزان عرضه‌ی این محصول است. سنگ تراورتن، در مناطق کم‌ارتفاع که دسترسی به آنها کار سختی نیست، یافت میشود و استخراج آن کار سادهای است؛ به همین دلیل نیز، امکان خرید سنگ تراورتن ارزان قیمت برای خریداران وجود دارد و مشتریانی که به‌دنبال خرید یک محصول باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستند، این سنگ را انتخاب می کنند.
 • حمل‌و‌نقل راحت: حمل‌ونقل سنگ تراورتن نیز یکی از زمینه‌هایی است که این محصول در آن صاحب مزیت است. جابجایی سنگ تراورتن، به‌دلیل مقاومت بالایی این سنگ، کار بسیار راحتی است و این موضوع سبب میشود تا نگرانی خریداران بابت آسیب محصول در پروسه‌ی حمل‌ونقل از میان برداشته شود و هیچ تردیدی در رابطه با خریداری و سفارش سنگ تراورتن نداشته باشند.
 • هزینه‌ی نگهداری پایین: بسیاری از سنگ‌های ساختمانی موجود در بازار، برای حفظ زیبایی و جلوه‌ی خود، نیاز به نگه‌داری و توجه خاص دارند و هزینه‌ی قابل توجهی را برای مصرف‌کنندگان به‌دنبال خواهند داشت؛ اما این موضوع در رابطه با سنگ تراورتن اصلا مطرح نیست و هزینه‌ی نگه‌داری از این سنگ، بسیار ناچیز است.
 • ظاهر لوکس: تراورتن، یکی از سنگ‌های بسیار زیبایی است که استفاده از آن در نما، ظاهر لوکس و چشم‌نوازی به ساختمان می‌بخشد. شکاف‌ها و حفره‌های قابل مشاهده روی سطح سنگ تراورتن نیز بسیار کم هستند و به هیچ عنوان ظاهر ناخوشایندی به این محصول نمی‌بخشند. این موضوع نیز یکی از مزایای مهم این سنگ پرطرفدار به‌شمار میرود و باعث افزایش قابل مالحظه‌ی فروش این محصول در سال‌های اخیر شده است.
 • ثبات رنگ و زیبایی: برخالف بسیاری از سنگ‌های ساختمانی دیگر، تراورتن، محصول بسیار مقاومی است که به مرور زمان، زیبایی و جلوه‌ی خود را از دست نمیدهد. مقاومت بسیار بالای این سنگ در مقابل آفتاب و وجود لایه‌ی محافظ اشعه‌ی UV روی سطح خارجی آن، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که برای این موضوع میتوان به آنها اشاره کرد. ثبات رنگ سنگ تراورتن در طول زمان و زیبایی ماندگار آن، یکی دیگر از مزایای مهم و قابل توجه این سنگ پرفروش به‌شمار می رود.
 • قابلیت استفاده بدون ملات: سنگ تراورتن، قابلیت استفاده‌ی خشک را دارد و امکان نصب این محصول بدون نیاز به ملات نیز وجود دارد. این موضوع، یکی دیگر از مزایای مهم این سنگ محسوب میشود و مورد استقبال مصرف‌کنندگان نیز قرار گرفته است.
 • چسبندگی بسیار بالا: مزیت قابل توجه دیگری که برای سنگ‌های تراوتن میتوان نام برد، خاصیت چسبندگی بسیار بالای ملات به آنها است. این خاصیت، به‌دلیل وجود حفره‌های متعدد در این سنگ ایجاد میشود و نقش بسیار پررنگی نیز در محبوبیت تراورتن ایفا می کند.
 • نصب راحت: مورد بعدی که در رابطه با مزایای تراورتن باید به آن اشاره کنیم، نصب راحت این سنگ است. سنگ‌های تراورتن، به‌راحتی نصب میشوند و همین مزیت نیز سبب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با سنگ‌های ساختمانی دیگر شده است.
 • رنگبندی بسیار متنوع: تراورتن، در لیست سنگ‌هایی قرار دارد که از لحاظ رنگ، تنوع بسیار زیادی را شامل میشود و این موضوع، به یکی از مهم‌ترین مزایای آن تبدیل شده است. تنوع رنگ بالای سنگ تراورتن، باعث شده است تا این محصول بتواند سلایق خریداران مختلف را تحت پوشش قرار دهد و با فروش بالایی در سراسر دنیا مواجه شود.

سنگ تراورتن چه کاربردهایی دارد؟

مزایای سنگ تراورتن که در قسمت قبل معرفی کردیم، دلایل بسیار محکمی برای بالابودن تقاضای این محصول در بازار سنگ‌های ساختمانی به‌شمار میروند؛ ولی بد نیست نگاهی هم به کاربردهای مختلف این سنگ بیندازیم و ببینیم که این محصول، بیشتر در چه حوزه‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین کاربردهای سنگ تراورتن به شرح زیر هستند:

 • استفاده در نمای ساختمان: این روزها، سنگ تراورتن نما، یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌هایی است که در بازار وجود دارد. این سنگ، با داشتن مزایایی چون؛ چگانی کم، عمر طولانی، عایق مناسب صوتی و حرارتی، تنوع زیاد، قیمت مناسب و... گزینه‌ی بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان به‌شمار میرود. انتخاب این سنگ به‌عنوان سنگ نما، مصداق بارز ضرب‌المثل یک تیر و چند نشان است و به خریداران این امکان را میدهد تا لذت بهرهمندی از مزایای مختلف را به‌صورت همزمان، تجربه کنند.سنگ تراورتن نما، یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای داشتن نمای کلاسیک و رومی است و استفاده از آن در ساختمان‌های مرتفع نیز، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای به‌شمار میرود. رایج‌ترین ضخامت تراورتن برای استفاده در نمای ساختمان، ضخامت 18 میلیمتری است؛ اما در برخی از موارد، از سنگ‌های تراورتن 2 سانتیمتری نیز برای استفاده در نمای خارجی‌ساختمان در نواحی سردسیری استفاده می شود که دلیل این موضوع، به مقاومت بالای سنگ‌های ضخیم‌تر در هوای سرد مربوط می شود.
 • استفاده در دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها: یکی دیگر از کاربردهای سنگ تراورتن که در سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش آن هستیم، استفاده از این سنگ در دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها است. مزایای منحصربه‌فرد سنگ تراورتن سبب شده است تا این محصول، انتخابی بسیار مناسب برای مکان‌هایی مانند دیواره‌های استخر یا پاسیو به‌شمار رود. گلدان سنگی، باربیکیو و مجسمه‌های سنگی در ابعاد مختلف نیز از دیگر مواردی هستند که از سنگ تراورتن برای ساخت آنها استفاده می شود.
 • استفاده در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها: درست است که استفاده از سنگ تراورتن در دکوراسیون داخلی ساختمان، هنوز رواج چندانی در کشور ما ندارد، اما این سنگ، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که حتی در داخل ساختمان نیز می توان از آن استفاده کرد. دیوارهای تزئینی داخل ساختمان، شومینه و حتی راه‌پله‌ها، نمونه هایی از کاربردهای سنگ تراورتن در قسمت داخلی ساختمان به‌شمار می روند.