آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

سنگ تیشه ای یا آزاره چیست و کجا استفاده می شود؟

شاید خیلی از شماها ندانید که سنگ تیشه ای چیست و کجا کاربرد دارد؟ تیشه زنی یکی از کارهایی است، که از زمانهای بسیار دور بر روی سنگها انجام میدادند. این کار قدیم با تیشه بر روی سنگ انجام می شده است. دلیل نام گذاری این گونه سنگ ها پرداخت توسط تیشه در زمان های قدیم بوده است. امروزه با روی کار آمدن تکنوژی و ساخت دستگاههای سنگبری هنوز هم این کار توسط تیشه و با دست انجام می شود. به سنگه تیشه ای، سنگ آزاره نیز گفته می شود. برای تهیه این نوع سنگ ها از سنگ های گرانیت، سنگ تراورتن و سنگ مرمریت نیز استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم برای شما در مورد  سنگ تیشه ای صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر، این مقاله را با دقت فراوان مطالعه کنید.

سنگ تیشه ای به سنگی گفته می شود که توسط دستگاه یا به صورت دستی به صورت زبر فراوری می شود تا برای مکان های سردسیر و لغزنده استفاده شود.
سنگ تیشه ای دستی به چند صورت الگویی، تیشه معمولی و دو تیشه تولید می شود و سنگ‌ تیشه ای ماشینی فقط بصورت تیشه پر و منظم تولید می شود. تیشه ای که به سطح صاف سنگ می خورد قسمتی از سطح صف سنگ را می تراشد و سطح سنگ بصورت ناخنک کنده می شود.

یکی از بادوام ترین سنگ هایی که بافت یکسان و همچنین سطحی زبر دارند، سنگ تیشه ای می باشد. اینگونه سنگ ها از سنگ های پرداخت شده ای هستند که به صورت سنگ های گرانیت، مرمریت و همینطور سنگ های تراورتن قابل استفاده هستند. معمولا به دلیل وجود سطحی هموار و زبر بر روی سنگ های تیشه ای از آنها بیشتر برای کف فرش معابر عمومی، راه پله ها و گاهی اوقات در نمای ساختمان های به کار برده می شوند. مهمترین کاربرد سنگ های تیشه ای بیشتر در زیر بنای ساختمان جهت جلوگیری بالا کشیدن نم به دیوارها می باشد.

معرفی سنگ تیشه ای

اولین پرداخت هایی که بشر توانست بر روی سنگ ایجاد کند تیشه زنی آنها بوده است که در عامیانه به چنین سنگ هایی سنگ تیشه ای گفته می شود. در چنین حالتی سطح سنگ به حالت ضربه زده درآمده و از زبری خاصی مانند ناخنی و تیزی برخوردار می شود. معمولا تیشه ای کردن سنگ توسط ماشین های صنعتی انجام می شود اما در بعضی مواقع به صورت دستی نیز قابل انجام شدن است. ناخنک های به وجود آمده بر روی سطح سنگ آن را از حالت لیز بودن خارج کرده و سطح اصطکاکی را به وجود می آورند، به همین دلیل بیشتر جهت کف فرش ها مانند اطراف استخر و همچنین مکان های پر تردد و البته محل هایی که بارندگی زیادی دارند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

ویدئو زیر مربوط به نحوه تیشه زنی در کارگاه فراوری این سنگ است.

 انواع سنگ تیشه ای

انجام ضربه زنی یا همان تیشه ای کردن سنگ بر روی سنگ های مرمریت، تراورتن و همچنین سنگ گرانیت انجام می گیرد که به همین دلیل به سنگ های تیشه ای نیز سنگ ازاره هم گفته می شود. سنگ های گرانیت و همینطور سنگ تراورتن که جز مرغوب ترین سنگ های آذرین هستند، می توانند در برابر تغییرات دمایی و همچنین ضربه های وارد شده و هرگونه فرسایشی مقاومت خوبی از خود نشان دهند. بنابراین نوع سنگ گرانیت تیشه ای و سنگ تراورتن تیشه ای می توانند در گروه با کیفیت ترین سنگ های تیشه ای قرار داشته باشند. نمونه دیگری از این دسته سنگ ها، سنگ های تیشه ای کریستال لایبید، سنگ تیشه ای لاشتر، سنگ تیشه ای سمیرم و نیز سنگ تیشه ای الگویی می باشد. خوب است بدانید سنگ های تیشه ای سمیرم از جمله سنگ های قدیمی است که به علت جذب بالای آب و همچنین مقاومت فشاری، بیشتر در دیوارهای بیرونی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرند و در سنگ فرش ها جایگاه کمتری دارند.

 بیشترین موارد استفاده از سنگ های تیشه ای

یکی از موارد مهمی که جهت حفظ استحکام زیربنای سازه ها به منظور جلوگیری از نم و ایجاد رطوبت به دیوارها به کار برده می شود استفاده از سنگ های تیشه ای در کف و زیر بنای دیوارها می باشد؛ زیرا نمونه های مختلفی از سنگ های تیشه ای علاوه بر داشتن خاصیت نرم گیری توانسته بسیار با صرفه تر و کارآمدتر از هرگونه مصالح دیگری مانند آجر، جهت انجام چنین کاری باشند. در واقع آجرها رطوبت و نیز نم را می توانند از خود عبور دهند و از بیرون ایجاد شوره زدگی کنند در صورتی که سنگ های تیشه ای اصلا چنین ویژگی را ندارند، پس معماران ساختمان سعی کرده برای چیدن دیوارهای آجری در چند ردیف اول از سنگ های تیشه ای استفاده کنند، از طرفی به نمای دیوار جلوه جالبی می دهد.

سنگ پله تیشه ای لاشتر

بادوام ترین سنگ

سنگ های تیشه ای کریستال لایبید از جمله بهترین و بادوام ترین پوشش هایی است که معمولا برای فضاهای بیرون کاربرد دارند. این نوع سنگ ها بیشتر در فضاهایی که دارای شیب هستند و ایجاد لغزندگی زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. جالب است بدانید برخلاف ساب زدگی سطح سنگ که رنگ تیره تری به سنگ می دهد، تیشه زنی می تواند طرح و همچنین رنگ سنگ را در خود محو کرده و ظاهر یکسان و روشن تری را به سطح سنگ بدهد. سنگ های تیشه ای کریستال لایبید بیشتر برای راه پله ها، سنگ زیر کار و همچنین سنگ فرش ها کاربرد زیادی دارند.

سنگ تیشه ماشینی

 طرح های مختلفی از سنگ های تیشه ای

سنگ هایی که مورد تیشه زنی قرار می گیرند با توجه به جهت و نوع تیشه زدن می تواند به صورت های یک تیشه، دو تیشه و سنگ های تیشه چپ و راست وجود داشته باشند. یعنی اگر روش تیشه زنی در یک جهت بوده و تنها یک بار عمل تیشه زنی بر روی سطح سنگ به صورت پراکنده و تنک انجام شود به آن سنگ یک تیشه گفته می شود و اگر تیشه زنی به حالت کاملا پر و در جهات مختلف انجام شود به طوری که سطح سنگ دیده نشده و کاملا سطح زبری را در بر بگیرد به آن سنگ دو تیشه می گویند، از طرفی دیگر اگر دو طرف سنگ، تیشه ای شده و تمام سطح سنگ به حالت افقی و نیز عمودی ابزار تیشه زنی خورده باشد به آن سنگ های تیشه ای چپ و راست گفته می شود.

سنگ تیشه ای الگویی

قیمت انواع سنگ تیشه ای

در ایران برای قیمت انواع سنگ تیشه ای استاندارد خاصی وجود ندارد و معمولا فروشندگان چنین مصالحی سعی کرده هر کدام درجه بندی و تفکیک ویژه ای را برای خود در نظر بگیرند. اما به طور کلی پارامترهایی که می تواند تعیین کننده قیمت نمونه های مختلفی از سنگ های تیشه ای باشد عبارتند از:

_ نوع سنگی که تیشه ای شده است.

_ نداشتن ناخالصی و همچنین پوسیدگی در سنگ

_ قطر سنگ

_ گونیا بودن ابعاد سنگ

_ لب پر نبودن سنگ

_ ساب سنگ

_ نوع تیشه ای بودن سنگ که یک تیشه، دو تیشه ای و یا تیشه ای چپ و راست باشد.

_ دستی بودن و یا ماشینی بودن سنگ های تیشه ای

_ نحوه ارسال و البته حمل و نقل سنگ

سنگ تیشه ای الگویی