آیا وقت خواندن مقاله را ندارید؟
می توانید به راحتی پادکست این مقاله را گوش دهید.

راه پله یکی از قسمت های خیلی مهم در ساختمان ها است زیرا راه پله محل عبور و مرور افراد بسیاری در طول روز است و به همین دلیل به هنگام انتخاب و خرید سنگ راه پله، باید خیلی دقت کنید که چه نوع سنگی را انتخاب می کنید. در ادامه شما را با نحوه انتخاب بهترین سنگ راه پله و بهترین روش خرید آن، آشنا خواهیم نمود.

اهمیت سنگ برای راه پله:

انتخاب بهترین سنگ راه پله، همیشه یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و معماران ساختمانی بوده است. زیرا جنس و ظاهر یک سنگ، می تواند بر ماندگاری هر چه بیشتر سنگ و ظاهر شکیل تر و باشکوه تر راه پله بسیار کمک نماید. امروزه سنگ های بسیاری برای راه پله ساختمان وجود دارند و می توان از این سنگ ها برای راه پله استفاده نمود. اما بعد از ظاهر سنگ راه پله، باید به مقاومت آن نیز بسیار توجه کنید زیرا سنگ راه پله، به دلیل عبور و مرور زیاد دچار سایش می شوند و به همین دلیل نحوه انتخاب سنگ های راه پله، اهمیت بسیار زیادی دارند.

سنگ راه پله مرمریت

انواع سنگ راه پله و کاربرد آن:

 • سنگ های گرانیت یکی از بهترین انواع سنگ های راه پله می باشند که دارای مقاومت بالایی در برابر سایش، نفوذ آب، مواد شوینده، بوده و ظاهر بسیار جذابی نیز دارند. این نوع از سنگ ها در رنگ های بسیار جذاب و مختلفی نیز وجود دارند.
 • سنگ های مرمر، علاوه بر ظاهر بسیار جذاب، دارای مقاومت بسیار بالا در برابر هوازدگی و دیگر عوامل محیطی بوده و دارای طول عمر بسیار بالایی نیز می باشد.
 • سنگ کوارتزیت یکی از سنگ های بسیار مقاوم و سخت در برابر انواع عوامل محیطی بوده و علاوه بر قیمت ارزان، دارای ظاهری بسیار لوکس نیز می باشند.

برای انتخاب سنگ های راه پله چه عواملی را باید در نظر بگیریم؟

 • ظاهر سنگ راه پله یکی از عوامل بسیار مهمی است که در انتخاب سنگ باید به آن دقت نمود. ظاهر باشکوه یک راه پله می تواند باعث زیباتر شدن و جذاب تر شدن یک خانه یا ساختمان شود و افرادی که در نگاه اول وارد ساختمان می شوند، با دیدن یک راه پله شکیل و جذاب، می توانند جذب ساختمان شوند.
 • طول عمر یک سنگ برای راه پله، از دیگر عواملی است که باید به آن خیلی دقت نمایید.
 • یک سنگ خوب راه پله، می تواند ارزش ملک شما را افزایش دهد.
 • یک سنگ راه پله باید به گونه ای باشد که به هنگام قدم زدن و راه رفتن بر روی آن، دارای حسی خوب باشید و این راه پله حس خوبی به شما انتقال دهد.
 • از دیگر عواملی که باید در انتخاب سنگ باید به آن دقت کنید این است که سنگ در داخل یا بیرون ساختمان قرار است استفاده شود. زیرا اگر سنگ در فضای بیرون بکار برده شود، باید در برابر سرما، گرما و دیگر عوامل محیطی، مقاومت داشته باشد اما اگر برای داخل ساختمان می خواهید از این نوع سنگها استفاده کنید، مقاومت بالای سنگ در برابر عوامل محیطی و نور خورشید خیلی اهمیتی ندارد و جلال و شکوه آن اهمیت بسیاری دارد.

ویژگی های سنگ خوب برای راه پله

 • یک سنگ راه پله خوب باید قبل از هر چیزی در برابر سایش مقاومت بالایی داشته باشد تا در برابر رفت و آمد زیاد، از بین نروند.
 • یکی دیگر از ویژگی های سنگ های راه پله این است که باید سنگ در برابر جذب آب، مقاومت بالایی داشته باشد زیرا جذب آب می تواند کم کم باعث ایجاد لک و شوره زدگی در روی سنگ ها شود.
 • یک سنگ خوب راه پله باید دارای مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و شوینده باشد تا در صورت شست و شو راه پله با این مواد، سنگ ها دارای تغییر ظاهری نشده و جلا و زیبایی خود را از دست ندهند.
 • رنگ و طرح سنگ راه پله را نیز باید با توجه به نوع ساختمان و دکوراسیون داخلی آن انتخاب کنید تا ظاهر ساختمان زیباتر شود.

بهترین روش خرید سنگ راه پله

شاید بسیاری از افراد برای خرید سنگ راه پله، کیلومترها رانندگی کنند تا بتوانند سنگ مورد نظر خود را خریداری کنند. اما یکی از بهترین روش های خرید سنگ های راه پله، خرید اینترنتی این محصولات است که شما می توانید در کوتاهترین زمان ممکن، سنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و خریداری نمایید. خرید اینترنتی سبب می شود تا شما با تنوع بیشتری از محصولات بتوانید راحت تر انتخاب نمایید. بدین منظور، پس از انتخاب بهترین نوع سنگ برای راه پله، می توانید آن را سفارش داده و منتظر بمانید تا محصول در کوتاهترین زمان ممکن به دست شما برسد. اینکار به سرعت و تنها با چند کلیک امکان پذیر است و شما بدون اینکه ساعت ها در ترافیک بمانید و از فروشگاه های مختلف دیدن کنید، می توانید محصولی با کیفیت عالی را خریداری کرده و لذت خریدی ساده و آسان را تجربه کنید.

چه عواملی بر قیمت سنگ های راه پله تاثیر می گذارند؟

سنگ های متنوعی که امروزه برای ساختمان ها بکار برده می شوند، دارای رنج های قیمتی متفاوتی هستند که بسیاری از افراد را در انتخاب سنگ راه پله سردرگم نموده اند. اینکه شما سنگ را برای چه نوع ساختمانی می خواهید خریداری کنید و برای چه مکانی می خواهید از آن استفاده کنید، بر قیمت سنگ های راه پله تاثیر می گذارند. برای تعیین اینکه چه سنگی برای ساختمان استفاده شود و همچنین میزان آن چقدر باشد، مهندسان ساختمان ابتدا همه اندازه های دقیق سنگ های راه پله را در می آورند و سپس بهترین سنگ مورد نظر و مقدار آن را تعیین می کنند. بطور مثال سنگ های گرانیت از سنگ های آهکی خیلی گرانتر هستند و این می تواند روی نظر خیلی از سازندگان ساختمان ها تاثیر بگذارد. ماهیت و ترکیبات شیمایی این سنگ ها از دیگر عواملی هستند که به طور مستقیم بر روی قیمت سنگ ها تاثیر می گذارند. به طور مثال سنگ های مقاوم تر و زیباتر، خیلی گرانتر از سنگ های با دوام کمتر هستند . از سوی دیگر هزینه های نصب سنگ های راه پله و ساخت راه پله نیز می توانند بر روی قیمت سنگ های راه پله تاثیر می گذارند زیرا گاهی ساخت و نصب سنگ راه پله را اکیپ های جدایی برای پروژه های ساختمانی انجام می دهند که مسئله نیز باید در نظر گرفته باشد.