ما مقاله‌ای را برای شما کاربران جمع‌آوری کردیم تا شما بتوانید با آسودگی و اطمینان سنگ مناسب نمای خود را انتخاب کنید. شما در هر سطحی از اطلاعات که قرار داشته باشید با مطالعه‌ی این متن می‌توانید کاملا با ویژگی‌های سنگ مناسب نما آشنا شوید و دیگر برای خرید سنگ نما نیاز به حضور شخص دیگری ندارید ما ویژگی‌های یک سنگ نمای خوب را از جهات مختلف برایتان بیان می‌کنیم.

راهنمای خرید سنگ‌ نما بر اساس جنس سنگ

سنگ‌ها از نظر جنس به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند که شامل سنگ مرمر،  سنگ مرمریت، سنگ گرانیت‌، سنگ تراورتن و سنگ چینی و.... می‌شود در این میان بهترین انتخاب برای سنگ نما سنگ مرمر یا سنگ تراورتن است البته که استفاده سنگ مرمر بعنوان سنگ نما هزینه‌ی بسیار زیادی دارد و به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست اما سنگ تراورتن یکی از بهترین و مناسب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان از هر جهت است. این سنگ سابقه‌ی کمی نسبت به دیگر سنگ‌ها در بازار دارد ولی چون این سنگ ویژگی‌های منحصر به فردی دارد به یکی از پرمصرف‌ترین سنگ‌های ایران در زمیته ساخت و ساز تبدیل شد. وزن‌کم، چسبندگی بالابه ملات، طیف رنگی گسترده، رنگ زیبا، مقاوم بودن در بسیاری از شرایط آب‌وهوایی و قابلیت ساب‌پذیری بالا برخی از ویژگی‌های این سنگ است. فقط تراورتن‌ها جذب آب بالایی دارند اما جای نگرانی ندارد امروزه چنین سنگ‌هایی بعد از اتمام نماکاری نانو می‌شوند که این کار سنگ در برابر آب و بارش‌اسیدی و آلودگی‌هوا مقاوم شده و سالیانی طولانی دوام می‌آورد.

راهنمای خرید سنگ بر اساس نوع برش

سنگ‌ها به گونه‌های مختلفی بریده و فراوری می‌شوند اما تمام نوع فراوری‌ها مناسب استفاده برای نمای ساختمان نیستند. سنگ‌ها به گونه‌های اسلب، تایل، گیوتین، آنتیک، بادبر،سندبلاست و... فراوری می‌شوند که در میان تمام آنها اسلب‌ها و سنگ‌های تایل برای نما مناسب‌اند و سایر برش‌هایی که از آنها نام بردیم به صورت مکمل در کنار سنگ‌های تایل و اسلب به کار می‌روند. همانطور که گفتیم بهترین گزینه سنگ تراورتن است که از برخی از تراورتن‌ها سنگ اسلب نیز تولید می‌شود. لازم به ذکر است بدانید که سنگ‌های اسلب هرچند هم که از جنس تراورتن باشند و از وزن پایین‌تری نسبت به بقیه‌ی جنس سنگ‌ها برخوردار باشند. در کل به کار بردن اسلب‌ها برای ارتفاعات بالا احتمال سقوط و خطرساز شدن را دارد اما می‌توان از آن در ارتفاعات پایین تر بدون نگرانی استفاده کرد و نوع دیگر سنگ‌های تایل است تمامی سنگ‌های تراورتن به این روش درعرض‌های 30 تا 50 سانتی‌متری تولید می‌شوند اما سنگ عرض 40 پر کاربردترین سنگ می‌باشد و قیمت آن کمتر از سنگ‌های اسلب است.

راهنمای خرید سنگ بر اساس شرایط آب‌وهوایی

شما برای انتخاب سنگ‌نمای مناسب باید شرایط جوی و محیطی خود را نیز بسنجید و طبق‌ آن سنگی سازگار با آن شرایط انتخاب کنید حال این سوال پیش می‌آید که چه چیزهایی را باید سنجید؟ شما باید مواردی مثل میزان تابش‌آفتاب و بارش‌اسیدی و دمای‌هوا و میزان‌رطوبت و گرمسیر یا سردسیر بودن منطقه زندگی خود را برسی کنید
سنگ مناسب هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.
مناطق گرمسیر: هوشمندانه است از سنگی استفاده کنید که جذب گرمای کمی داشته باشد ودر برابر تابش آفتاب مقاوم باشد و مقاومت فشاری و سایشی  بالایی داشته باشد که در اصطلاح می‌گویند استخوانی باشد و بهتر است از سنگ‌هایی استفاده کنید که زمینه‌ی رنگی روشنی دارند.

مناطق سردسیر: در این مناطق استفاده از سنگ‌هایی با زمینه‌ی تیره بهتر است که جذب گرمای بیشتری داشته باشند همچنین سنگی را انتخاب کنید که جذب آب کمی دارد تا در اثر جذب آب و یخ‌زدگی در دمای پایین سنگ خورد نشود.
مناطق معتدل: در چنین مناطقی رنگ سنگ از اهمیت کمتری برخوردار است و فقط لازم است به میزان تخلخل و جذب آب سنگ توجه کنید برسی میزان تخلخل سنگ کار دشواری نیست و می‌توان با نگاهی به سطح پشتی سنگ که سطحی ساب نخورده است آن را فهمید هرچه میزان حفره‌های سنگ بیشتر باشد تخلخل سنگ بیشتر و قیمت آن نیز به این سبب پایین‌تر می‌آید.

راهنمای خرید سنگ بر اساس نوع نما

با گذشت زمان سلیقه‌ها نیز تغییر کرده به طوری که امروزه کمتر ساختمان تازه سازی را میبینیم به صورت ساده‌ای نماکاری شده‌ باشد. امروزه در ایران و غالب کشور‌های آسیایی ساختمان‌ها به روش‌های مدرن، کلاسیک و رومی نما می‌شوند که اکثر سنگ مصرفی در این نماها سنگ تراورتن در رنگ‌های سفید، کرم روشن، کرم‌تیره و شکلاتی است. به طور مثال از سنگ تراورتن عباس آباد بیشتر در نما‌های کلاسیک و مدرن استفاده می‌شود و یا از سنگ‌ تراورتن حاجی آباد و سنگ تراورتن دره بخاری یا سایر تراورتن‌های زمینه روشن برای نمای پرطرفدار رومی استفاده می‌شود دراین مدل نماکاری‌ها ساختمان‌ها بسیار با شکوه مثل کاخ‌های باستانی و قرون وسطی خواهند شد که علت آن زیبایی این سنگ در کنار سایر مصنوعات به کار رفته در این مدل نماکاری است.

راهنمای خرید سنگ‌ نما بر اساس قیمت

سنگ‌ها بر اساس جنس قیمت‌های گوناگونی دارند در کل جهان سنگ‌های مرمر از بالاترین قیمت‌ها برخوردارند اما ما در این مقاله به نحوه‌ی قیمت گذاری بر پرمصرف‌ترین سنگ نما یعنی سنگ‌ تراورتن می‌پردازیم این سنگ‌ها بر اساس زمینه‌ی رنگی، میزان‌تخلخل، مقاومت فشاری، مقاومت‌سایشی، جذب‌آب، نداشتن بازی رنگ، یکدست بودن رنگ سنگ، قدوپای سنگ و مواردی دیگر قیمت گذاری می‌شوند این سنگ دارای تنوع رنگی و گستردگی قیمتی است و می‌توان اینگونه گفت که تراورتن‌ها سنگ‌هایی هستند که برای تمامی افراد جامعه مقرون به صرفه خواهند بود. بازه قیمتی سنگ‌های تراورتن در ابعاد 40 سانتی از متری 100 هزار تومان تا متری 3 میلیون تومان است. در این میان بطور مثال سنگ تراورتن دره بخاری که یکی از سنگ‌های تراورتن با کیفیت بشمار میرود قیمتی بین 250 هزار تومان تا یک میلیون تومان دارد. سنگ‌ تراورتن کاشان از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و نسبتا قیمت خوبی دارد. بازه قیمتی این سنگ از 160 هزار تومان تا 350 هزار تومان است. سنگ جدید لوشان در زمینه سنگ های کرم یکی از سنگ‌های است که تمام متریال‌های کیفیت را دارد و قیمتی بین 300 هزار تومان تا 400 هزار تومان دارد. سنگ تراورتن طرق و سنگ تراورتن تکاب از دیگر سنگ‌های پرطرفدار کرم رنگ هستند که رنگ بسیار زیبایی دارند ولی از کیفیت کمتری از نوع جنس برخورداردند. در دسته سنگ‌های ارزان قیمت رامشه می‌توان نام سنگ‌های تراورتن رامشه و سنگ تراورتن ابرکوه را آورد.