براق کردن سنگ تراورتن، یک شیوه پرتقاضا برای جلوه‌ زیباتر به نماهای ساختمانی است. سنگ‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام می‌توانند در بخشی از فرایندهای مربوط به ساختمان سازی مورد استفاده قرار بگیرند. با این وجود، یکی از پرطرفدارترین سنگ‌هایی که بیشترین کاربرد را در نماسازی ساختمان دارد، سنگ تراورتن است. علت محبوبیت و استفاده این سنگ، ساختار و ویژگی‌های مختلفی است که در رابطه با آن در نظر گرفته شده است. از این رو در ادامه به ارائه شیوه‌های مختلف براق کردن سنگ تراورتن پرداخته شده است.

به کارگیری پولیش سنگ در براق کردن سنگ تراورتن

یکی از راهکارهایی که می‌توان گفت بیشتر از هر شیوه دیگری برای براق سازی سنگ تراورتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از پولیش سنگ است. قابلیت این مواد در براق سازی انواع مختلف سنگ‌ها، عاملی برای محبوبیت و کاربرد گسترده این محصولات است.
با توجه به اینکه این دسته از مواد دارای انواع مایع و واکس سنگ هستند، می‌توانند علاوه بر براق کردن سنگ، منافذ ریز موجود در سطح آن را هم پوشش دهند. در نتیجه به وسیله پولیش سنگ، می‌توان سطح سنگ تراورتن را کاملا صاف و براق ساخت.
به علاوه لازم به ذکر است که وجود یک لایه پولیش روی سطح سنگ می‌تواند آن‌ها را در برابر نفوذ آب مقاوم کرده و مانند لایه ضدآب عمل کند. البته ناگفته نماند که نوع پولیش مورد استفاده، ویژگی‌های ایجاد شده برای سنگ را منحصر به ساختار خود می‌نماید. در حالت کلی می‌توان گفت که پولیش مانند یک واکس عمل می‌کند.
جهت پولیش سنگ، حتما قبل از هر کاری سطح آن را به خوبی بشویید و خشک کنید تا آلودگی روی آن نباشد. سپس در صورتی که پولیش مورد استفاده شما از انواع مایع است، آن را داخل مخزن دستگاه پولیش بریزید و سطح سنگ را پولیش کنید.

استفاده از واکس سنگ جهت براق کردن سنگ تراورتن

واکس سنگ به عنوان یکی از راهکارهای پرطرفدار جهت براق کردن سنگ تراورتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که واکس سنگ در فرمول خود مواد اسیدی ندارد، می‌تواند بدون آسیب به سطح سنگ‌، آن را براق کند. استفاده از واکس سنگ به دلیل مزایای مختلفی که برای سنگ به همراه دارد، می‌تواند بیشتر از هر ترکیب دیگری مناسب براق کردن سنگ تراورتن و انواع دیگر سنگ‌های ساختمانی باشد.
این واکس قابلیت استفاده در انواع سنگ‌های ساختمانی را دارد و لایه محافظی را در سطح سنگ به وجود می‌آورد. همچنین لازم به ذکر است که واکس سنگ حتی قدرت ترمیم کنندگی هم دارد. در نتیجه علاوه بر براق سازی، روزنه‌ها و شیارهای ایجاد شده در سطح سنگ را هم به خوبی پوشش می‌دهد.

استفاده از شوینده‌های مناسب جهت براق کردن سنگ تراورتن

از دیگر راهکارهایی که می‌تواند تا حدی در جلا بخشیدن سطح سنگ موثر واقع شود، به کارگیری شوینده‌های مخصوص سنگ است. استفاده از شوینده سبب پاکیزگی سطح سنگ شده و آلودگی‌های مختلف را در مواد شیمیایی خود حل می‌کند؛ البته مسئله مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود، در رابطه با تخریب سنگ است!
در حقیقت با توجه به اینکه سنگ‌های مختلف می‌توانند مقاوت متفاوتی داشته باشند، در صورت به کارگیری مواد شوینده، ممکن است سطح آن‌ها دچار تخریب شود. منظور از تخریب، از دست رفتن جلا و رنگ و لعاب سنگ است.
علت این موضوع هم وجود مواد اسیدی و بازی در ترکیبات مواد شوینده است. به همین دلیل لازم است قبل از اقدام به شست‌وشو، حتما به ترکیبات مواد شوینده و مقاومت سنگ توجه کنید. از این رو شوینده‌هایی که PH مناسبی دارند، انتخاب بهتری خواهند بود.