آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

سنگ تیشه ای یا آزاره چیست و کجا استفاده می شود؟

شاید خیلی از شماها ندانید که سنگ تیشه ای چیست و کجا کاربرد دارد؟ تیشه زنی یکی از کارهایی است، که از زمانهای بسیار دور بر روی سنگ‌ها انجام می‌دادند. این کار از قدیم با تیشه بر روی سنگ انجام می‌شده است. دلیل نام گذاری این گونه سنگ‌ها پرداخت توسط تیشه در زمان‌های قدیم بوده است. امروزه با روی کار آمدن تکنوژی و ساخت دستگاه‌های تیشه زنی هنوز هم این کار توسط تیشه و با دست انجام می‌شود. به سنگ تیشه‌ای، سنگ آزاره نیز گفته می‌شود. برای تهیه این نوع سنگ‌ها از سنگ‌های مرمریت، سنگ تراورتن و سنگ چینی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم برای شما در مورد سنگ تیشه‌ای صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر، این مقاله را مطالعه کنید.

سنگ تیشه‌ای به سنگی گفته می‌شود که توسط دستگاه یا به صورت دستی، صورت زبر فراوری می‌شود تا برای مکان‌های سردسیر و لغزنده استفاده شود.
سنگ تیشه ای دستی به چند صورت الگویی، تیشه معمولی و دو تیشه تولید می‌شود و سنگ‌ تیشه ای ماشینی فقط بصورت تیشه پر و منظم تولید می‌شود. تیشه ای که به سطح صاف سنگ می‌خورد قسمتی از سطح سنگ را می‌تراشد و سطح سنگ بصورت ناخنک کنده می‌شود.

یکی از بادوام ترین سنگ‌هایی که بافت یکسان و همچنین سطحی زبر دارند، سنگ تیشه ای می‌باشد. اینگونه سنگ ها از سنگ های پرداخت شده‌ای هستند که به صورت سنگ‌های گرانیت، مرمریت و همینطور سنگ های تراورتن قابل استفاده هستند. معمولا به دلیل وجود سطحی هموار و زبر بر روی سنگ‌های تیشه ای از آنها بیشتر برای قرنیز بیرون ساختمان، کف فرش معابر عمومی، راه پله‌ها و گاهی اوقات در نمای ساختمان‌‌ها به کار برده می‌شوند. مهمترین کاربرد سنگ‌های تیشه ای بیشتر در زیر بنای ساختمان جهت جلوگیری بالا کشیدن نم به دیوارها می‌باشد.

معرفی سنگ تیشه ای

اولین پرداخت‌هایی که بشر توانست بر روی سنگ ایجاد کند تیشه زنی آن‌ها بوده است که در عامیانه به چنین سنگ‌هایی سنگ تیشه ای گفته می‌شود. در چنین حالتی سطح سنگ به حالت ضربه زده درآمده و از زبری خاصی مانند ناخنی و تیزی برخوردار می‌شود. معمولا تیشه ای کردن سنگ توسط ماشین های صنعتی انجام می شود اما در بعضی مواقع به صورت دستی نیز قابل انجام شدن است. ناخنک های به وجود آمده بر روی سطح سنگ آن را از حالت لیز بودن خارج کرده و سطح اصطکاکی را به وجود می آورند، به همین دلیل بیشتر جهت کف فرش ها مانند اطراف استخر و همچنین مکان های پر تردد و البته محل هایی که بارندگی زیادی دارند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

ویدئو زیر مربوط به نحوه تیشه زنی در کارگاه فراوری این سنگ است.

انواع سنگ تیشه ای

 • سنگ تیشه ای ماشینی: این نوع فراوری توسط ماشین تیشه زنی صورت میگیرد و منظم و دقیق است و سطح سنگ کاملا تیشه و زبر می‌شود. بیشتر سنگ‌های لایبید کریستال، سمیرم و سنگ خوی تیشه ماشینی می‌شوند.
 • سنگ تیشه دستی: این نوع تیشه توسط تیشه و بصورت دستی انجام میشود و بر روی سنگ‌های مرمریت لاشتر، چینی کریستال و تراورتن انجام می‌شود. سنگ تیشه دستی به دو صورت معمولی یا یک تیشه و پرتیشه یا دوتیشه انجام می‌شود.
 • تیشه الگویی: در این نوع تیشه ابتدا روی سنگ توسط فرز یا مداد الماسی الگوهای هندسی کشیده می‌شود و داخل یا بیرون الگوها تیشه می‌شود. برای تیشه الگویی بیشتر از سنگ‌های سر و کله پله‌ها استفاده می‌شود به همین خاطر بیشتر عرض این سنگ‌ها 35 سانتی متر و به ضخامت 3 سانتی متر است. 


بیشترین موارد استفاده از سنگ‌های تیشه ای

یکی از موارد مهمی که جهت حفظ استحکام زیربنای سازه‌ها به منظور جلوگیری از نم و ایجاد رطوبت به دیوارها به کار برده می‌شود استفاده از سنگ‌های تیشه ای در کف و زیر بنای دیوارها می‌باشد؛ زیرا نمونه‌های مختلفی از سنگ‌های تیشه ای علاوه بر داشتن خاصیت نم گیری توانسته بسیار با صرفه‌تر و کارآمدتر از هرگونه مصالح دیگری مانند آجر و سرامیک جهت انجام چنین کاری باشند. در واقع آجرها رطوبت و نیز نم را می‌توانند از خود عبور دهند و از بیرون ایجاد شوره زدگی کنند در صورتی که سنگ‌های تیشه ای اصلا چنین ویژگی را ندارند، پس معماران ساختمان سعی کرده برای چیدن دیوارهای آجری در چند ردیف اول از سنگ‌های تیشه ای استفاده کنند، از طرفی به نمای دیوار جلوه جالبی می‌دهد.

سنگ پله تیشه ای لاشتر

بادوام ترین سنگ تیشه ای

سنگ‌های تیشه ای مرمریت لاشتر و کریستال لایبید از جمله بهترین و بادوام‌ترین پوشش‌هایی است که معمولا برای فضاهای بیرون کاربرد دارند. این نوع سنگ ها بیشتر در فضاهایی که دارای شیب هستند و ایجاد لغزندگی زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای سنگ کریستال جالب است بدانید برخلاف ساب زدگی سطح سنگ که رنگ تیره می‌گیرد بعد از تیشه زنی روشن‌تر می‌شود ولی برای سنگ مرمریت لاشتر برعکس است و سطح تیشه شده تیره‌تر می‌شود.

سنگ تیشه ماشینی

طرح‌های مختلفی از سنگ‌های تیشه ای

سنگ‌هایی که مورد تیشه زنی قرار می گیرند با توجه به جهت و نوع تیشه زدن می‌تواند به صورت‌های یک تیشه، دو تیشه و سنگ های تیشه چپ و راست وجود داشته باشند. یعنی اگر روش تیشه زنی در یک جهت بوده و تنها یک بار عمل تیشه زنی بر روی سطح سنگ به صورت پراکنده و تنک انجام شود به آن سنگ یک تیشه گفته می‌شود و اگر تیشه زنی به حالت کاملا پر و در جهات مختلف انجام شود به طوری که سطح سنگ دیده نشده و کاملا سطح زبری را در بر بگیرد به آن سنگ دو تیشه می‌گویند، از طرفی دیگر اگر دو طرف سنگ، تیشه ای شده و تمام سطح سنگ به حالت افقی و نیز عمودی ابزار تیشه زنی خورده باشد به آن سنگ‌های تیشه ای چپ و راست گفته می‌شود.

سنگ تیشه ای الگویی

قیمت انواع سنگ تیشه ای

در ایران برای قیمت انواع سنگ تیشه ای استاندارد خاصی وجود ندارد و معمولا فروشندگان چنین مصالحی سعی کرده هر کدام درجه بندی و تفکیک ویژه‌ای را برای خود در نظر بگیرند. اما به طور کلی پارامترهایی که می تواند تعیین کننده قیمت نمونه های مختلفی از سنگ های تیشه ای باشد عبارتند از:

 • نوع سنگی که تیشه ای شده است.
 • نداشتن ناخالصی و همچنین پوسیدگی در سنگ
 • قطر سنگ
 • گونیا بودن ابعاد سنگ
 • لب پر نبودن سنگ
 • ساب سنگ الگویی
 • نوع تیشه ای بودن سنگ که یک تیشه، دو تیشه ای و یا تیشه ای چپ و راست باشد.
 • دستی بودن و یا ماشینی بودن سنگ های تیشه ای
 • نحوه ارسال و البته حمل و نقل سنگ

سنگ تیشه ای الگویی