سنگ یکی از مصالح پرمصرف در ساخت ساختمان است اما در کل ساختمان یک نوع سنگ بکار نمی‌رود. شما باید بدانید که برای نقاط مختلف ساختمان سنگ‌های متفاوتی بکار می‌رود و وابسته به کاربردها و خصوصیات آن قسمت ساختمان است بطور مثال سنگ مصرفی برای کفپوش پارکینگ با سنگ مصرفی در ساخت استخر متفاوت است. اگر شما سنگ مناسب را در هر قسمت بکار نبرید طولی نمی‌کشد که آن سنگ فرسوده شده و آسیب می‌بیند.

سنگ‌ها نسبت به مواد مختلفی حساس هستند. برخی از آن‎‌ها نسبت به مواد شیمیایی برخی دیگر نسبت به آب و رطوبت و یا حتی نسبت به گرما و سرمای محیط آسیب پذیرند. حال به شما پیشنهاد میکنیم به مقاله ما توجه کنید تا بتوانید برای هر قسمت از منزل خود سنگی مناسب انتخاب کنید.

راهنمای خرید سنگ نما

برای خرید سنگ نما باید بدانیم که بهترین گزینه سنگ تراورتن است که ما در مقاله‌ای بصورت جداگانه برای راهنما و و مشاوره خرید سنگ نما کاملا اختصاصی صحبت کرده‌ایم.

بهترین انتخاب برای پله چه سنگی است

سنگ پله باید دارای مقاومت فشاری بالا و مقاومت سایشی بالای باشد همچنین جذب آب آن پایین و سنگی با لکه پذیری کم باشد. معمولا سنگ‌های پله را از سنگ مرمریت‌، گرانیت‌ها و سنگ تراونیکس تولید می‌کنند. ضخامت سنگ پله معمولا 3 سانتی متر است و سنگ‌ پله‌هایی با ضخامت بیشتر بصورت سفارشی فراوری می‌شود. سنگ پله استاندارد دارای عرض 35 سانتی‌متر و طول 110 سانتی‌متر هستند و در طول و عرضهای دیگری نیز بریده می‌شوند. لبه سنگ پله به روش‌های مختلفی ابزار می‌خورد و زیبایی راه‌پله را چندین برابر می‌کند.

راهنمای خرید سنگ کفپوش

در ساختمان برای قسمت‌های پارکینگ، راهرو، اتاق‌ها، آشپزخانه و سالن پذیرایی از سنگ برای کفپوش استفاده می‌شود.سنگ‌های کفپوش معمولا از جنس سنگ‌های گرانیت، سنگ مرمریت، سنگ مرمر و سنگ چینی تولید می‌شوند که همه‌ی سنگ‌های نام برده برای مصرف داخل ساختمان بسیار مناسب و بادوام هستند. این سنگ‌ها دارای طیف رنگی گسترده‌ای هستند و تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهند. سنگ‌های کفپوش بخاطر تراکم رفت و آمد روی آن باید از استحکام و مقاومت سایسی بالایی برخوردار باشند تا بدون فرسوده شدن سال‌ها دوام بیاورند.

راهنمای خرید سنگ برای آشپزخانه

آشپزخانه قسمت مهمی در ساختمان است از این جهت که همه افراد خانه به نوعی با آن سروکار دارند. زیبایی این قسمت می‌تواند بر روحیه افراد خانه موثر باشد. سنگ مصرفی در آشپزخانه برای هر کدام از قسمت‌ها مثل دیوار، کانتر و جزیره باید دارای مقاومت سایشی بالا و نیز با استحکام باشد. سنگ‌های مصرفی در آشپزخانه قالبا در معرض شستشو قرار دارند. پش ما باید سنگی انتخاب کنیم که تخلخل پایین و جذب آب کمی داشته و نسبت به سایر سنگ‌ها در برابر شوینده‌های شیمیایی از مقاومت بالاتری برخوردار باشند. ما سنگ‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر مقاومت بالا زیبا و لاکچری باشند. بهتر است برای این قسمت از سنگ اسلب لاشتر، سنگ اسلب نجف آباد، سنگ اسلب پاندا و سنگ اسلب بیوتی بلک در تم رنگی تیره استفاده کرد. همچنین برای رنگ روشن سنگهای اسلب پرشین اسکاتو و سنگ اسلب کریستال زمرد را پیشنهاد می‌کنیم. اگر فقط بخاهیم در بین کابینت‌ها از سنگ استفاده کنیم سنگ‌های آنتیک پیشنهاد خوبی است.

راهنمای خرید سنگ حمام و سرویس بهداشتی

قسمت کف سرویس بهداشتی و حمام بهتر است از سنگ استفاده نکنیم و بجای آن از سرامیک برای این قسمت استفاده کنیم زیرا سنگ‌ها در اثر رطوبت لیز شده و احتمال زمین خوردن شما وجود خواهد داشت اما برای دیوارهای این قسمت می‌توانید با کمک سنگ فضایی بسیار جذاب ایجاد کنید. می‌توانید با استفاده از سنگ مرمر سفید و یا سنگ مرمر سبز در کنار شیرآلات طلایی رنگ فضایی بسیار لاکچری ایجاد کنید و یا اینکه از سنگ‌های مرمریت مشکی مثل سنگ اسلب تری دی بلک و سنگ اسلب نجف آباد با رگه‌های سفید در کنار شیرآلات استیل فضایی جذاب برای خود ایجاد کنید تا همیشه از دیدن آن لذت ببرید. همچنین سنگ اسلب پرشین سیلک برای این فضا مناسب است.

راهنمای خرید سنگ برای پشت تلوزیون

در سالن پذیرایی برای قسمت پشت تلوزیون از سنگ‌های اسلبی که بصورت بوک مچ کار می‌شوند استفاده می‌شود. که این بسیار در فضاسازی ساختمان و زیبایی موثر است اما از چه اسلب‌هایی می‌توان در آن قسمت استفاده کرد. انتخاب آن کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. برای این قسمت سنگی را انتخاب کنید که با کفپوش و دیوارهای داخلی ساختمان از نظر رنگی همخوانی داشته باشد. معمولا سنگ مصرفی این قسمت شامل سنگ اسلب چینی، سنگ اسلب تراورتن، سنگ اسلب مرمر و سنگ اسلب گرانیت جنگلی می‌باشد. سنگ‌های دیگری که برای پشت تلوزیون استفاده زیادی دارند سنگ گیوتین و سنگ آنتیک هستند.

راهنمای خرید سنگ بر اساس جنس

سنگ‌ها از نظر جنس به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. سنگ‌های مرمریت و گرانیت از سنگ‌های پرمصرف داخل ساختمان هستند و سنگ‌های تراورتن از سنگ‌های پرمصرف برای دیوارها و نمای ساختمان هستند که معمولا بصورت تایل فراوری می‌شوند. سنگ تراونیکس که ترکیبی از سنگ مرمر و سنگ تراورتن است قالبا در قسمت‌های داخلی ساختمان بکار می‌رود. سنگ‌های چینی مناسب برای کفپوش و دیوارهای داخلی هستند. سنگ مرمر که گرانترین سنگ ساختمانی بشمار می‌رود بخاطر ویژگی‌های منحصربفردش در اکثر نقاط ساختمان بکار می‌رود.