آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

در این مطلب میپردازیم به سنگ آنتیک و انواع سنگ آنتیک. امروزه وجود سنگ های مختلف در بازار موجب شده است که افراد  بتوانند  متناسب با سلیقه و نیازی که دارند این محصول را خریداری کنند‌. در  این بین سنگ آنتیک یکی از سنگ های متفاوت و البته بسیار زیبا بوده که  استفاده از  آن برای طراحی فضای بیرونی و فضای داخلی بی نظیر خواهد بود. برای شناخت بیشتر این سنگ بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

سنگ آنتیک چیست؟

یکی  از انواع سنگ های بکار رفته در ساختمان ها سنگ آنتیک روتوری می باشد که از  قطعات  شکسته یا خورده شده سنگ ها در کنار هم تشکیل می شود. این سنگ ها با  ملات  هایی که پایه رزینی دارند به یکدیگر چسبانده شده و طرحی بسیار زیبا را  به  وجود می ‌آورند. توجه داشته باشید به طور کلی می توان گفت ساخت سنگ های آنتیک روتوری با استفاده از ضایعات تراورتن و دیگر انواع سنگ ها انجام می گیرد. البته این ضایعات باید شرایط و ویژگی هایی داشته باشد. به طوری که در اولین  قدم  باید شکاف ها و درز های خرده سنگ های آنتیک مورد بررسی قرار گرفته و همچنین مقاومت آن سنجیده شود. سنگ های ضایعاتی که برای تولید سنگ آنتیک مورد استفاده قرار می گیرد همچنین باید دارای صیقل پذیر باشد تا سنگی زیبا تولید شود. در غیر این صورت سنگ تولید شده از کیفیت و زیبایی خاصی برخوردار نخواهد بود.

کاربرد سنگ های آنتیک

یکی از مهمترین کاربرد های انواع سنگ آنتیک در نمای بیرونی می باشد زیرا  این نوع سنگ از طراحی بسیار زیبا و طرح ها و مدل های جذابی برخوردار بوده و با وجود مقاومتی که دارد در شرایط مختلف  اقلیمی می توان از آن استفاده کرد. استفاده از آن برای بین کابینت آشپزخانه نیز مناسب است. از طرفی باید بدانید امروزه در بسیاری از خانه ها سنگ آنتیک پشت تلویزیون ال سی دی با سنگ های  متفاوت کار شده که انتخاب سنگ های آنتیک برای این مکان نیز بی نظیر خواهد بود. همچنین استفاده از آن برای  اتاق خواب، دیوار پوش راه پله، پارکینگ، ویترین مغازه ها و اماکن تجاری، هتل های لوکس، سالن های پذیرایی، لابی و  غیره نیز بی نظیر می باشد. از  آنجایی که سنگ آنتیک قابلیت تحمل گرمای بسیار بالا را دارد استفاده از  آن همچنین در بالای شومینه مناسب خواهد بود و از طرفی باید بدانید سنگ آنتیک قابلیت تحمل فضای مرطوب و خیس را داشته پس از استفاده از آن در حمام و سرویس بهداشتی هم به دلیل مقاومت و هم به دلیل زیبایی انتخاب درستی است.

مزایای استفاده از سنگ آنتیک:

علی رغم این که استفاده از سنگ های آنتیک نمای متفاوت ایجاد کرده و دارای رنگ و مدل متنوع هستند لازم است بدانید نصب این سنگ ها بسیار آسان بوده و از آنجایی که قیمت مناسبی داشته و بسیار شیک و مقاوم می باشند، امروزه استفاده از آن زیاد شده است. همچنین باید به مقاومت آن در برابر آتش سوزی اشاره کرد. از طرفی اگر بخواهید به صورت ترکیبی سنگ آنتیک را با سایر محصولات دکوراتیو چون رنگ، ‌سرامیک، شیشه آینه، چرم، فلز یا کاغذ دیواری استفاده کنید این امکان برای شما وجود داشته و فضای زیبا به وجود می ‌آید. از آن جایی که سنگ های آنتیک جاذب صدای محیط هستند اگر از این سنگ ها در فضای داخلی استفاده شود موجب کم شدن آلودگی صوتی نیز خواهد شد. از طرفی باید توجه داشته باشید این نوع سنگ در تمامی مدل های کلاسیک، مدرن، سنتی و دیزاین های خلاقانه و جدید امکان اجرا داشته پس شما با هر سلیقه ای می توانید این محصول را انتخاب کنید.

انواع مختلف سنگ های آنتیک

علاوه بر آنچه بیان شد یکی دیگر از مزایای بزرگ سنگ آنتیک، انواع مختلف این سنگ ها می باشد. به طوری که باید توجه داشته باشید سنگ های آنتیک در دسته سنگ های آنتیک طبیعی و مصنوعی قرار می ‌گیرد. نوع طبیعی این سنگ همانطور که گفته شد از ضایعات دیگر سنگ ها ساخته شده که در اینجا یکی از  سنگ های به کار رفته در تولید سنگ آنتیک طبیعی، تراورتن است. همچنین سنگ های گرانیت با مقاومت و استحکام بالایی که دارند از دیگر خرده سنگ هایی هستند که جهت تهیه سنگ های آنتیک طبیعی از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید به دلیل اینکه گرانیت ها سنگ های گران ‌قیمت و بسیار مقاوم به شمار می روند، سنگ های آنتیک که از گرانیت تشکیل می ‌شوند نیز قیمت بالاتری دارند؛  البته باید بدانید این نوع سنگ در برابر اسید ها مقاومت نسبتاً بالایی دارد. از دیگر انواع سنگ هایی که برای تولید سنگ آنتیک طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به سنگ دیاباز، تراکیت آنزریت، کوارتزیت، سینیت، دیوزیت و ... اشاره نمود. نوع دیگر محصول که سنگ های آنتیک مصنوعی هستند به گونه ای بوده که در سایز های مختلف تهیه می شوند و نیاز به برشکاری زیادی ندارد. یکی از مهمترین ویژگی های سنگ آنتیک مصنوعی در برابر نوع طبیعی آن این بوده که در این سنگ های به هیچ عنوان قارچ و  باکتری جمع  نمی شود زیرا فضای موجود در آن بسیار کم می باشد. حال از جمله طرح های مختلف سنگ های آنتیک می ‌توان به سنگ گیوتین، سنگ های مالون،  سنگ های  بادبر، سنگ های پازل لب، سنگ های پازل لب صاف، سنگ آنتیک طرح آجر، سنگ حاشیه، سنگ سوپر براش، سنگ سه بعدی و سنگ رودخانه ای اشاره کرد.

معایب استفاده از سنگ های آنتیک

و  اما علیرغم مزایایی که در خصوص مزایای انواع سنگ آنتیک گفته شد لازم است بدانید این سنگ ها معایب کوچکی نیز دارند. یکی از معایب سنگ آنتیک این است که قابلیت رنگ پذیری ندارد. همچنین سنگینی وزن آن ها در زمان زلزله می ‌تواند خطرساز باشد.

نحوه خرید سنگ های آنتیک

حال  با تمام این موارد افرادی که قصد خرید سنگ آنتیک در طرح و مدل مورد نظر خود را دارند باید توجه داشته باشند که این نوع سنگ در حال حاضر در آنلاین سنگ موجود بوده و شما به راحتی می توانید با سفارش مستقیم آن را خریداری کنید. توجه داشته باشید از آنجایی که طرح ‌های این سنگ بسیار متعدد است می توانید قبل از اجرا سنگ را روی زمین چیده و اگر طرح  تشکیل شده مورد  نظرتان واقع شد سپس اقدام به نصب آن کنید.

با توجه به هزینه های بالای نصب سنگ آنتیک کلیپ تصویری زیر را برای کاربران محترم آنلاین سنگ ترجمه کردیم با امید اینکه مواردی را برای نصب این نوع سنگ های زیبا در نمای داخلی ساختمانتان آموزش ببینید.به زودی کلیپ نصب این نوع سنگ توسط استادکاران نصب با توضیحات بیشتر تهیه میشود.