با توجه به اینکه سنگ‌های تراورتن در میان انواع پرکاربرد قرار می‌گیرند، سوال "آیا سنگ تراورتن نیاز به اسکوپ دارد؟" دلیل اینکه این سوال زیاد مطرح می‌شود این است که سنگ تراورتن برخلاف اکثر سنگ‌های ساختمانی دارای خلل و فرج و سوراخ‌هایی است که باعث می‌شود چسبندگی خوبی با ملات به دیوار داشته باشد به همین دلیل این سوال پیش می‌آید که آیا چسبندگی خود سنگ برای ساختمان کفایت می‌کند یا نیاز به اسکوپ هم دارد. سنگ تراورتن جزء سنگ‌هایی است که برای انواع قسمت‌های سازه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمی‌توان محدودیت چندانی در به کارگیری آن مطرح نمود. از این رو حتی برای سنگ نما هم از سنگ‌های تراورتن استفاده می‌شود‌؛ اما سوال مهم اینجاست که آیا سنگ تراورتن نیاز به اسکوپ دارد؟ بنابراین، ابتدا بهتر است با چیستی اسکوپ آشنا شوید تا علت عدم نیاز به اسکوپ در سنگ تراورتن را بهتر درک کنید.

اسکوپ سنگ چیست؟

به شیوه‌های اتصال محکم و ایمن سنگ نما، اسکوپ گفته می‌شود. زمانی که سنگ نما به سازه متصل می‌شود، عوامل و دلایلی می‌توانند در اتصال کامل و درست آن‌ها اختلال ایجاد کنند. به جز سنگ تراورتن، اغلب سنگ‌های نما دارای سطح صافی هستند که فاقد هر گونه فرورفتگی است.
صاف بودن سطح سنگ، سبب لغزش روی دوغاب و سیمان می‌شود. این مسئله در رابطه با سنگ‌هایی مثل گرانیت که وزن بالایی دارند، می‌تواند بسیار جدی‌تر باشد. در این حالت عموما نمی‌توان سازه‌های ایمنی را به وجود آورد؛ مگر آنکه شیوه‌های مختلفی در کنار هم، سطح سنگ نما را از حالت صاف خارج کنند. به این شیوه‌ها اسکوپ سنگ گفته می‌شود.
اسکوپ سنگ حتی به لحاظ ایجاد مکش و استقامت اتصالات، از لغزش سنگ جلوگیری می‌کند و می‌تواند به شیوه‌های مختلفی مورد اجرا قرار بگیرد. به همین دلیل برای تمامی سنگ‌های نما، به جز سنگ تراورتن، از این راهکار مقاومتی بهره گرفته می‌شود.

چسبندگی سنگ تراورتن کافی است؟

در واقل بر خلاف دیگر سنگ‌های نما که دارای سطح صاف هستند و هیچ عامل اصطکاکی ندارند، سنگ‌های تراورتن می‌توانند به سبب تخلخل‌ها و حفره‌هایی که دارند، اتصال محکمی با دیوار سازه داشته باشند. در نتیجه مواد چسبنده مانند دوغاب و سیمان، وارد منافذ و حفره‌های سطح سنگ تراورتن می‌شوند و می‌توانند مانند گیره اتصال، عمل کنند‌. با همه این اوصاف بنا به تجربه و نظر کارشناسان بهتر است برای نمای ساختمان از اسکوپ استفاده کرده. البته برای اسکوپ کردن سنگ تراورتن نیاز به دقت بیشتری نسبت به سنگ‌های دیگر است.

انواع شیوه‌های اسکوپ سنگ تراورتن

یکی از راهکارهایی که برای اسکوپ سنگ نما تعریف می‌شود، در رابطه با اتصال قطعه سنگ مستطیلی به پشت سنگ است. با استفاده از این روش، برآمدگی حاصل شده، می‌تواند داخل مواد اتصال فرو برود و سبب استحکام اتصال سنگ به سازه شود.
استفاده از پیچ و رول پلاک، دیگر شیوه‌ای است که در اسکوپ سنگ نما مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از عنوان این راهکار پیداست، عامل اتصال پیچ و رول پلاک خواهد بود و به این وسیله سنگ به سازه متصل می‌شود. شیوه دیگر هم در رابطه با استفاده از سیم فلزی است.

در هر صورت برای سنگ‌های مختلف نما که سطح صافی دارند، استفاده از شیوه اسکوپ سنگ می‌تواند در قالب راهکاری ایمن جهت اتصال مطمئن تعریف شود.