پادکست مقاله

سنگ ساختمانی در مقاوم سازی و زیبا سازی سازه های بتنی نقش موثری را ایفاء می کنند، اما چنانچه قبل از خرید این نوع مصالح ساختمانی جنس و ترکیبات سنگ انتخاب شده را در نظر نگیرید، علاوه بر خسارت های وارد شده به پیکره اصلی ساختمان ممکن است مالکان را با صرف هزینه های بالایی مواجه کنند. پس به شما توصیه می شود قبل از توجه به زیبایی ظاهری سنگ حتما سنگ مورد نظر خود را از نظر ماهیت و ترکیبات بررسی کنید و با توجه به موقعیت مکانی کاربرد سنگ ویژگی های سنگ را مورد بررسی قرار دهید تا ضمن بهره بردن از زیبایی سنگ بتوانید سال ها از سنگ به کار برده به عنوان یک مصالح مقاوم استفاده نمایید.

جنس سنگ های ساختمانی از چیست؟

اصولا سنگ ها از زیباترین و البته یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی به شمار می آیند که هر کدام از نمونه های مختلف سنگ ساختمان می توانند از جنس و رنگ متنوعی ساخته شده باشند. البته هر یک از این سنگ ها خصوصیات ویژه ای را در بر دارند، یعنی در زمان کاربرد، بنا به جنس سنگ ساختمان آنها را در فضای بیرونی یا درونی ساختمان مورد استفاده قرار می دهند، به طور کلی هر نوع سنگ می تواند از نظر مقاومت، جلا پذیری، میزان سایش، مقاومت در برابر حرارت، ثبات رنگ، نفوذ پذیر بودن، تغییر شکل در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر ضربه، برش و بسیاری عوامل دیگر با نمونه های دیگر سنگ های ساختمانی متمایز باشد. پس بهتر است قبل از انتخاب هر نمونه سنگ با جنس آن آشنایی پیدا کنید.

انواع سنگ ساختمانگرانیت یکی از مقاوم ترین سنگ های ساختمانی

یکی از مقاوم ترین سنگ های ساختمانی سنگ گرانیت است که نمونه ای از سنگ های آذرین درونی می باشد و به سنگ خارا شهرت دارند. بافت اصلی سنگ های گرانیت از دانه های متوسط و نسبتا درشتی است که کوارتز و همچنین کانی هایی نظیر فلدسپات، میکا و نمونه های دیگری از کانی ها را در ترکیبات خود گنجانده اند که بسته به نوع کانی موجود در سنگ های گرانیت این نوع سنگ در رنگ های مختلفی خود را نشان می دهند. در واقع چون سنگ های خارا از سرد شدن برخی توده های مذاب به دست می آیند پس می توان گفت سنگ های گرانیت نمادی از سخت ترین و مقاوم ترین سنگ های موجود می باشد. این نمونه سنگ که معمولا به رنگ های قرمز، صورتی، سیاه و همچنین قهوه ای، سبز و البته شکلاتی و آبی وجود دارد بیشتر در نمای ساختمان ها به کار برده می شوند.

سنگ گرانیت

کاربرد و جنس سنگ تراورتن

تراورتن در حقیقت نوعی سنگ رسوبی می باشد که از رسوبات کلسیت کریستال ساخته شده است. سنگ تراورتن در رنگ های خاکستری و همچنین کرم و سفید وجود دارد که بافتی متخلخل را در بر گرفته است و همین تنوع رنگ در چنین سنگ های ساختمانی به دلیل اختلافات زیادی می باشد که در هنگام رسوب گذاری در ترکیب بندی عناصر سنگ پدید می آید. اصولا سنگ های تراورتن مقاومت بالایی از خود نشان می دهند به همین علت خاصیت برشکاری و البته صیقل دهی بالایی دارند و بیشتر در نماهای بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. این نمونه سنگ ها در مقایسه با سنگ های گرانیت مقاومت کمتری دارند پس در قیمت های مناسب تری عرضه می شوند.

سنگ تراورتن

آیا می دانید جنس سنگ کوارتزیت از چیست؟

سنگ کوارتزیت یکی از مقاوم ترین سنگ های ساختمانی دگرگونی  است که بسیار سخت می باشد. این نمونه سنگ به دلیل دگرگون شدن ماسه سنگ ها در برابر فشار و حرارت بالا در لایه های زمینی پدید آمده اند. در واقع سنگ کوارتزیت سطحی زبر و نسبتا سخت دارد که به حالتی بلوری دیده می شود، کوارتزیت در رنگ های قهوه ای، قرمز و همچنین خاکستری به چشم می آید که ظاهری نزدیک به سنگ مرمریت دارد اما از سنگ مرمریت و حتی سنگ گرانیت مقاوم تر می باشد به همین دلیل بیشتر برای کف پوش سرویس های بهداشتی می تواند کاربرد داشته باشد.

سنگ کوارتزیت

 سنگ مرمر از چه موادی تشکیل شده است؟

سنگ مرمر سنگ شناخته شده ای است که نمونه ای از سنگ های آهکی به شمار می آید. سنگ های مرمر بر اثر حرارت و وارد آوردن فشارهای پی در پی به سنگ های آهکی به وجود می آیند. این نمونه سنگ های زیبا به شکل یکدست و گاهی هم با رگه هایی از رنگ های مختلف دیده می شوند، در واقع این تنوع رنگ در این نوع سنگ های ساختمانی به علت ناخالصی هایی می باشد که در سنگ های آهکی ابتدایی بوده است. سنگ های مرمر تقریبا سطح صیقلی دارند و به رنگ های آبی، ارغوانی، قرمز، سفید و همچنین زرد، خاکستری و البته سبز دیده می شوند به همین دلیل بیشتر از چنین سنگ های ساختمانی برای تزیینات و تمیز نگه داشتن فضاهای مختلف و اغلب کفپوش ها و نماهای داخلی ساختمان استفاده می شود.

جنس سنگ مرمریت از چه نوعی می باشد؟

 سنگ مرمریت یا همان سنگ ماربل نمونه دیگری از سنگ های ساختمانی است که از سنگ های آهکی قرار دارد. در بیشتر اوقات افراد سنگ مرمریت را با سنگ مرمر اشتباه می گیرند در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست؛ زیرا سنگ های مرمر نمونه ای از سنگ های آهکی دگرگون شده هستند در حالی که سنگ های مرمریت جزو سنگ های رسوبی می باشند و در نمونه های سنگ چینی، سنگ ابری و همچنین سنگ کریستال موجود است. خوب است بدانید سنگ چینی مرمریت به دلیل داشتن بافت های ریزدانه و حالت بلورینی که دارد خود به سه نمونه چینی سفید، خاکستری و البته چینی کریستال دسته بندی می شود. مرمریت ابری که از جمع شدن کانی هایی به رنگ های روشن و تیره ساخته می شود در رنگ های تیره تری از نمونه های دیگر سنگ مرمریت وجود دارد.این سنگ به دلیل مقاومت پایینی که در برابر باران های اسیدی دارد بیشتر در نماهای داخل و کف فرش استفاده میشود.

مرمریت

اجزای تشکیل دهنده ماسه سنگ یا سنداستون

ماسه سنگ یا همان سنگ سنداستون از ته نشین شدن ماسه های ریز و درشت در کف رودخانه ها به وجود می آید و نوعی سنگ رسوبی به حساب می آید. این نوع سنگ های ساختمانی از چسبیده شدن دانه های سیلیسی، کربنات کلسیم، اکسید آهن و البته دولومیت به دست می آیند که معمولا به رنگ های قهوه ای، سفید، زرد و همچنین خاکستری، قرمز دیده می شوند. این نوع  سنگ ها بافت خشنی دارند و به دلیل وجود کانی های رسی در پیوند سنگ های سنداستون که خاصیتی ماسه ای دارند ، این نوع سنگ ها از صیقل پذیری بسیار پایینی برخوردار هستند. 

سنگ طرح چوب

تراونیکس یکی از زیباترین سنگ ها

یکی از زیباترین سنگ های ساختمانی سنگ تراونیکس است که نوعی از سنگ های آهکی به شمار می آید، البته جزو سنگ های رسوبی هم هستند که دگرگون شده اند. در حقیقت سنگ های تراونیکس تلفیقی از سنگ های تراورتن و مرمر می باشد که می تواند ویژگی های هر دو  سنگ را داشته باشد. سنگ های تراونیکس به دلیل ترکیب دو سنگ زیبای تراورتن و مرمر در طرح و رنگ های بسیار جذابی خود را نشان داده است که بیشتر در لابی ها و مکان های مختلف جهت تزیینات به کار گرفته می شوند. یکی از زیباترین سنگ هایی که در ساختمان های مجلل به کار گرفته می شود سنگ اسلب طبیعی هست. این نوع سنگ ها از هر جنس و ماهیتی می توانند باشند؛ زیرا تنها ابعاد استاندارد آنها این نمونه ها سنگ ها را جزو سنگ های اسلب طبیعی قرار داده است و شهرت گرفتن این گونه از سنگ ها هیچ ارتباطی با جنس سنگ ندارد البته خوب است بدانید سنگ های اسلب همیشه از سنگ های طبیعی به دست می آیند. نمونه دیگری از سنگ ساختمانی سنگ لایم استون است که جزو سنگ های رسوبی و آهکی به حساب می آید و غالبا از جمله ماده معدنی می باشد که از کلسیت ساخته شده است. این نوع سنگ ها در برابر فشارهای وارد آمده مقاومت پایینی دارند و عمدتا برای نماهای بیرونی و همچنین کف فرش ها گزینه مناسبی نمی باشند.

سنگ تراونیکس

جنس سنگ آنتیک از چه چیزی است؟

 سنگ آنتیک نوعی سنگ تزیینی است که از بهم چسباندن تکه های  ریزی از سنگ های تراورتن حاصل شده اند. در واقع سنگ های تراورتن در هنگام استخراج از معادن به حالت طبیعی شکسته و به خرده های ریزی تبدیل می شوند که در کارخانجات تولید سنگ این خرده های باقی مانده از سنگ های تراورتن به یکدیگر چسبیده شده و نمای زیبا و نامتوازنی از سنگ های تزیینی را به دست می آورند. سنگ های آنتیک سطح بسیار زبری دارند و  تحت هیچ شرایطی صیقل داده نمی شوند. سنگ های آنتیک ترکیب سنگ های تراورتن، مرمر و مرمریت هستند که میتوانند کاربردهای مختلفی داشته باشند و هر یک از آنها در شرایط محیطی متفاوت ویژگی های مختلفی از خود نشان میدهند.

سنگ آنتیک