سنگ اسلب دارای زیبایی خاص و ویژگی های منحصر به فردی است. که این ویژگی ها کاربرد این نوع سنگ را در ساختمان سازی افزایش داده است. اما ابتدا باید بدانیم که سنگ اسلب چیست و چه کاربردی دارد. اگر به دنبال این هستید که اطلاعات مناسبی را درباره ی سنگ های داشته باشید و می خواهید بدانید که چه کاربردی دارد، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید چرا ما سعی بر آن داریم تا تمام پرسش های شما را پاسخ دهیم. در ادامه سنگ اسلب و ویژگی های منحصر به فرد آن را برای شما بازگو می کنیم پس با ما همراه باشید.

سنگ اسلب چیست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق متوجه شویم که سنگ اسلب چیست بهتر است به معنای کلمه دقت کنیم. واژه اسلب ریشه لاتین دارد و در زبان لاتین به معنای ورق یا قطعه می باشد. روش اسلب یک نوع برش خاص در سنگ است که این برش باعث می شود که زیبایی سنگ چندین برابر شود و نوع برش آن کاربرد بسیار زیادی دارد. این برش ها توسط دستگاه به نام وایرکات انجام می شود.
در روش های قدیمی برای برش سنگ از دستگاهی به نام قله بر استفاده می شد که حرکتی دایره ای شکل بر روی صفحه سنگ داشت. این حرکت باید برش سنگ می شد. اما در روش اسلب بایر کات دارای یک تیغ بسیار قوی است که این تیغ وارد صفحه سنگ می شود. حرکت این دستگاه برخلاف دیگر دستگاه ها است یعنی این که دستگاه وایرکات برش را به صورت رفت و برگشت انجام می دهد و این رفت و برگشت ها سنگ را به صورت ورقه ورقه ای در می آورند. ورقه های برش داده شده بسیار سنگین تر و بزرگتر از سنگ قله بری است. عمدتا ابعاد برش اسلب از عرض 80 سانتی شروع می شود.
پس از انجام برش نوبت به مرحله رگه گیری و صیقل کاری می رسد و این از اصلی ترین کارها در برش سنگ است و باعث زیباتر شدن سنگ می شود. برش های انجام شده عمدتا ضخامت 2 سانتی متری دارند اما در مواردی ضخامت 3 سانتی متری برش داده می شود. صیقل کاری و رگه گیری باید در فضا و اصول خاص خود انجام شود. در روش اسلب استحکام سنگ نسبت به روش های قدیمی بیشتر ات و عمر بیشتری دارد.
ویژگی های سنگ اسلب چیست؟

اگر بخواهیم به شکل یک فرد عادی و از روی ظاهر قضیه قضاوت کنیم، سنگ های اسلب بسیار زیبا و چشم نواز هستند که این برتری بیشتری نسبت به روش های قدیمی برای برش سنگ دارد. همین موضوع باعث افزایش استفاده از این روش در ساختمان سازی شده است. به روش اسلب مدرن ترین در برش و کالیبراسیون است و با توجه به روش صیقل کاری و نوع برشی که در این روش وجود دارد باعث افزایش استفاده از این سنگ ها شده است. مزایای کلی استفاده از سنگ های اسلب عبارت اند از:

 • قوام بیشتر
 • زیبایی بیشتر
 • کاهش ضایعات در تولید
 • دقت زیاد در برش
 • کیفیت بیشتر نسبت به سنگ های تایل
 • آسانی در حمل و نقل و بارگیری
 • انتخابی درست
 • قابلیت ایجاد سنگ های فرومچ
 • قابلیت نور پردازی و....

از مشهور ترین و شفاف ترین سنگ هایی که در این روش استفاده می شود، سنگ مرمر است. این سنگ زیبایی بسیار زیاد و همچنین نورپردازی مناسبی دارد.

موارد استفاده سنگ اسلب

سنگ های اسلب در ساختمان ها کاربرد بسیار زیادی دارد این روش نمای ساختمان را طبیعی جلوه می دهد و در دکوراسیون های داخلی و خارجی با ابعاد های مختلف استفاده می شود. همچنین برای زیباتر کردن نمای ساختمان از سنگ های اسلب برای کفپوش های استفاده می شوند. دلیل استفاده زیاد این سنگ ها شفاف بودن و طبیعی بودن سنگ ها است.

کاربری های سنگ‌های ساختمانی بر اساس جنسیت، به نمای داخل، نمای بیرون و محوطه‌سازی خلاصه می­ شود، اما بیشترین کاربری سنگ اسلب در نمای داخلی ساختمان و آن­هم در کف، بدنه و همچنین آشپزخانه است. اصولاً در فضایی از سنگ اسلب استفاده می‌­شود که منظره و نمای آن برای مالک ساختمان بسیار حائز اهمیت باشد. مانند لابی هتل‌ها، سالن‌های زیبایی، ساختمان­های لاکچری و... اصولاً طراحان از این سنگ به‌­عنوان معیاری جهت بالابردن بازدهی طرح استفاده می‌کنند.
از سنگ های اسلب در موارد زیر بسیار استفاده می شود:

 1. ایستاده در دکوراسیون کلی خانه
 2. دکوراسیون داخلی
 3. دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی
 4. استفاده در فضای نشیمن یا پذیرایی
 5. استفاده در تراس
 6. اتاق خواب ها
 7. کفپوش های منزل

مزایای استفاده از سنگ های اسلب

سنگ های اسلب مزایای بسیار زیادی دارند که از رایج ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. چسبندگی بالا: سنگ های اسلب زمانی که با دوغاب و سیمان ترکیب شوند چسبندگی بالایی پیدا می کنند که این موضوع میتواند استفاده از این سنگ ها را برای برج ها و ساختمان های بلند آسان سازد.
2. رنگ های طبیعی: یکی دیگر از مزایای سنگ اسلب طبیعی بودن رنگ آن است. این مزیت باعث ایجاد یک حس آرامش در محلی که از آن استفاده شده است می شود. نگهداری آسان، مقاومت بالا و... باعث فروش بیشتر این سنگ ها شده است.