با وجود هزینه زیادی که صرف اجرای نمای ساختمان‌ها می‌شود، شوره زدن سنگ نما می‌تواند زیبایی آن را بگیرد. از طرفی طبیعی بودن سنگ و وجود ترکیباتی مانند سولفات سدیم و کلسیم در آن؛ به هر حال باعث شوره زدن سنگ می‌شود. یعنی این مواد معدنی به مرور زمان به سطح سنگ نفوذ کرده و باعث ایجاد سفیدک می‌شوند. از طرفی آبی که در ملات پشت سنگ وجود دارد به مرور زمان تبخیر شده و نمک و املاح معدنی زیادی از خود به جای می‌گذارد. این نمک و املاح معدنی را به اصطلاح شوره می‌گویند. البته دلایل دیگری نیز برای بروز این پدیده وجود دارد.
در اینجا قرار است علاوه بر بیان علت شوره زدن سنگ نما، راه‌های پیشگیری و برطرف کردن آن را نیز به شما آموزش دهیم.

دلایل شوره زدن سنگ نما

شوره یا سفیدک بر روی انواع سنگ‌های نما ایجاد می‌شود. البته سنگ‌های رسوبی بیشتر از دیگر انواع در معرض این مشکل هستند. دلیل این موضوع، تراکم کمتر سنگ و وجود خلل و فرج در بافت و سطح سنگ‌های رسوبی است. به همین دلیل سنگ‌های مانند گرانیت که تراکم بسیار بالایی دارند به هیچ عنوان شوره نمی‌زنند.

در ادامه به رایج‌ترین دلایل این پدیده اشاره می‌کنیم:

 • تراکم پایین سنگ: هرچه تراکم سنگ نما کمتر باشد، احتمال سفیدک زدن در آن بیشتر است. تراکم کمتر به معنای جذب آب بیشتر و باقی ماندن نمک بیشتر در سطح سنگ است. بنابراین مسلم است که استفاده از سنگ‌هایی که تراکم پایینی دارمد، یکی از علت‌های شوره است.
 • رطوبت بالا: رطوبت نقش مهمی در انتقال نمک و املاح به سنگ را دارد. رطوبت درواقع باعث می‌شود که عناصر موجود در سنگ به نمک محلول تبدیل شده و به سطح سنگ نفوذ کند. پس در مناطق پر بارش، نمک و املاح معدنی زیادی به سنگ نما منتقل می‌شود.
 • نوع سنگ: سنگ تراورتن یکی از مستعدترین سنگ‌ها برای سفیدک و شوره است. دلیل این موضوع تراکم کم و تخلخل زیاد تراورتن است. از طرفی تراورتن از جمله سنگ‌های طبیعی دارای املاح معدنی زیاد است. یعنی سنگ‌هایی که در بافت خود دارای املاح زیاد هستند، به راحتی دچار شوره و سفیدک می‌شوند. به طور کلی سنگ‌های آهکی از این نظر نقطه ضعف داشته و مستعد سفیدک زدن هستند.
 • کیفیت خاک محل ساختمان: در بعضی از زمین‌ها خاک نمک زیادی دارد. وقتی ساختمانی در این زمین احداث می‌شود، احتمال سفیدک زدن متریال آن افزایش می‌یابد. در واقع آجر و مصالحی که ساختمان را تشکیل می‌دهند، نمک را به راحتی به سنگ نما می‌رسانند. در این شرایط نما به راحتی سفیدک می‌زند.

شاید این مقاله هم بدردت بخوره: 

علت افتادن سنگ نما و ۷ ترفند برای جلوگیری از ریزش آن

راه‌ کارهای رفع شوره سنگ نما

حالا که دلیل این پدیده را می‌دانید، بهتر است راهی برای برطرف کردن آن پیدا کنید. اما پیش از آن باید بدانید که به هیچ عنوان بعد از اجرای سنگ نما اقدام به شوره‌زدایی از سطح آن نکنید. یعنی بعد از اجرای نما باید حداقل پانزده رو بگذرد که اجازه شوره‌زدایی از سطح آن را داشته باشید. رایج‌ترین راه‌های رفع شوره سنگ نما عبارتند از:

 1. شستشو: ساده‌ترین راه رفع این مشکل شستن سنگ نما است. اگر دسترسی به سنگ نمای ساختمانتان آسان است می‌توانید بااستفاده از آب و فرچه به راحتی شوره‌ها را بشویید. البته به طور کلی بهتر است چهارده روز بعد از اجرای نمای ساختمان، آن را بوسیله آب بشویید. این کار باعث می‌شود که اگر نمک و املاحی از طریق ملات خیس به سطح سنگ رسیده‌اند، قبل از ماندگار شدن از بین بروند.
 2. استفاده از جوهر نمک رقیق شده: شوره روی سنگ ساختمانی به راحتی بوسیله جوهرنمک از بین می‌رود. البته دقت کنید که جوهرنمک خالص قدرت شیمیایی بالایی داشته و ممکن است به سنگ آسیب بزند. بنابراین حتما جوهرنمک را قبل از استفاده با آب رقیق کنید.
 3. واترجت: این وسیله آب را همراه با دانه‌های ریز ماسه و البته با فشار زیاد بر روی سنگ می‌پاشد. استفاده از واترجت در شستشوی نمای ساختمان بسیار رایج است. اما این وسیله اثرگذاری موقت دارد. یعنی ممکن است خود آبی که از این وسیله بر روی سنگ پاشیده می‌شود، بعد از مدتی خود عامل سفیدک سنگ نما شود.
 4. گونی نخی: یک راه ساده و ارزان برای از بین بردن شوره سنگ ساختمانی، استفاده از گونی نخی است. بعضی افراد از سمباده یا برس‌های زبر و خشن برای از بین بردن سفیدک سنگ استفاده می‌کنند. این کار سنگ را دچار خط و خش و آسیب می‌کند. شما می‌توانید به جای سمباده از گونی نخی برای سابیدن سنگ استفاده کرده و به این وسیله از آن نیز محافظت کنید.
 5. اسپری مواد آبگریز: گاهی اوقات از اسپری مواد آبگریز یا نانو برای از بین بردن و مقاوم‌سازی سنگ ساختمانی نما استفاده می‌شود. دوام و اثرگذاری این روش بسیار بالا است.

راه‌های جلوگیری از شوره سنگ نما

بهتر است قبل از اینکه هزینه و زحمت شوره‌زدایی از سنگ نمای ساختمان به شما تحمیل شود، به فکر پیشگیری از آن باشید. خوشبختانه شما می‌توانید با چند اقدام ساده از این رویداد جلوگیری کنید. موثرترین این اقدامات به شرح زیر است:

 • ایجاد پوشش بر روی سطح سنگ: یک راه پیشگیری از این پدیده ناخوشایند، پوشاندن سطح سنگ‌های طبیعی با یک لایه مقاوم است. این لایه می‌تواند از جنس رزین یا اپوکسی باشد. با این کار علاوه بر جلوگیری از شوره سنگ نمای ساختمان شماره براق و لوکس به نظر می‌رسد.
 • استفاده از ابزار به جای ملات برای اجرای نما: همانطور که گفتیم در بیشتر موارد این رطوبت ملات پشت سنگ است که باعث ایجاد شوره می‌شود. به همین دلیل اگر ملاتی در کار نباشد، احتمال سفیدک زدن نیز به شدت کم می‌شود. برای این کار لازم است از پیچ و پلاک برای اجرای سنگ نما استفاده کنید.  
 • استفاده از متریال نانو: نانو آبگریز است و همین ویژگی باعث حفظ سنگ از آب و همه صدماتی که به سنگ می‌رساند، می‌گردد. بنابراین اگر در حین اجرای نمای ساختمانتان از متریال نانو استفاده کنید، هرگز با چالشی مانند سفیدک مواجه نخواهید شد.
 • استفاده از شن شسته شده: شن شسته‌شده نمک، سولفات و املاح معدنی بسیار کمتری دارد. بنابراین با استفاده از این نوع شن، احتمال بروز شوره در سنگ نما به شدت کاهش می‌یابد.