پادکست این مطلب را گوش کنید:

نمای رومی، این روزها یکی از پرطرفدارترین نماها برای طراحی ساختمان ها می باشد. مهمترین متریال این نما، سنگ نما رومی می باشد که انتخاب این سنگ به عوامل متعددی بستگی دارد تا میزان استحکام ساختمان افزایش پیدا کند. در همین راستا در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان های رومی بپردازیم و اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی با نمای رومی ساختمان

نمای ساختمان های موجود در شهرها بخش مهمی از طراحی شهری به شمار می رود، چرا که اولین چیزی که بعد از ورود به یک شهر به چشم می آید، نمای بیرونی ساختمان های آن شهر می باشد. نمای بیرونی ساختمان مانند سایر قسمت های آن از سبک های متنوعی برخوردار می باشد که امروزه یکی از سبک های معروف و پرطرفدار در دنیا، سبک نمای رومی می باشد.

این سبک در گروه سبک های کلاسیک قرار دارد که استفاده از آن نشان دهنده قدرت و استحکام یک ساختمان می باشد. از آنجایی که نمای رومی از نماهای پرصلابت و مستحکم به شمار می رود، برای اجرای آن باید از سنگ استفاده شود. علاوه بر این، اجرای نمای رومی به دلیل پیچیدگی هایی که دارد، از جمله نمای بسیار سختی محسوب می شود که اجرای آن نیازمند مهارت و تجربه زیادی می باشد.

امروزه اگر نگاهی به ساختمان های طراحی شده با نمای رومی بیندازید، متوجه میشوید که در این نماها علاوه بر استفاده از المان های معماری روم باستان از سبک های معماری ایران باستان نیز استفاده شده است که این ویژگی به جذابیت هرچه بیشتر این نما در بین ایرانیان افزوده است.

سنگ های تشکیل دهنده نما رومی

سنگ نمای رومی معمولا شامل سنگ های نرده صراحی، سنگ های ستون و سرستون، براکت ها، گوی ها و یکسری ابزار زنی هایی می باشد که همگی آنها با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های CNC تولید می شوند. سنگ نرده صراحی از زیباترین سنگ نماهایی است که امروزه در نمای بیرونی بیشتر ساختمان ها و ویلاها مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ ها به دلیل شکل و جنس خاصی که دارند از تنوع بالایی برخوردار بوده و به دلیل مقرون به صرفه ترین کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی و به ویژه استفاده به عنوان سنگ نما رومی دارند.

همانطور که گفتیم، یکی دیگر از مهمترین بخش های تشکیل دهنده نمای رومی، سنگ های ستون و سرستون ها می باشند. این ستون ها در طرح ها، اندازه ها و رنگ ها بسیار متنوعی طراحی و تولید می شوند و هر نوع سلیقه ای را به راحتی پوشش می دهند. در صورتی که در طراحی نمای رومی ساختمان ها از ستون های تزئینی استفاده شود، می توان به کمک سرستون های خاص و متنوع زیبایی نمای ساختمان را دو چندان نمود. این سرستون ها به دلیل طراحی خاص و هماهنگ بودن با طرح کلی نمای ساختمان تاثیر بسیار چشمگیری در یک طراحی خاص و خارق العاده دارند.

سر ستون

قیمت سنگ نما رومی ساختمان

همانطور که گفته شد، سنگ نما رومی یکی از پرطرفدارترین سنگ های مورد استفاده برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ها می باشد. از این رو در اینجا می خواهیم چند مورد از عواملی که بر قیمت این سنگ تاثیر می گذارد، مورد بررسی قرار دهیم. به عنوان مثال نوع معدن، رنگ سنگ، ابعاد درخواست شده، ضخامت و سورت بندی از جمله عواملی هستند که به صورت کاملا مستقیم بر قیمت سنگ نما رومی ساختمان ها تاثیر دارد.

شاید برایتان جای سوال باشد که رنگ سنگ به چه صورت باعث متغیر بودن قیمت آن می شود؟

در پاسخ باید بگوییم که سنگ های مورد استفاده در نمای رومی معمولا در رنگ های کرم، سفید و بژ در دسترس می باشند که هر کدام از آنها از معادن مختلفی استخراج می شوند که همین عامل باعث تنوع در قیمت سنگ نماهای رومی با رنگ های مختلف شده است.

نرده صراحی

خرید سنگ نما رومی

مجموعه آنلاین سنگ، یکی از بهترین و باتجربه ترین شرکت هایی بوده که در زمینه طراحی و تولید سنگ نما رومی فعالیت می کند. این مجموعه با برخورداری از باتجربه ترین و کارآزموده ترین طراحان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند تا نمای ساختمان شما دقیقا مانند آن چیزی که تصور می کنید، طراحی کنند. برای بهره مندی از خدمات این مجموعه و خرید سنگ نما رومی می توانید با مراجعه به وب سایت آنلاین سنگ و تماس با شماره های مندرج در سایت با پشتیبانی این شرکت در تماس باشید.

نحوه انتخاب سنگ مناسب نمای رومی

برای انتخاب سنگ نما رومی باید به فاکتورهای زیادی توجه شود تا میزان دوام و طول عمر سنگ نما افزایش پیدا کند. به عنوان مثال توجه به کیفیت و اقلیم منطقه تاثیر بسیار زیادی در انتخاب بهترین سنگ نمای رومی دارد. همانطور که گفته شد سنگ های تراورتن با رنگ های سفید، کرم، عسلی و بژ از پرکاربردترین سنگ های به کاربرده شده در نماهای رومی می باشند. این سنگ ها به دلیل سبک وزن بودن و برخورداری از قدرت چسبندگی خوب با ملات بهترین گزینه برای تولید سنگ نمای رومی به شمار می رود.

نرده صراحی

توصیه های مهم در زمان اجرای سنگ نمای رومی

از آنجایی که سنگ نماهای رومی ضریب نفوذ متفاوتی دارند، ممکن است که سنگ های به کار برده شده در نمای ساختمان در شرایطی مانند زلزله و آتش سوزی چسبندگی خود را از دست بدهند و جدا شوند، بنابراین بهتر است که در زمان اجرای این نما برخی نکات مورد توجه قرار گیرد تا از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری شود. به عنوان مثال شستن سنگ و زیر کار، استفاده از دوغاب شل و اسکوپ از جمله نکات بسیار مهمی هستند که می توانند از جدا شدن سنگ از نمای ساختمان جلوگیری کنند.