فایل صوتی مقاله رو میتوانید به راحتی گوش دهید

استانداردترین سنگ در جهان با ابعاد مشخص شده ای با نام سنگ اسلب شناخته شده است. این نمونه سنگ ها بسته به جنسیت سنگ در چندین نمونه مانند سنگ تراورتن اسلب، سنگ گرانیت اسلب و....وجود دارد. در این میان یکی از زیباترین سنگ های اسلب سنگ تراونیکس است که با داشتن جلوه ای منحصر بفرد بیشتر برای طراحی دکوراسیون ها و تزیینات به کار برده می شوند. البته هر نمونه از سنگ های اسلب با ابعاد بزرگ در سالن های وسیع، منازل مسکونی و هر مکان دیگری می تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

سنگ اسلب چیست؟

به قطعه های بزرگی از هر گونه سنگ، سنگ اسلب گفته می شود که معمولا در ابعادی به طول ۵/۲ تا ۳ متر و البته عرض ۵/۱ تا ۲ متر می باشند. در تمام جهان تنها سایزی که استانداردترین سایز سنگ پذیرفته  شده است، سنگ های اسلب هستند و سایزهای دیگر برش های سنگ از روی سنگ های اسلب صورت می پذیرد. مهمترین ویژگی سنگ های اسلب در گروه های مختلف، صادراتی بودن آنها می باشد که تولید و فروش این نوع سنگ های ساختمانی را مورد توجه قرار داده است. البته باید سنگ های اسلب با ضخامت دقیق، دقت بالا و همچنین شفافیت ساب زده شده و برش آن به صورت یکنواخت باشد تا بتواند کیفیت و نیز شرایط صادرات را به دست آورد. تمام سنگ های موجود مانند سنگ تراورتن، سنگ گرانیت و همینطور سنگ مرمر و مرمریت می توانند به حالت اسلب تولید گردند.

سنگ اسلب

کاربرد سنگ های اسلب

سنگ های اسلب بیشتر برای نمایش دادن سطح بزرگی از نمای سنگ به کار برده می شوند، به همین علت معماران، طی دهه های اخیر در لابی ها و نیز سالن های بزرگ و قسمت های مختلف منازل مسکونی استفاده از سنگ های اسلب را به عنوان دیوار پوش و یا سنگ کفپوش گزینه مناسبی می دانند. البته سنگ های اسلب با داشتن ضخامتی به اندازه ۲ سانتیمتر می توانند در تولید محصولات تزیینی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهند. این نمونه سنگ ها به دلیل یکپارچگی می توانند در موارد مختلفی مانند اپن آشپزخانه و هر جای دیگری که امکان کاربرد سنگ های ابعاد کوچک وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار بگیرند. بدون شک به کار گرفتن سنگ های اسلب به عنوان کفپوش بسیاری ساختمان ها جلوه بی نظیری را به فضا خواهد داد.

سنگ اسلب

 ویژگی سنگ های اسلب:

نمونه های مختلفی از سنگ های اسلب مانند سنگ اسلب گرانیت، سنگ اسلب تراورتن، سنگ اسلب تراونیکس، سنگ اسلب مرمریت و دیگر سنگ های اسلب دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند. غالبا برای نصب این نمونه سنگ ها از سیمان و البته دوقاب به کار برده می شود، با توجه به چسبندگی بسیار بالایی که از سنگ های اسلب دیده شده است می توان آنها را در ارتفاعات بالا مورد استفاده قرار داد. سنگ های اسلب در طرح ها و رنگ های مختلفی موجود هستند و برای ارائه دادن به بازارهای فروش هیچ رنگ مصنوعی در آنها به کار برده نمی شود. در حقیقت سنگ های اسلب جزو سنگ های طبیعی بوده که با همان ظاهر و البته شکل طبیعی خود برش داده می شوند. نگهداری آسان داشته و در هر مکانی قابل استفاده می باشند، از بارزترین ویژگی سنگ های اسلب استحکام و سخت بودن آنها در برابر فشارهای مکانیکی، تغییرات دمایی و همچنین مقاوم بودن در برابر برخورد با مواد شیمیایی به حساب می آید.

سنگ اسلب

انواع سنگ های اسلب:

معمولا با توجه به سنگ انتخابی می تواند سنگ های اسلب نمونه های مختلفی را در بر بگیرد، از جمله نمونه های مشهور سنگ های اسلب عبارتند از سنگ گرانیت اسلب که سنگی همه کاره بوده و دوام بالا و نیز زیبایی خیره کننده ای را دارد. سنگ های اسلب کوارتز نمونه دیگری است از این گونه سنگ ها هستند که دارای مقاومت و نیز استحکام بالایی هستند، در مقابل خراش و البته گرما مقاومت خوبی دارند و می توانند برای سنگ کابینت و پیشخوان آشپزخانه گزینه مناسبی باشد. سنگ مرمریت اسلب قطعا سنگی خیره کننده به شمار می آید، سنگ اونیکس اسلب سنگی شفاف با ظاهری طبیعی است که جزو سنگ های کلاسیک و سنتی قرار دارد. سنگ اسلب تراورتن با طبیعتی گرم و سنتی جزو زیباترین سنگ های اسلب به شمار می آید.

بسته بندی اسلب

قیمت انواع سنگ اسلب

قیمت سنگ های اسلب که معمولا سنگ اسلب اصفهان نمونه مشهوری از آنها می باشد به پارامترهای گوناگونی مانند جنسیت، ابعاد و البته ضخامت وابسته هستند، به طور کلی سنگ های اسلب به دلیل ابعاد بزرگی که دارند دارای قیمت بالایی می باشند، البته برخی از سنگ های اسلب مانند سنگ تراونیکس که از ترکیب چندین سنگ دیگر به وجود می آید شاید بالاترین نرخ سنگ های اسلب را به خود اختصاص دهد؛ زیرا جزو زیباترین سنگ های اسلب بوده که بیشتر جهت تزیینات به کار برده می شوند.

سنگ اسلب تراورتن

یکی از زیباترین سنگ های اسلب

در صنعت و بازار سنگ ها تنها پنج گروه سنگ با نام های گرانیت، تراورتن، مرمریت و همچنین چینی و مرمر وجود دارد. اما در طبیعت گروهی دیگر از سنگ ها هستند که از ترکیب شدن دو یا چند نمونه سنگ ایجاد می شوند که یکی از آنها سنگ تراونیکس بوده که از ترکیب شدن تراورتن و انیکس یا همان مرمر به وجود آمده است، به همین دلیل  سنگ های اسلب تراونیکس  جزو بی نظیرترین سنگ های اسلب است که نه از نظر ظاهری و نه از نظر خواص فیزیکی و همچنین خاصیت های مکانیکی هیچ شباهتی به هیچ نوع سنگ دیگری ندارد. این نوع سنگ های  اسلب دارای نقوش متنوع و پر رنگ بوده که برخی از طرح  نور را از عبور نمی دهند و قسمت های دیگری ممکن است نور را عبور داده و صحنه های جذابی را خلق کند که همین امر باعث توجه طراحان دکوراسیون ها به سنگ های اسلب تراونیکس شده است.