یکی از پرطرفدار ترین نمونه سنگ ها را می توان سنگ گرانیت دانست، این نمونه سنگ دارای مزایا و معایب بسیار زیادی می باشد، به همین دلیل در این درباره مزایا و معایب سنگ گرانیت نما به صورت کامل برای شما عزیزان توضیح داده ایم، با ما همراه باشید.

مزایا و معایب سنگ گرانیت نما چیست؟

اگر به صورت کلی بخواهیم به مزایا و معایب سنگ گرانیت نما نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که سنگ گرانیت دارای مزایای بسیار زیادی می باشد اما تشعشعاتی که سنگ گرانیت از خود آزاد می کند بر سلامت انسان اثرات بسیار بد و ناگواری گذاشته و می تواند زیان آور باشد.
این نمونه سنگ در نما ها، دیوارها و برای نمونه محوطه های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد، البته قابل ذکر است که این سنگ در محیط های بسیار زیادی مانند پارک ها، حیاط ها، ویلا های متنوع، پیاده رو ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و معایب سنگ گرانیت نما

مزایای سنگ گرانیت
1ــ دارای زیبایی منحصر به فرد و تکرار نشدنی
سنگ گرانیت نسبت به دیگر سنگ های موجود دارای زیبایی منحصر به فردی هستند که یکنواختی را با نما به اشتراک می گذارد، در واقع می توان بیان کرد که این سنگ دارای طراحی کاملا یکدست و سطح کاملا صاف است به همین دلیل شما در انتخاب این نمونه سنگ می توانید انتخاب های بسیار زیادی داشته باشید.
2ــ مقاومت بسیار بالا
سنگ های بسیار زیادی هستند که شما می توانید از آنها برای ساخت نما ها استفاده کنید، اما سنگ گرانیت را می توان بهترین و محکم ترین نمونه سنگ نامید که می توان از آن برای ساخت نما به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد، به یاد داشته باشید که از مهم ترین ویژگی مزایا و معایب سنگ گرانیت نما  استحکام او است.
3ــ دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی 
در بین سنگ های موجود برای استفاده در نما، سنگ گرانیت از معدود سنگ هایی است که در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و دچار آسیب نمی شود به همین دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی را می توان یکی از بهترین ویژگی ها در بین مزایا و معایب سنگ گرانیت نما دانست.
4ــ دارای مقاومت در برابر سایش و فرسایش
اگر توجه کرده باشید یکی از پرطرفدار ترین نمونه های کاربرد سنگ گرانیت را می توان استفاده از آن در راه پله ها و مکان های رفت و آمد دانست، زیرا نمونه سنگ های دیگر در این مکان ها دچار ساییدگی خواهند شد اما سنگ گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سایش دارد می تواند در این مکان بهترین گزینه انتخابی باشد، قابل ذکر است که سنگ گرانیت حتی دچار خط و خش نیز نخواهد شد.
5ــ عمر بسیار طولانی سنگ گرانیت 
یکی از مهم ترین مزایا در بین مزایا و معایب سنگ گرانیت نما را می توان عمر بسیار طولانی این سنگ نسبت به دیگر سنگ ها دانست، این سنگ به دلیل مقاومت بسیار بالا، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر فشار می تواند به یکی از بهترین سنگ ها با عمر طولانی شناخته شود.

6-تنوع طرح و رنگ
سنگ گرانیت به طراحی احتیاجی ندارد. دلیل بی نیازی این سنگ به طراحی این است که در طرح ها، رنگ ها و بافت های متنوعی در طبیعت یافت می شود. به دلیل رنگ ها و طرح های متفاوت آن به سادگی می توان ترکیبات چشم نوازی در نمای ساختمان ایجاد کرد.
7-دوام و طول عمر بالا
مقاومت بی نظیر سنگ به دلیل این است که این سنگ پس از استخراج از معادن، مستقیم به سنگ بری می رود و در ابعاد مورد نظر بریده می شود و هیچ فعل و انفعال دیگری روی آن صورت نمی گیرد. این سنگ زیر فشار ساییده نمی شود و ماندگاری و صرفه ی اقتصادی بالایی دارد.  
8-قیمت مناسب
از آن جا که هزینه ی نگهداری سنگ گرانیت نما زیاد نیست و در کشور ما به وفور از این سنگ پیدا می شود، قیمت آن نسبت به نمونه های مشابه پایین است .
9-همخوانی با دیگر مصالح
می توان سنگ گرانیت نما را یک متریال مکمل در نظر گرفت. علت این ادعا این است که می توان از این سنگ به راحتی در کنار دیگر متریال ها مانند چوب، شیشه و حتی فولاد استفاده کرد.
10-مقاومت در برابر حرارت
سنگ گرانیت نسبت به دما استحکام بسیار زیادی از خود نشان می دهد. به همین دلیل در طراحی داخل آشپزخانه نیز از این سنگ استفاده می کنند. نزدیکی به شعله های اجاق گاز یا قرار دادن ظروف داغ آشپزی بر روی آن هیچ اثر مخربی بر روی این سنگ ندارد
11-سازگار با محیط زیست
گرانیت یک ماده ی تجدید پذیر است و به همین دلیل اخلالی در چرخه ی طبیعت به وجود نخواهد آورد. همان طور که قبلا گفته شد گرانیت پس از استخراج تنها برش می خورد و به راحتی قابل استفاده است. این بدان معنا است که گرانیت یک ماده ی خام است که در عین استحکام به راحتی تجدید پذیر است..
12-مقاومت در برابر نفوذ آب
سنگ گرانیت نما یک سنگ نا متخلخل است. سنگ های نامتخلخل در برابر نفوذ آب بیشترین مقاومت را از خود بروز می دهند. به همین علت از این سنگ به راحتی حتی برای اطراف سینک آشپز خانه نیز استفاده می شود.
13-مقاومت در برابر خوردگی
مواد شیمیایی نیز روی سنگ گرانیت اثر سوئی نخواهند گذاشت. این نگ در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی نیز مقاومت خوبی دارد.

معایب سنگ گرانیت

در این متن مزایا و معایب سنگ گرانیت نما به صورت کامل و مفصل برای شما بیان خواهند شد، قابل ذکر است که شما تا به اینجا تنها با مزایای سنگ گرانیت آشنا شدید و اگر بخواهیم به معایب سنگ گرانیت بپردازیم می توانیم به قیمت این سنگ، خاصیت ای رادیو اکتیو موجود در این سنگ و خاصیت زنگ زدن فلز آهن در سنگ گرانیت اشاره داشته باشیم، اما همانطور که در ابتدا متن بیان شد از مهم ترین معایب سنگ گرانیت باید به ایجاد تشعشعات رادیو اکتیو به صورت شدید که برای سلامت انسان مضر است، اشاره داشت.
این سنگ دارای میدان های مغناطیسی بسیار قوی می باشد که توانایی ایجاد تشعشعات رادیو اکتیو از خود بوده و در یک بازه زمانی طولانی میتواند آلودگی شدید ایجاد کرده و از عامل های اصلی سرطان برای انسان ها شناخته شود.
اگر توجه کرده باشید در کشور های پیشرفته مانند اروپا و آمریکا مصرف از سنگ گرانیت را در مناطقی مانند بیمارستان ها و ازمایشگاه ها که تاثیر پذیری بسیار بالاتری از اشعه های رادیواکتیو نسبت به مکان های دیگر دارند، ممنوع کرده است.
البته قابل ذکر است که به صورت کلی استفاده گرانیت حتی درک مکان های سرپوشیده به دلیل وجود اورانیوم در این سنگ ممنوع می باشد، از مهم ترین مزایا و معایب سنگ گرانیت نما می توان به وجود توریوم، اورانیوم، پتاسیم رادیواکتیو در ساختار این سنگ اشاره کرد که از اولین مواد پرتوزا شناخته شده اند.