شما اینجا هستید، صفحه اصلی مربوط به نکات سنگ نمای مناسب برای مناطق سردسیر.
قبل از هرنوع ساخت‌وساز که مستعد عناصرمحیطی است، باید آب‌وهوا و سایر نقش‌های جغرافیایی درنظر گرفته شود. ایران به سبب رشته کوه‌های البرز و زاگرس مناطق سردسیر بسیاری دارد. زمستان‌ها تقریبا همه چیز سخت است.هوای سرد و همچنین بارش‌های زمستانی در صورت عدم پیش‌بینی کافی، شرایط خطرناک و پرهزینه‌ای را برای افراد و املاک رقم خواهند زد. نمای سنگی دارای انرژی کارآمد بوده و می‌تواند گرما را ذخیره کند همچنین در برابر آب‌وهوای سرد نیز مقاوم است.
در ادامه مطالبی است که شما باید قبل از تصمیم‌گیری برای ساخت‌وساز در مناطق سردسیر بدانید.

چرا برای انتخاب سنگ نما باید به سردی هوا توجه داشت؟

برای ساخت و ساز در اقلیم سرد، آمارهای هواشناسی تاریخی، توپوگرافی محلی و ساختمان‌ها یا سازه‌های اطراف برای تعیین طرح پیشنهادی ساختمان در نظر گرفته می‌شوند.
وقتی صحبت از مرحله ساخت هر پروژه می شود، نگرانی اصلی صاحبان ساختمان این است که پروژه به موقع و با همان بودجه معین به پایان برسد. متاسفانه در شرایط آب‌وهوایی سرد، هوا می‌تواند باعث اختلال در برنامه‌های اساسی شود. دارندگان که نگران هستند هرچه سریعتر ساختمان را اشغال کنند، معماران خود را ترغیب به یافتن راه‌حل‌هایی می‌کنند که به ساخت‌وساز اجازه می‌دهد بدون توجه به وضعیت بد هوا، در برنامه بماند. درنتیجه، طراحان به طور سنتی کالاهایی را مشخص می‌کنند که ذاتا قادر به استفاده در هوای سرد هستند.
اما حتی با فرمولاسیون‌های خاص خود که امکان استفاده از هوای سرد را فراهم می‌آورد، این محصولات باید در یک محدوده دمای خاص قرار گیرند تا موثر باشند. آن‌ها همچنین تغییراتی مانند افت دمای محیط و تجمع یخ و برف که ممکن است یک شبه رخ دهد، حساب نمی‌کنند. به طور خلاصه، انتخاب صحیح سنگ نما با کارایی مناسب باعث می‌شود که پروژه به موقع و در بودجه به پایان برسد، و محصول نهایی ساختمان با سنگ نمایی است که قادر به تحمل عناصر و در عین حال ایمن و راحت برای سرنشینان است. همچنین برای انتخاب سنگ نما مناسب مناطق شرجی نکاتی را باید بدانید.

سنگ نما مناسب مناطق سردسیر

چرا سنگ نما برای هوای سرد مناسب است؟

برای بهینه‌سازی بهتر انرژی باید عوامل مختلفی را قبل از ساخت‌وساز تجزیه‌وتحلیل کرد. عواملی مانند زاویه‌تابشی خورشید، سایه‌های خورشید، سر و صدا، لرزش، نیروی باد، کیفیت هوا، بارگیری برف و ...
موارد مختلف مثبت و منفی در استفاده برای نما وجود دارد تا مشخص شود که بهترین پوشش برای هوای سرد و خانه شما چیست از عایق کاری آب‌وهوای سرد گرفته تا تحمل عناصر. هنگامی که نمایی را برای خانه خود انتخاب می‌کنید، مهم است که چگونه در برابر طوفان‌های زمستانی ایستادگی می‌کند. بسیاری از مالکان فقط درمورد اهداف زیبایی‌شناسی تصمیم می‌گیرند آن‌ها نمی‌دانند چه نوع نمایی را انتخاب کنند یا چه ماده‌ای به عنوان بهترین استفاده می‌شود.
البته باید در نظر داشت خطرات ناشی از سردی هوا از بین نمی‌روند و با پیشگیری‌های لازم در بهترین حالت، شدت خسارات کاهش می‌یابد.

موارد موثر در تعیین سنگ انتخابی

در ساخت‌وساز مناطق سردسیر قبل از انتخاب سنگ برای هربخش، باید پارامترهایی بررسی شوند:

  • عایق: طبق قوانین بیان شده، رطوبت برای دستیابی به تعادل، جریان می‌یابد. از مناطق گرم به مناطق خنک‌تر، در نتیجه هوای سرد در بیرون ساختمان‌های واقع در مناطق سرد باعث ایجاد بخار می‌شود که باعث می‌شود گرما و رطوبت انباشته شده در داخل ساختمان سعی در خروج از دیواره‌ها را دارند. عایق‌کاری یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که باید در هنگام طراحی برای آب‌وهوای سرد در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که همه پیکربندی‌های عایق ساخته شده برابر نیستند و آن‌چه برای یک آب‌وهوا کار می‌کند، لزوما برای دیگری کار نمی‍کند، به همین دلیل است که قبل از ساختن باید محاسبات مناسب را انجام دهید. گاهی برای به دست آوردن مقاومت بیشتر در برابر از دست دادن گرما، ضخامت دیوارهای بیرونی افزایش می‌یابد. به طور معمول، مقاومت حرارتی عایق با "فاکتور R" یا "مقدار R"  اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این مقدار بالاتر باشد، از نظر حرارتی مقاوم‌تر و عایق آن نیز موثرتر است. 
  • تخلخل: سنگ با تخلخل پایین، گزینه مناسبی برای سنگ نما است زیرا سنگ با تخلخل بالا با جذب آب باعث ترک‌خوردن و ازهم‌پاشیدن سنگ می‌شود.آب به دلیل یخ‌زدگی منبسط می‌شود، در نتیجه چرخه انجماد و ذوب می‌تواند باعث ایجاد و گسترش ترک‌هایی در نما شود و اگر آب راه خود را به داخل خانه تبدیل کند، می‌تواند باعث آسیب ساختاری در نما ساختمان شود. برف و یخ انباشته شده همچنین می‌‌تواند به پل‌زدن حرارتی منجر شود، که باعث می‌شود گرما از داخل سد حرارتی از داخل ساختمان خارج شود و باعث کاهش راندمان انرژی آن می‌شود.
  • تراکم: شما باید اطمینان حاصل کنید که دیوارها، سقف و کف‌های خود از یکدیگر متراکم نمی‌شوند. استفاده از مواد یکسان در نقاط مختلف می‌توانند منجر به الگوهای تراکم بسیار متفاوتی شوند. تفاوت بین دمای خارج و دمای سطح هر یک از عناصر در یک پیکربندی باعث تراکم می‌شوند. این اختلافات را می‌توان دستی یا با استفاده از یک نرم افزار تخصصی محاسبه کرد. همچنین باید ناخوشایندترین سناریوهای اقلیمی را برای منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید به یاد داشته باشید، مانند سردترین دمای سال و مرطوب‌ترین زمان سال؛ به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که پیکربندی شما کار را انجام می‌دهد. همچنین باید دمای داخلی ساختمان خود را به خاطر داشته باشید، زیرا بخار می‌تواند در سطوح داخلی ساختمان متراکم شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند قارچ، قالب و رنگ لایه‌برداری شود.
  • انتقال حرارتی: شما باید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات دیوار، سقف و کف شما متناسب با اقلیمی که سازه در آن بنا شده‌ است، باشد. آب و هوای سرد از انتقال حرارتی بسیارکم بهره می‌برد. این به این معنی است که پیکربندی شما باید کمترین مقدار حرارت ممکن را منتقل کند. برخی کشورها دارای دفترچه راهنمای ساختاری هستند که حداقل انتقال حرارتی مجاز توسط منطقه آب و هوا را مشخص می‌کند. می‌توان آن را به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای تخصصی محاسبه کرد. سنگ‌های طبیعی با چگالی انرژی بالا و هدایت حرارتی بسیار عالی سنگ صابون (به مراتب بهترین) و سنگ مرمر هستند. بعضی از انواع گرانیت می‌توانند رسانای گرمای خوبی باشند، اما در ذخیره گرما فوق العاده نیستند. اگرچه گچ گرما را به خوبی حفظ می‌کند، اما بیشتر مانند یک عایق عمل می‌کند تا رسانای گرما. بازالت، گرچه در نگهداری گرما بسیار عالی است، اما گرما را به آرامی انتقال می‌دهد.
  • ظرفیت گرمایی ویژه: مهمترین ویژگی سنگی که باید گرما را حفظ کند، اندازه‌گیری ظرفیت گرمایی ویژه آن است. گرمای ویژه یک ماده، مقدار انرژی لازم برای بالابردن دمای یک کیلوگرم ماده به اندازه یک درجه سانتیگراد است.
  • چگالی انرژی: گرمای خاصی است که با تراکم آن به صورت واحد ضرب می‌شود و عددی را نشان می‌دهد که سنگ‌های با اندازه یکسان، می‌توانند گرما را در خود ذخیره کنند. درنتیجه برای دو ماده سنگی با همان گرمای خاص، سنگ چگال‌تر کوچکتر خواهد بود و همان انرژی گرما را نگه می‌دارد. برای مواد طبیعی رایج، سنگ‌های با بالاترین چگالی انرژی، گچ، بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ و گرانیت هستند.توانایی حفظ گرما تابعی از ظرفیت و چگالی خاص سنگ است. ظرفیت سنگ را برای ذخیره گرما همراه با هدایت حرارتی در نظر بگیرید تا سنگی را پیدا کنید که بهتر گرما را جذب می‌کند و سریعترین کار را انجام می‌دهد.
  • رنگ نما: رنگ‌های تیره گرما را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند فضای داخلی ساختمان به صورت منفعلانه گرم شود.

سنگ نما مناسب مناطق سردسیر

انواع سنگ نما مناسب برای آب و هوای سرد

سنگ نمای گرانیت بدون شک بادوام است و میزان جذب رطوبت پایینی دارد همچنین زیبا به نظر می‌رسد.
سنگ تراورتن، نوعی سنگ آهک ساده اما درجه یک به دلیل ظاهر موردعلاقه، یکی از رایج‌ترین موارد مورد استفاده امروزه در سازه‌ها است. اگرچه سنگ‌های طبیعی به دلیل متخلخل بودن بدنام هستند، اما سنگ تراورتن برای آب‌وهوای سرد در هنگام آب‌بندی مناسب است و همچنین هنگام بهره‌برداری تراورتن با استفاده از مواد پوششی و رزین تخلخل آن را کاهش می‌دهنند و در شرایط انجماد، شکاف ندارند و شکننده نمی‌شوند. و در صورت خراب‌شدن می‌توان آن‌ها را به راحتی تعویض کرد و در رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، قرمز مایل به قهوه‌ای و... که رنگ‌هایی مناسب برای اقلیم سرد هستند، یافت می‌شود.

نتیجه‌گیری

یکی از سخت‌ترین شرایط آب و هوایی برای ساخت‌وساز، سرما است. طراحی و انتخاب اشتباه می‌تواند شما را با یک خانه سرد، دیوارهای چکه‌دار، لایه‌برداری از رنگ، سرماخوردگی و... روبرو کند. از سنگ می‌توان به عنوان ابزاری استفاده کرد تا ساختمان‌ها و خانه‌ها برای تحمل سرما از امکانات بهتری برخوردار شوند و مطالب بالا نکات کلیدی برای انتخاب سنگ مناسب اقلیم سرد را به شما می‌دهد.