اگر وقت خواندن مقاله را ندارید میتوانید فایل صوتی را بسورت خلاصه گوش کنید

امروزه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کفپوش ساختمان‌های مسکونی، تجاری یا اداری سنگ کفپوش است. سنگ کفپوش انواع مختلفی دارد، نوع این سنگ‌ها با توجه به کاربردی که در معماری و دکوراسیون داخلی یا خارجی دارند مشخص می‌شود. به طور مثال خرید سنگ کفپوش برای حیاط، پارکینگ یا کف خانه انتخاب‌های متنوعی را پیش روی شما قرار خواهد داد.

استفاده از سنگ کفپوش در ساختمان

کفپوش سنگی یکی از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی است، همان طور که اشاره کردیم از این نوع کفپوش می‌توان برای پوشاندن کف راهرو، راه پله، حیاط، پارکینگ و حتی درون خانه استفاده کرد.

  • کفپوش سنگی برای سالن‌های بزرگ: معمولا در سالن خانه هایی با متراژ بالا، ویلا، لابی هتل، پاساژ و ... از کفپوش‌های سنگی استفاده می کنند. از آنجایی که این محیط ها همگی مسقف هستند دست خریدار برای خرید انواع سنگ کفپوش باز است و می تواند انتخاب‌های گسترده‌ای داشته باشد.
  • کفپوش سنگی برای خانه: کفپوش‌های سنگی به دلیل استحکام و دوام بالا یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به عنوان کفپوش خانه هستند. ضمن این که تنوع طرح، رنگ و جنس سنگ کفپوش در این بخش بسیار زیاد است و می توان متناسب با دکوراسیون و معماری بهترین انتخاب‌ها را داشت.
  • کفپوش سنگی برای حیاط: از سنگ می‌توان به عنوان کفپوش حیاط نیز استفاده کرد، سنگ‌هایی که در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرند باید شرایط خاصی داشته باشند، به طور مثال عدم جذب آب، لغزنده نبودن، مقاوم در مقابل هوازدگی، فشار و ضربه و ... از جمله این ویژگی‌ها است.
  • کفپوش سنگی برای پارکینگ
  • کفپوش سنگی برای راه روها
  • کفپوش سنگی برای پارک‌ها و خیابان‌ها

ویژگی‌های کلیدی خرید سنگ کفپوش
برای این که بتوانید در زمان خرید سنگ کفپوش بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید، باید کاربری سنگ را مشخص کنید، همانطور که گفتیم هر بخش از ساختمان دارای ویژگی هایی است که سنگ های خاصی باید برای آن انتخاب شوند. عموما سنگ کفپوش خوب دارای ویژگی‌هایی است که به شرح زیر تعریف می‌شود:
استحکام بالا در مقابل ضربه، فشار و ساییدگی
کفپوش‌های سنگی که در محیط های باز مثل حیاط یا پارکینگ استفاده می‌شوند باید این ویژگی را داشته باشند. به ویژه در محیط های پر رفت و آمد بهتر است از سنگ‌هایی که مقاومت سایشی مناسب دارند استفاده شود، برخی از سنگ‌ها نیز خاصیت ساب پذیری دارند که یک مزیت برای سنگ‌های کفپوش محسوب می‌شود.
عدم جذب آب
این مورد هم بیشتر در مورد سنگ‌هایی که در خارج از ساختمان استفاده می شوند و همچنین کفپوش سنگی سرویس بهداشتی و حمام صدق می‌کند. معمولا در چنین محلهایی از کفپوش سنگی با تخلخل کم استفاده می‌شود.
عدم لغزندگی
لیز بودن کفپوش سنگی از جمله معایب آنها است. به ویژه در مورد سنگ‌هایی مثل کفپوش سنگی حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، حیاط یا راه پله این مسئله بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
از آنجایی که کفپوش‌های سنگی را معمولا به وسیله شستشو تمیز می کنند، بهتر است سنگی انتخاب کرد که بیشترین مقاومت را در مقابل شوینده‌ها داشته باشد.
در معرفی سنگ کف فرش باید گفت سنگ ها از زیباترین و البته لوکس ترین مصالح ساختمانی هستند که در طرح و رنگ های متنوعی به کار برده می شوند. سنگ کفپوش اگرچه قیمت بالاتری نسبت به دیگر کفپوش ها مانند موزاییک و سرامیک دارند اما به دلیل داشتن کیفیت و دوام بالا در هزینه ها صرفه جویی کرده و سالیان دراز مقاومت خود را حفظ می کنند. امروزه زیباترین سنگ ها برای کف فرش، سنگ تراورتن و گرانیت است که ضمن زیبایی فوق العاده با انعکاس نور جلوه زیباتری به فضا می بخشند. البته سنگ های بسیار دیگری مانند مرمر و مرمریت و سنگ آهکی برای کف فرش وجود دارد که هر کدام می توانند قیمت و ویژگی های مختلفی داشته باشند.

معرفی سنگ کف فرش

سنگ ها همیشه از زیباترین مصالح ساختمانی بوده اند که از گذشته تا به امروز در طرح ها و رنگ های مختلفی برای کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از رایج ترین این سنگ ها تراورتن است که علاوه بر زیبایی به دلیل خنک بودن می تواند کاربرد بسیاری داشته باشد. اگر چه سنگ ها همگی زیبا و دوام بالایی دارند اما برخی از سنگ ها مانند مرمریت بیشتر در فضاهای بسته به کار برده می شوند؛ زیرا سنگ های مرمریت در برابر سرما و گرما نسبت به دیگر سنگ ها استحکام کمتری داشته و ممکن است شکسته شوند به همین دلیل برای مکان های عمومی مانند کف فرش بانک ها، بیمارستان ها و بسیاری فضای باز برای معرفی سنگ کف فرش، گرانیت می تواند بهترین گزینه باشد. زیرا گرانیت و تراورتن در برابر تردد زیاد بر روی آنها دوام دارند و بر اثر هرگونه تغییرات دمایی مقاومت کرده و شکسته نمی شوند.

سنگ کف فرش(کفپوش) در ساختمان:

در بیشتر مواقع جدا از سرامیک ها و موزاییک ها، پرکاربردترین کفپوش های ساختمانی سنگ ها هستند که زیبایی خاصی را به فضای داخلی و فضای بیرونی ساختمان ها می بخشند. در معرفی سنگ کفپوش تنها دوام در نظر گرفته نمی شود بلکه سنگ ها به دلیل طرح و تنوع منحصر به فردی که دارند این امکان را به وجود آورده تا در ساختمان ها دکوراسیون جذابی را به وجود آورند. در معرفی سنگ کف فرش از آن به عنوان یک مصالح لوکس و گران قیمت یاد می شود؛ زیرا سنگ ها با داشتن سطحی صاف و براق برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن به زیبایی جلوه می دهند.

 انواع سنگ های کف فرش:

سنگ مرمر، سنگی لوکس و استثنایی است که در برابر خراش مقاومت زیادی ندارد اما به دلیل داشتن زیبایی جایگاه خاصی را در بین سنگ های کف فرش پیدا کرده است. در معرفی سنگ کف فرش باید گفت سنگ مرمریت نمونه دیگری از سنگ فرش ها می باشد که هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد و از دوام بالاتر و وزن کمتری برخوردار است. سنگ مرمریت در نمونه های ابری با خطوط نامنظم و نمونه های چینی و کریستالی بیشترین کاربرد را در معرفی سنگ کف فرش پیدا کرده اند. بهترین گزینه انتخابی برای سنگ کف فرش، سنگ گرانیت است که به دلیل انعکاس نور، فضا را روشن تر نشان داده و استقامت بالایی دارد و به دلیل داشتن تنوع رنگ در بسیاری از فضاهای بیرونی و داخلی  امکان ترکیبی کار کردن آنها وجود دارد. سنگ کوارتز مشابه به گرانیت است اما با قیمتی پایین تر و جلوه کمتر، چرا که برخلاف سنگ گرانیت تنوع رنگی ندارد و تنها در سه رنگ قهوه ای، خاکستری و همچنین قرمز رنگ دیده شده اند. در معرفی سنگ کف فرش باید گفت سنگ آهک یکی از ساده ترین و بی کیفیت ترین سنگ های رسوبی است که برای کف فرش استفاده می شود، مات بوده و هیچ انعکاس نوری ندارد.

بهترین سنگ برای کفپوش منزل:

در انتخاب بهترین سنگ برای کفپوش منزل تنها زیبایی را مورد توجه قرار ندهید، بلکه میزان تردد و شرایط دمایی محیط و همچنین ضربات وارد شده به سنگ را هم مورد بررسی خود قرار دهید تا سنگ فرش در نظر گرفته شده ضمن زیبایی دارای سختی و تغییر ناپذیری بالایی باشد. پس در معرفی سنگ کف فرش بهتر است از فروشندگان سنگ ساختمانی مشورت بخواهید، البته توجه داشته باشید به کار گرفتن یک سنگ کار ماهر در نصب و پیاده سازی درست سنگ های کف فرش می تواند افزایش طول عمر و همینطور کارایی این مصالح را بالا ببرد. انتخاب سنگ ها در منازل در وهله اول تنها به دلیل داشتن زیبایی می باشد پس بررسی لکه پذیر بودن سنگ و رفع لکه های ایجاد شده بر روی آنها از جمله مواردی می باشد که ممکن است تمام زیبایی سنگ را تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین در هنگام خرید سنگ های کف فرش به این مورد مهم توجه بسیاری داشته باشید.

سنگ کف فرش

 زیباترین سنگ برای کف فرش:

همیشه زیبایی مصالح ساختمانی خصوصا سنگ ها در گرو کیفیت و ویژگی های آن می باشد. مثلا سنگ هایی که رطوبت پذیر هستند به مرور زیبایی و کیفیت خود را از دست می دهند. در خرید سنگ های کف فرش ابعاد و شکل فضا را در نظر بگیرید؛ زیرا به کار بردن سنگ های مستطیلی شکل فضا را کشیده تر و بزرگتر نشان می دهد، برای تهیه سنگ ها سعی کنید با انتخاب سنگ های محلی ضمن داشتن زیبایی هزینه های حمل را کاهش دهید، همیشه به لغزندگی سنگ ها توجه کنید زیرا کاربرد سنگ های لغزنده در فضاهایی مانند سرویس های بهداشتی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند، از نظر ایمنی باید گفت سنگ های کف میزان سختی بالایی دارند پس در اثر برخورد با آنها ممکن است آسیب دیدگی بیشتری به وجود آید.

ساده ترین سنگ های کف فرش:

همیشه سنگ های کف فرش زیبا و جلوه خاصی ندارند بلکه برخی سنگ ها مانند سنگ های بتنی تنها به عنوان پوشش دهی کف حیاط و پیاده روها به منظور جذب رطوبت و مانع از لغزندگی معابر به کار برده می شوند. سنگ های بتنی طرح و رنگ خاصی ندارند و به کار بردن آنها در منازل مسکونی پس از مدتی باعث دلزدگی افراد می شود. پس چنانچه قصد دارید از سنگ هایی برای کف فرش استفاده کنید که لغزندگی نداشته و از زیبایی و دوام بالایی برخورد باشد بهتر است سنگ های فلیم شده یا همان زبر را برای مکان هایی مانند حیاط، پارکینگ ها و سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار دهید.